Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-05, 10:34   #1
luca

Stage 5
 
luca's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 1,491
Member of:
[2 Roti]
Default Documentatie short shifter

Ce este short shifterul (adica stiu cum arata), la ce ajuta, cam la ce pret gasesc pt. vectra, daca poate cineva sa-mi explice daca merita asa ceva dar mai intai pretul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	zzzz_170.jpg
Views:	120
Size:	11.3 KB
ID:	16272  
__________________
luca is offline   Reply With Quote
Old 13-01-05, 19:54   #2
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default

pai din cate vad eu pare a fii un schimbator mai scurt
si cred ca schimbi mai repede vitezele cu el...
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 13-01-05, 20:01   #3
CT-03-ART

Stage 5
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 682
Default

are zetemte pe toyota shi din cate am intzeles pe 400 de metrii imbunatatzeshte timpul cu aproximativ 0,1 secunde. ia legatura cu el ca sa te lamureasca...
CT-03-ART is offline   Reply With Quote
Old 13-01-05, 22:08   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

eu sincer nu prea am inteles cum functioneaza asa ceva

din ce am vazut sunt 2 sisteme de schimbarea a vitezelor, cel prin care schimbatorul actioneaza un sistem de \"parghii\" pana la cutia de viteze aicea am intels cum vine treaba cu shortshifterul

dar mai e si sitemul unde schimatorul se infige direct in cutie, aicea nu am inteles cum e construit sa scurteze cursa, pentru ca locul in care se infige in cutie are foarte bine definit locul unde vine axa in jurul careia se \"roteste\" schimatorul si foaret bine definit locul in care capatul din cutie al schimatorului trebuie sa ajunga, deci sitemul de pargii aicea nu poate fi schimbat dupa mine decat prin taierea (scurtarea) schimatorului in partea de unde il tii (operatie foarte usoara care nu necesita cumpararea unui schimbator nou)

stie cineva detalii despre shortshifterele pt sistemul unde schimbatorul intra direct in cutie ?
200SX is offline   Reply With Quote
Old 15-01-05, 00:38   #5
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

fratee , tu vrei sa iti pui pe dizel short shifter ? pwhahah ,

............................................NO COMMNET........................................... ....
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-05, 14:11   #6
TheSinner2

Stage 5
 
TheSinner2's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 649
Default

e vb de lungimea levierului ... scurteaza cursa pe care o faci cand schimbi vitezele.. se poate rezolva f usor cu un fierastrau
TheSinner2 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-05, 14:15   #7
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

la dacii am vazut si rezolvate cu fierastraul cum zice TheSinner2 dar ce faci la modelele cu inel?
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 16-01-05, 16:09   #8
luca

Stage 5
 
luca's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 1,491
Member of:
[2 Roti]
Default

Quote:
fratee , tu vrei sa iti pui pe dizel short shifter ? pwhahah ,
............................................NO COMMNET........................................... ..
Presupun ca vorbeai cu mine. Te simti bine sa te dai breaz nu?
Mai intai citeste titlul \"documentatie\" adica sa aflu mai multe despre el pt. ca nu stiu si tu in loc sa spui domne ala nu se pune pe diesel ma iei cu cacaturile astea de fitze, iti propun sa nu mai postezi aici daca nu ai ceva concret de spus.

P.S. Sa nu crezi ca esti departe, ca de fapt esti chiar langa mine.
luca is offline   Reply With Quote
Old 16-01-05, 19:58   #9
aR99bMw

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,856
Default

short shifter= una bucata panza de flex si taiat din bara ce vine din cutie )
aR99bMw is offline   Reply With Quote
Old 16-01-05, 23:23   #10
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"aR99bMw\"
short shifter= una bucata panza de flex si taiat din bara ce vine din cutie )
deci sa inteleg ca la schimbatoarele care intra direct in cutie, singurul mod de \"al face\" short shifter este de a scurta tija (pentru asta cer astia 100-200 de coco - pai la banii astia il iau si la pila daca e nevoie ,ii dau si filet in capat daca e nevoie)

sunteti siguri ca la modelul asta de schimbatoare asta e singura diferentza intre stock si shortshifter?
200SX is offline   Reply With Quote
Old 16-01-05, 23:28   #11
luca

Stage 5
 
luca's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 1,491
Member of:
[2 Roti]
Default

Uita-te si tu la poza, ti se pare ca seama cu un schimbator normal?
Priviti si voi ultimul post unde e explicat de cineva care are asa ceva.
https://www.4tuning.ro/forum/viewtopi...ght=quickshift
luca is offline   Reply With Quote
Old 17-01-05, 00:37   #12
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"luca\"
Uita-te si tu la poza, ti se pare ca seama cu un schimbator normal?
cred ca vb cu mine.

eu ma refeream la modele de schimbator care se infig direct in cutie,

cum sa-ti explic la mine de exemplu e un bat care se infige direct in cutie si tot ce-l tine acolo e o clema,

uite arata ca in poza de mai jos, eu mi-am scos de nu stiu cate ori din cutie (se scoate foarte usor - l-am scos intentionat nu te gandii ca am ramas cu el in mana) si l-am studiat si de unde e nuca aia pe le si pana la varful ala care actioneaza sitemele prin cutie nu prea ai ce sa modifici la el, pentru ca prinderea vine pe cutia de viteze si nu ai cum sa modifici grosimi distantze ca nu mai intra sau nu mai schimbi vitezele

singura varianta vazuta de mine era scurtarea lui

pe mine ma intereseaza daca poate sa-mi zica cineva care faza cu short/quik-shifterul la schimbatoarele astea care se infig direct in cutie (dacia are cu totul alt sistem bazat pe niste parghii....)

Tot gasesc pe net schimbatoare dastea la preturi si de 2505 care \"promit\" ca scurteaza cursa cu 40% bla bla bla, si vreau sa stiu si e udaca e sa cumpar asa ceva vreodata pe ce dau banii.

PS: cum ar fi sa dau 250 de coco pe asa ceva si sa observ ca singura diferentza intre ele e ca e cu 3-4 cm mai scurt, pai nu-ti dai cu tesla'n *oaie

concluzia:

la modelul de schimbatoare la care fac referintza mai sus stie cineva care sunt diferentele intre stock si shortshifter ?

PS: in prima poza este pusa si o \"bucata\" din cutie de la cilindrul acela in jos incepe cutia si partea de schimbator care se afla in cutie
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2a_1_b_264.jpg
Views:	92
Size:	12.8 KB
ID:	16664   Click image for larger version

Name:	s240sx8899_278.jpg
Views:	141
Size:	7.9 KB
ID:	16665  
200SX is offline   Reply With Quote
Old 17-01-05, 09:10   #13
luca

Stage 5
 
luca's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 1,491
Member of:
[2 Roti]
Default

Da cred ca ai dreptate, la faza cu scurtatul nu cred ca e bine, iti dai seama ca daca era mai bine o facea constructorul, dar cred ca astea sunt calculate nu sunt puse asa la nimereala si de asta cred ca o sa fie mai greu daca mai tai din el.
Oricum sa incerce cineva si sa ne spuna si noua, si asa nu pot sa scot nuca asa ca tai cu tot cu nuca.
luca is offline   Reply With Quote
Old 17-01-05, 11:41   #14
ffocus

Stage 5
 
ffocus's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 841
Default

eu am taiat vreo 5cm si acum nu prea mai ajung la el....pwahahah...glumeam...n-am idee cu cat scurteaza timpul...se poate calcula matematic...oricum am simtit o mare schimbare in bine la \"feeling\" fiind mai scurt...in + arata mai bine
__________________
Hell is empty. All the Devils are here.
ffocus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -