Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-07, 09:47   #16
Preacher

Stage 2
 
Preacher's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 33
Default Re: scoatere din viteza

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
daca e in viteza si o tragi pe liber fara ambreiaj nu e o problema .. fara sa fortzezi de asemenea poti sa o bagi si in viteza fara ambreiaj .. la o anumita turatie pinioanele se invart k sa o poti baga in viteza fara sa o carai ... de ex la cielo e pe la 2300 ~ 2500 k sa o bagi in viteza .. dar de scos o tragi ushor nu fortzezi si cand a ajuns la turatia la care poti sa bagi in viteza iese singura .. cat despre bagat la fel .. o turezi si o impingi ushor .. si la o anumita turatie si viteza cutia trage singura schimbatorul da e de invatzat ..

ai dreptate Psycho. l-am intrebat si eu pe un prieten care din intamplare lucreaza la un service auto si mi-a spus ca nu e nicio problema cu scosu' si bagatu' in viteza fara ambreiaj. toata treaba e cu turatiile...de scos nu e o problema, iese usor, cu bagatu' e buba, ca trebuie sa atingi o anumita turatie(depinde de fiecare motor si transmisie in parte)
Preacher is offline   Reply With Quote
Old 26-03-07, 17:45   #17
Kenworth

Stage 2
 
Kenworth's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 57
Default Re: scoatere din viteza

Important este sa nu intimpini rezistenta atunci cand o scoti sau o bagi in viteza(cu atat mai putin zgomote"polizat")fara ambreiaj.Sunt cutii special facute sa folosesti ambreiajul numai la plecare si la oprire(Fuller)dar numai pe camioane.Singura problema ar fi atunci cand nu exisata concordanta intre turatia motorului si cea a rotilor respectiv supraturare sau subturare si atunci apar niste tensiuni in cutie si in timonerie si pana ajungi sa te prinzi care este raportul optim de schimbare a vitezelor fara ambreiaj risti sa strici cutia(care e mai costisitoare decat un ambreiaj)
La mersul"pe liber" sunt 2 probleme.Prima ar fi lipsa de control asupra masinii si a doua presiune mica de ulei in partea superioara a motorului(mai ales dk motorul are un grad de uzura mare)
Kenworth is offline   Reply With Quote
Old 26-03-07, 19:02   #18
vali-tgm

Stage 5
 
vali-tgm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,113
Member of:
[Moderators]
Default Re: scoatere din viteza

nu ca as stii dar... la masinile gen dacia oltcit si alte inapoiate poti scoate fara nici o prob din viteza cand masina "curge". eu zic din proprie experienta ca la cele mai noi... opel astra G de ex... nu se poate scoate numai daca o turezi putin si atunci iese. cu scosu la liber la panta. eu sincer am vazut o groaza de lume care face asta. la oameni care nu conduc cine stie ce sportiv sau nu se grabesc e bine sa o scoata la liber si merge frumos nu are treaba..... nu tine nici din frana de motor sa tina turat motorul si nici nu ar avea cine stie ce nevoie de frana de motor ca merg lejer. la cine merge mai sportiv putin si la aceea motorul e si mai cald.... le prinde mine ca motorul sa fie putin mai turat (nu foarte) ca se se raceasca.... putin mai bine ca la relantii si cum zicea cineva aici presiune la ulei mai mare ceea ce e bine daca ai motorul mai incins. cam asa cred eu.... sigur am gresit ceva dar...
__________________
BMW E46 320i '99
vali-tgm is offline   Reply With Quote
Old 26-03-07, 22:29   #19
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: scoatere din viteza

cea mai mare prostie e sa lasi masina pe liber in panta! (de retinut : un drum de o lungime mai mare ..in panta.. )sau poate nu am dreptate, si nici cei din administratia drumurilor poate nu au dreptate,care au amplasat in zonele de panta semne rutiere cu mesajul FOLOSITI FRANA DE MOTOR !...
nu respectati mesajul - folositi frana de picior.. ramaneti fara frana si administratia drumurilor ramane fara parapetii de protectie,altii raman fara case iar voi fara masini ..si Doamne fereste fara o mana un picior

on-topic :dar totusi ce rost are scoaterea pe liber din treapta de viteza fara a folosi ambreiajul ? .. luati-o tehnic si logic : ambreiajul decupleaza motorul de cutia de viteze..in timpul schimbarii treptelor ..si nu numai atunci...
eu propun alt topic : de ce sa mai folosim semnalizatorul, sau de ce sa mai folosim volanul..

__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92

Last edited by Alex-Rahova; 26-03-07 at 22:33.
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 00:07   #20
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: scoatere din viteza

Quote:
Originally Posted by Alex-Rahova View Post
cea mai mare prostie e sa lasi masina pe liber in panta! (de retinut : un drum de o lungime mai mare ..in panta.. )sau poate nu am dreptate, si nici cei din administratia drumurilor poate nu au dreptate,care au amplasat in zonele de panta semne rutiere cu mesajul FOLOSITI FRANA DE MOTOR !...
nu respectati mesajul - folositi frana de picior.. ramaneti fara frana si administratia drumurilor ramane fara parapetii de protectie,altii raman fara case iar voi fara masini ..si Doamne fereste fara o mana un picior.....
Mai alex, vezi ca faci confuzii grave sau poate doar din cauza oboselii esti ocazional confuz.
Folosirea franei de motor nu exclude deloc frana de serviciu si NICIDECUM nu presupune sa LASI MASINA PE LIBER !!...BA DIMPOTRIVA ! ...aia stiu bine ce spun pe pancarde in cazul de fata...or mai abera ei cateodata,dar NU in cazul asta ! RESPECTATI RECOMANDAREA CU PRIVIRE LA FRANA DE MOTOR(binenteles,impreuna cu cea de serviciu,altfel sunt destul de putine masini care stiu sa franeze in panta fara a folosi si frana de serviciu-masini serioase/ultimii 7-8ani) ACOLO UNDE ESTE FACUTA!!!! > nu toate masinile au abs,iar in panta mai ales pe zapada frana de serviciu BLOCHEAZA rotile chiar si la viteza mica din cauza lipsei de aderentza si actiunii relativ bruste asupra rotii iar folosirea franei"de transmisie" in acelasi timp,tempereaza un pic actiunea vijelioasa a discurilor ajutand la stabilirea unui echilibru.

PS: Alex te rog editeaza-ti rapid semnatura in asa fel incat sa fie conforma cu regulamentul !
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 27-03-07 at 00:11.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 00:11   #21
spacedraq

Stock
 
spacedraq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5
Default Re: scoatere din viteza

cel mai bine e sa calci ambreiajul , ca de aia e acolo. de ce sa te chinui sa repari cutia , sa schimbi sincroane , craboti si altii asemenea cand discul de ambreiaj e cel ce trebuie sa se uzeze primul , asta daca nu tii tot timpul piciorul pe ambreiaj si suprasoliciti diafragma de pe placa de presiune si atunci trebuie sa umbli cu mai multi bani dupa tinela service. parerea mea. asa scrie si in carti. bafta

Last edited by spacedraq; 27-03-07 at 00:14. Reason: my mistache
spacedraq is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 01:04   #22
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: scoatere din viteza

Quote:
Originally Posted by Alex-Rahova View Post

on-topic :dar totusi ce rost are scoaterea pe liber din treapta de viteza fara a folosi ambreiajul ? .. luati-o tehnic si logic : ambreiajul decupleaza motorul de cutia de viteze..in timpul schimbarii treptelor ..si nu numai atunci...
eu propun alt topic : de ce sa mai folosim semnalizatorul, sau de ce sa mai folosim volanul..
Se poate scoate lejer din viteze din treptele 6-5-4,iar din 3 ceva mai delicat.
Unul din avantaje este scaderea uzurii ambreiajului;la orice debraiere,rulmentul de presiune impinge membrana ,ce va suferi o uzura.
Important este sa gasesti turatia adecvata pentru a scoate din viteza (azi am incercat operatia pe un Z4 si merge foarte bine),fara a dauna angrenajelor din cutie.
In toata aceasta discutie intervine insa motivatia acestei operatii.
La masinile moderne (sa zice de pina la 10 ani vechime) ,in frina de motor ,ECU inchide alimentarea cu combustibil a injectoarelor pina aproape de zero,deci consumul va fi mai mic decit in relanti.
In plus un mare dezavantaj al coboririi de pante ,cu cutia de viteze pe liber este uzura prematura a frinelor sau ca un aspect si mai negativ,in cazul utilizarii prelungite a frinei acesta isi va diminua simtitor capacitatea de frinare datorita supraincalzirii (daca nu ai frine ceramice).
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 18:32   #23
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: scoatere din viteza

Quote:
Originally Posted by Drogas View Post
1) la vala si in curbe nu se scoate din viteza,
2) nu se merge cu cutia pe liber deoarece motorul o invarte cu 900 de ture, relantiul, iar soseaua o invarte mai repede si e daunator pentru cutie, de preferat e sa nu lasati masina sa curga cand va apropiati de semafor mergeti incet la decelerare ajungeti la relati cu treapa de viteza cuplata si dupa scoateti din viteza si franati
Daca motorul invarte cutia inseamna ca e cuplata, deci e in viteza, ceea ce zici tu e imposibil (masina scoasa din viteza dar motorul inca invarte cutia de viteze).

Daca vitezele sunt sincronizate nu e nici o problema sa scoti masina din viteza fara sa apesi ambreiajul sau a-ti auzit voi de cineva care si-a stricat masina pe. ca a scos-o din viteza fara a actiona ambreiajul?
__________________
moise is offline   Reply With Quote
Old 11-04-07, 08:24   #24
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: scoatere din viteza

[QUOTE=moise;820622]Daca motorul invarte cutia inseamna ca e cuplata, deci e in viteza, ceea ce zici tu e imposibil (masina scoasa din viteza dar motorul inca invarte cutia de viteze).

***** trenul fix din cutie se invirte in permanenta cu turatia motorului cind nu este debraiat,chiar daca este in punctul neutru nu stau satzi explic k oricum nu picepi..dar oricum sigura piesa care ar putea avea de suferit la scoaterea din viteza fara debraiere ar fi sincronul pinionului in momentul in care simti k tine atunci cind o scoti..dar eu nu am auzit de o cutie stricata din acest motiv
fastbiker is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 17:51   #25
F Sierra 2.0i Man

Stage 3
 
F Sierra 2.0i Man's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 88
Default Re: scoatere din viteza

Quote:
Originally Posted by moise View Post
Daca motorul invarte cutia inseamna ca e cuplata, deci e in viteza, ceea ce zici tu e imposibil (masina scoasa din viteza dar motorul inca invarte cutia de viteze).

Daca vitezele sunt sincronizate nu e nici o problema sa scoti masina din viteza fara sa apesi ambreiajul sau a-ti auzit voi de cineva care si-a stricat masina pe. ca a scos-o din viteza fara a actiona ambreiajul?
frate uite la masina mea nu o pot scoate din viteza fara sa apas ambreiajul am incercat schema si nu iese in nici o treapta intradevar nu e noo dar am avut mai multe modele si la nici unul nu iesea smecheria (e vorba de ford sierra) ba mai mult nici cu breiajul calcat sub 20km nu intra in viteza intai,si treaba asta am incercat-o si la diesel si la benzinar si la fel deci...folositi ambreiajul ca pana invatati jmecheria facetii cutia preaf si financiar nu prea cred ca suporta comparatie un ambreiaj cu o cutie, nu aveti chef sa schimbati vitezele luati-va automate dar la revedere sportivitate fara 3500cc sub capota,plus am facut scoala de soferi cu cineva de la trupele speciale observatia lui la faptul ca scoteam din viteza cu mult timp inainte sa ajung la stop sau inainte sa opresc si foloseam doar frana de picior/in primul rand cand este cald si frina de picior este folosita intensiv ii scade eficienta datorita supraincalzirii asta doar in cazul in care masina nu are discuri de carbon,o frana eficienta trebuie corelata si cu cea de motor plus ca, consumul nu inregistreaza nici o crestere,dar pot spune ca am avut de a face si cu neplacuta experienta sa bruschez pe gheata masina cu frana de motor si atunci nici mama lu frana nu te mai scoate din belea
__________________
Fericirea este scumpa si daca masina reprezinta asta e cu atat mai greu!
F Sierra 2.0i Man is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 17:08   #26
ursulet118

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 15
Default Re: scoatere din viteza

[QUOTE=fastbiker;845397]
Quote:
Originally Posted by moise View Post
Daca motorul invarte cutia inseamna ca e cuplata, deci e in viteza, ceea ce zici tu e imposibil (masina scoasa din viteza dar motorul inca invarte cutia de viteze).

***** trenul fix din cutie se invirte in permanenta cu turatia motorului cind nu este debraiat,chiar daca este in punctul neutru nu stau satzi explic k oricum nu picepi..dar oricum sigura piesa care ar putea avea de suferit la scoaterea din viteza fara debraiere ar fi sincronul pinionului in momentul in care simti k tine atunci cind o scoti..dar eu nu am auzit de o cutie stricata din acest motiv
citez.....trenul mobil este in permanent antrenat de motor(cu ambreaj cuplat)...care invarte pinioanele de la trenul fix(acesta fiind cuplat cu rotile)..cand cuplezi in fiteze sincronul cupleaza pinionul de pe trenul fix cu axul lui si astfel se deplaseaza caruta...scoaterea cu ambreajul actionat ...turatia din cutie se echilibreaza cu viteza rulata si asa se realizeaza,,daca nu e actionat ambreajul trenul mobil(motorul) pote sa forteze la schimbarea vitezei.....deci trebuie sa realizezi echilibrul de rotatie........deci imposibil de realizat usor (DOAR VECHILE DAC-URI CARE TURAI MOTORUL BRUSC SI TARGEAI DE MANETA PUTEAI SCOATE DIN VITEZA DAR LA BAGAT..)
ursulet118 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 22:26   #27
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: scoatere din viteza

[QUOTE=ursulet118;860396]
Quote:
Originally Posted by fastbiker View Post
(DOAR VECHILE DAC-URI CARE TURAI MOTORUL BRUSC SI TARGEAI DE MANETA PUTEAI SCOATE DIN VITEZA DAR LA BAGAT..)
Gresit.
Cu orice masina se poate schimba viteza fara ambreiaj ,4-5-6 si 3 mai greu daca cunosti masina si nimeresti turatiile de transfer.Insa din experienta pot sa spun ca merge mai usor cu cit motorul este mai mare ( de la 2.0 in sus...)
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 22:39   #28
Strigoiu_Trist

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 48
Default Re: scoatere din viteza

Ba da io nu va inteleg? Va e lene sa calcati ambreiaju cand o scoateti din viteza ?
Voi crek nu aveti habar despre cum se strica un ambreiaj. NU SE STRICA DACA IL CALCI CAND SCOTI DIN VITEZA
Ambreiaju se duce cand o ti mult in cuplu (ex: cand urci pante, sau cand mergi fff subturat si trebuie sa o tii din ambreiaj, cand pleci cu a 2`a de pe loc sau de la viteze mici, etc.)
Nu se strica daca calci ambreiaju cand o scoti din viteza
Strigoiu_Trist is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 23:03   #29
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: scoatere din viteza

Quote:
Originally Posted by Strigoiu_Trist View Post
Nu se strica daca calci ambreiaju cand o scoti din viteza
Nu se strica,dar se uzeaza.
La apasarea pedalei de ambreiaj,rulmentul impinge membrana placii de presiune,asta inseamna uzura a rulmentului (deoarece se invirte) si de contact ( unde "calca" pe membrana).
Insa nu este nici o economie de piese daca se foloseste metoda scosului din viteza fara ambreiaj.
Bafta!
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 10:55   #30
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: scoatere din viteza

Salut
eu pe masiana mea fiat tempra scot din viteza fara sa apas ambreiajul
in treptele 2-3-4 si cam greu in 5 (dar nu am unde sa dau 5 in oras )
si se le scot destul de lejer
la mine problema e cu franele .. abia dupa 2 ,3 franari isi fac jobul 100 %
am inteles ca de la discuri mi se trage ca lucreaza la anumita temp (sunt brembo )
e bine sa scoti din viteza fara sa apesi ambreiajul deoarece controlezi mai bine masina (franarea )\
bafta
__________________
Fiat tempra 1.6 ien aprox 110 cai (gone)
Lancia Delta II 1.8 132 hp ..(gone)
Alfa 156 1.8 ts 150 hp (great feeling, gone)
Golf III Rabbit 1.4 mic si rau..(gone )
Honda del Sol 1,6 soch vtec turbo on !!
markizu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -