Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-07, 11:42   #1
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Bio-diesel

In legatura cu bio-dieselul.... ce masini pot merge cu el? am inteles ca la unele in timp s-ar roade furtunele, altcineva mi-a spus ca la masinile nemtesti de facute dupa 98 nu mai trebuie schimbat nimic .... Merita sa trec masina pe biodiesel sau raman la diesel? Daca aveti si alte informatii legate de biodiesel... gen care e mai bun pt motor, care trage mai bine... as fi recunoscator. Multumesc
Mendex is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 14:47   #2
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Bio-diesel

http://www.intertermo.ro/biodiesel.htm


si



Combustibilul obtinut din alte surse decat cele clasice (exploatarile de petrol) denumit in continuare "Biodiesel" se poate fabrica (obtine) din mai multe tipuri de materii prime dintre care amintim: rapita;
soia;
uleiuri vegetale de soia;
uleiuri vegetale de rapita;
floarea soarelui;
grasimi animale;
deseuri de uleiuri vegetale.
Biodiesel este un combustibil lichid care poate fi folosit in amestec sau in forma pura pentru a inlocui motorina clasica. Poate fi folosita pentru motoarele cu ardere interna care functioneaza cu motorina care echipeaza in mod curent vehiculele de mare tonaj (autobuze, camioane, TIR-uri, nave maritime, etc).
In unele tari din Uniunea Europeana combustibilul Biodiesel este deja utilizat atat in consumul industrial cat si in cel privat.
Biodiesel nu contine derivate din petrol dar poate fi amestecat in orice proportie cu motorina clasica (obtinuta din petrol) pentru a crea un combustibil lichid ce poate fi folosit la motoarele cu ardere interna fara nici un fel de modificari sau cu modificari minimale ale motoarelor.
Acest combustibil este simplu de utilizat, biodegradabil, nepoluant, netoxic si nu emana in procesul de ardere gaze ce contin noxe periculoase cum ar fi NOx sau SOx.
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand


Last edited by lascarica; 05-03-07 at 03:21.
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 17:48   #3
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Re: Bio-diesel

merci psycho. dar merita sa trec pe bio diesel? sau sa raman pe motorina obisnuita?
Mendex is offline   Reply With Quote
Old 31-07-07, 02:14   #4
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Bio-diesel

Depinde De Cascaval!!!!!!!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 31-07-07, 02:29   #5
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bio-diesel

trebuie totusi sa gasesti pompa de bio-diesel intai
la noi se face din rapita din cate am inteles
la majoritatea masinilor nu face probl
poate la tdi-uri PD , care sunt mai pretentioase
dar la un tdi classic sau un sdi .. nu sunt probleme
cat despre common rail, nu stiu daca i-ar face probl bio-diesel-ul ..
dar nu cred k or sa puna asa ceva pe piata fara sa fie un avertisment la pompa..bineintels, trebuie sa fie si pe intelesul tuturor avertismentul ala..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 00:49   #6
adi01

Stage 5
 
adi01's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 373
Default Re: Bio-diesel

deci sa va spun ceva.. am mai facut un topic pe tema asta nu stiu unde este.. dar uite

Audi 80 1983 1.6D Masina nu a mai primit motorina de circa 1 an si ceva de zile ! merge pe ulei de floarea soarelui

puterea cei drept e cu 10% mai mica fata de motorina .. consumul nu creste .. DELOC 4% ia Nu am modificat nimica doar am pus ulei Unisol si merge ! fara probleme si fara sa faca figuri .. masina e a tatalui meu .. care merge cam 150 de km pe zi ... in 1 an jum a facut si un drum pana la oradea si pana in bulgaria .. etc .. are ceva KM si nu s-a defectat nimic !

L.E. Biodiesel caca .. Sursa ulei ieftin ... eu am gasit 2RON pe Litru si gata nene .. ce atata biodiesel
P.S. Am incercat si pe un VW Passat 1994 1.6TD si merge fara probleme ..
__________________
Owned cars:
SAAB 9000 2.0t Unknown HP >
SAAB 9-5 2.3t Aero
Dacia Logan 1.6MPI
Matiz 0.8l
adi01 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 08:59   #7
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Bio-diesel

cu ulei?.. e prima data cand aud sa mor..
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 20:22   #8
adi01

Stage 5
 
adi01's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 373
Smile Re: Bio-diesel

Da omu... cu ulei nu SH.. daca Romania era ca alte tari ... si arunca uleiul dupa o prajeala sau maxim doua in restaurante.. era MOCA... mergeam pe gratis .. fara probleme .. dar cum Romanii nostrii sunt cum sunt.. astia Prajesc si rasprajesc uleiul ala .. si in restaurante ei nu pun sare pe mancare dupa ce o prajesc.. ca sa nu consume .. ci pun in ulei sare.. si nu pot pune in masina ulei de la restaurant .. chiar de il filtrez .. el tot sarat ramane si nu merge.. asa ca am gasit ulei 2 ROn litru .. 100 RON 50 L de ulei .. plin facut am o sursa care s-ar putea sa aduca ulei la 1.5 RON L dar nu e sigur oricum va garantez ca merge 100% ! masina Diesel pe Ulei de floarea soarelui .. Nu stiu TDI`u daca merge.. parerea mea e sa incercati .. pe riscu vostru .. D si TD merge Care mai aveti intrebari .. va ascult si va spun ce vreti voi in leg cu asta

P.S. Lasati-ma in durerea mea cu Biodieselu lu peste.. E Un rahat !!!! Nu stiu cum sa mai scoata bani si din asta avand in vedere ca se duce petrolul .. animalele drakului scarbe imputite asta sunt !

Last edited by adi01; 13-08-07 at 20:25.
adi01 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 11:21   #9
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Bio-diesel

Colega, esti pe dinafara. Mai invata ceva chimie ca sa aflii ce este un metilester si dupa aia mai discutam. Si sa ne spui si noua dupa cat timp se va imbacsi instalatia de alimentare sau duzele injectoarelor.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 15:38   #10
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Bio-diesel

Un vecin de al meu are un passat din 1996 1,9 TDI 90CP si merge de aproape 2 ani de zile pe ulei de la restaurant il ia cu 5.000 lei vechi litru doar ca miroase a cartofi prajiti cand trece pe langa tine si l-au intrebat aia de la itp de ce miroase asa si le-a zic ca baga ulei in loc de motorina si nu lea venit la aia sa creada ca merge pe ulei.

Last edited by Rasputin; 22-08-07 at 15:42.
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 17:10   #11
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Bio-diesel

Asta chiar e testata, un diesel merge cu ulei prajit...cat timp..nu stiu...dar merge.
shadow is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 17:56   #12
andy_x3m

Stage 5
 
andy_x3m's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 356
Default Re: Bio-diesel

100% orice diesel (nu am idee daca se aplica si pentru cele cu computer), atat aspirat cat si atmosferic mere pe ulei. testat printre altele (e drept la tractor UM650) ulei de transformator, ulei rezidual (sau cum ii zice, ala de proasta calitate) de la presele de ulei de la tzara.
DPDV chimic, la presiunea respectiva uleiul vegetal are calitati asemanatoare cu motorina.
Un motor Diesel functioneaza si cu pacura, evident daca aceasta este incalzita la o anumita temperatura pentru a deveni mai fluida.

deci DIESEL rools?... eu raman la benzianare
__________________
Viteza poate fi limitata electronic, prostia nu! |#|#| Logan 1,4 MPI in curs de modificare vizuala
andy_x3m is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 12:59   #13
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Bio-diesel

am citit undeva mai demult, au facut nemtii test, au folosit ulei de rapita dar masina aia a rezistat ~10.000 km (mai multe detalii nu tin minte)

din cate stiu eu biodiesel-ul are etanol in el si e facut special, iti rezista motorul ca pe motorina normala (poate aberez, asa stiu eu)
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 19:29   #14
ionut17

Stage 5
 
ionut17's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 583
Default Re: Bio-diesel

Making Biodiesel at Home
https://www.youtube.com/watch?v=pL-M2IzYGuU

https://www.youtube.com/watch?v=Xs8uvnuEWnI

Evolution Biodiesel Kits
https://www.youtube.com/watch?v=9EsxALdUlng
ionut17 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 20:59   #15
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Bio-diesel

si nasi-miu vroia sa se riste sa faca un camp de rapita pentru bio-diesel..dar cu ce seceta a fost in baragan anul asta.mai bine ca nu s-a riscat..nush cum se cultiva ala..dar poate nu ar fi rezistat..si tot trebuia sa il cumpere cineva k nu e ca porumbul )
cat despre masini trecute pe ulei si alte prostii
eu zic ca ar fi bine sa o treci din nou pe motorina din cand in cand (ca si masinile care functioneaza pe GPL - ma refer la instalatiile cele mai comune, cu "plaman" si difuzor sau cum ii zice la prostia aia de e exact ca la aragaz , si nu pentru instalatiile mai scumpe ,cu injectoare)
si tot e un risc ..in ambele cazuri ( ulei pentru diesel si gpl pentru benzina) de a uza motorul mai mult si cu siguranta nu mai ai aceeasi putere si cuplu pe care le-ai fi avut inainte..dar cand vrei consum mic sau cu bani putini..trebuie sa iti asumi niste riscuri ..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -