Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-12, 08:17   #1
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Unhappy Probleme dupa polish

Buna ziua,
Sper ca am incadrat corect acest subiect in acesta categorie.
Am o problema cu masina mea proaspat vopsita. Am dus masina la Casa Auto Bucuresti pentru revopsire integrala si dupa lupte seculare ca lucrurile sa iasa cum trebuie (nu mai detaliez) am reusit sa iau masina de la ei. Numai ca, pe alocuri, masina prezenta niste urme/umbre ciudate ce par a fi facute de masina de polishat. Intrucat mai avea cateva detalii de rezolvat a ramas ca acestea vor fi reparate la urmatoarea vizita in service. Problema e ca in loc sa le rezolve ei le-au inmultit si acum TOATA caroseria este plina de dungi/umbre. Dupa consultarea prietenului Google am aflat ca e o problema ce poate aparea in urma polish-ului executat incorect in special la masinile de culoare neagra. In incercarea de a remedia problema am apelat la service-ul unui prieten care a spus ca se rezolva. Din cate stiu a folosit un "3000" apoi un polish abraziv, unul de luciu (toate 3M) si o ceara. Din pacate problema persista.
Ce sanse am sa o mai rezolv in conditiile in care deja se pune problema daca nu cumva nu mai poate fi polishata intrucat mi s-a spus ca nu se stie cat mai tine stratul de lac.
Daca se poate, as prefera o solutie practica, nu o recomandare catre o firma de detailing.
Multumesc!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_5516.jpg
Views:	906
Size:	105.5 KB
ID:	2545008   Click image for larger version

Name:	IMG_5517.jpg
Views:	730
Size:	120.7 KB
ID:	2545009   Click image for larger version

Name:	IMG_5518.jpg
Views:	760
Size:	127.6 KB
ID:	2545010  

Click image for larger version

Name:	IMG_5521.jpg
Views:	391
Size:	77.9 KB
ID:	2545011   Click image for larger version

Name:	IMG_6040.jpg
Views:	711
Size:	143.1 KB
ID:	2545012   Click image for larger version

Name:	IMG_6214.JPG
Views:	378
Size:	1.71 MB
ID:	2545013  

Click image for larger version

Name:	IMG_6217.JPG
Views:	618
Size:	1.66 MB
ID:	2545014   Click image for larger version

Name:	IMG_6218.JPG
Views:	208
Size:	1.63 MB
ID:	2545015   Click image for larger version

Name:	IMG_6221.JPG
Views:	429
Size:	1.67 MB
ID:	2545016  

__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 08:45   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Probleme dupa polish

Se numesc buffer trails.
Se pot scoate doar cu polish facut de cineva care se pricepe.
Din pacate doar un atelier de detailing care se respecta poate face asa ceva.Recomand Evolution Detailing sau Expert Detailing.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 10:24   #3
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Probleme dupa polish

daca stai in sectorul 3 mergi la cineva care se pricepe,sincer am vazut lucrari facute de el(lucreaza doar manua) si am ramas impresionat,
LUCICA 0722677027,
este vopsitor si iti poate spune mai multe si despre polish.

preturi ok.
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 10:57   #4
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Probleme dupa polish

Caut o solutie prin care sa rezolv eu problema. Nu pot sa merg in diverse locuri si sa risc sa se munceasca al ea fara rezultat dar eu tot sa platesc, sau sa risc sa se sparga lacul si sa mi se spuna ca nu e vina lor si se datoreaza interventiilor anterioare. Vreau sa rezolv problema asta intr-un service auto unde s-a mai incercat deja, fara rezultat, dar platit. Am nevoie de o solutie gen, ce metoda, ce tip de polish, ce tip de aplicare.
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 11-10-12, 20:52   #5
gyovannyxxl

Stage 4
 
gyovannyxxl's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 197
Default Re: Probleme dupa polish

Quote:
Originally Posted by Lucian View Post
Caut o solutie prin care sa rezolv eu problema. Nu pot sa merg in diverse locuri si sa risc sa se munceasca al ea fara rezultat dar eu tot sa platesc, sau sa risc sa se sparga lacul si sa mi se spuna ca nu e vina lor si se datoreaza interventiilor anterioare. Vreau sa rezolv problema asta intr-un service auto unde s-a mai incercat deja, fara rezultat, dar platit. Am nevoie de o solutie gen, ce metoda, ce tip de polish, ce tip de aplicare.
mergi la cei de la 3M si cerele pasta de polisat pentru holograme este o pasta cu dopul albastru mai inchis speciala pentru asa ceva si mai ales pentru culori negre dar iti trebuie o masina de polisat pentru asta si un burete special care vine la pasta respectiva (tot albastru)si o laveta de microfibra pasta este usor abraziva si nici ca incepator nu ai cum sa spargi lacul oricat de subtire ar fii el (cu pasta asta )
http://bcz-motors.ro/models/produse/..._/46128/1.html
__________________
cosmote 0767325909
im gyovannyxxl

Last edited by gyovannyxxl; 11-10-12 at 20:55.
gyovannyxxl is offline   Reply With Quote
Old 11-10-12, 22:16   #6
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Probleme dupa polish

Quote:
Originally Posted by gyovannyxxl View Post
mergi la cei de la 3M si cerele pasta de polisat pentru holograme este o pasta cu dopul albastru mai inchis speciala pentru asa ceva si mai ales pentru culori negre dar iti trebuie o masina de polisat pentru asta si un burete special care vine la pasta respectiva (tot albastru)si o laveta de microfibra pasta este usor abraziva si nici ca incepator nu ai cum sa spargi lacul oricat de subtire ar fii el (cu pasta asta )
http://bcz-motors.ro/models/produse/..._/46128/1.html
Ai dreptate ,trebuie un polish antihologramic.Insa cum spui tu acolo el nu este abraziv ci din contra este foarte fin si elimina zagrieturile facute de buretele de lustruit.Acestea apar deoarece buretele este tinut prea mult pe suprafata si polisul nu este deajuns,astfel ca lacul se incinge si reies urmele.

Eu te indrum catre un atelier de detailing care iti poate da si garantie pe mana de lucru !
compozite is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 01:27   #7
ELNA

Stage 4
 
ELNA's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 265
Default Re: Probleme dupa polish

ti-au ars lacu cum a spus si colegu de mai sus ... alea nu sunt holograme .
ELNA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -