Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-07, 12:16   #1
octav29

Stage 1
 
octav29's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 14
Default Probleme frina - Lancia Delta 1.6 GT i.e.

Salut
Am o problema cu care sper ca ma puteti ajuta.
Am o pompa de frina cu 5 conducte, dar imi lipseste repartitorul de la pompa, in care intra cele 2 conducte care merg spre spate. In consecinta, o frina de pe spate e anulata. Mecanicul la care am mers mi-a zis ca mai exista pe spate un regulator de presiune care insa nu lucreaza decit cind masina are greutate mare pe spate (pasageri + bagaje). Ce alta pompa de frina - cu 4 conducte - sa-mi iau ? (ce dimensiuni sa aibe ca sa se potriveasca etc). Eu am gasit o pompa de frina cu 4 conducte, ATE, chiar pentru modelul meu (teoretic pentru ca cel de la firma de piese nu a fost in stare sa-mi spuna cite conducte are iar in poza nu apar decit 2), dar nu stiu sigur daca se potriveste in locul celei vechi. Pompa mea nu stiu ce model este, dar pe pahar am reusit sa vad ca scrie Bendix ... E posibil si pompa sa fie la fel.
Modelul este Delta 1.6 GT i.e. - '88 - 66 KW cod motor: 149 C2.000

Multumesc
octav29 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 14:31   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Probleme frina - Lancia Delta 1.6 GT i.e.

in Vitan la dezmembrari si la Mihai Bravu sunt cateva italienesti, Alfa, Lancia si Fiat. Sunt cam aceleasi motoare si subansamble, sigur se potriveste de la una. In Vitan este o Delta 2.0 turbo (a doua generatie, dupa 91), poate merge de acolo.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 16:51   #3
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Probleme frina - Lancia Delta 1.6 GT i.e.

si la pod fundeni sunt doua depozit de piese din dezmembrari bine aprovizionate.
mergi cu pompa in brate si imposibil sa nu rezolvi.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 18:00   #4
octav29

Stage 1
 
octav29's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 14
Default Re: Probleme frina - Lancia Delta 1.6 GT i.e.

Multam de raspunsuri, o sa merg sa caut. Din pacate numa de luni o sa am timp. As fi vrut totusi sa nu scot pompa pentru ca e chinu de pe lume .... dar se pare ca n-am alta solutie ..
Multam fain oricum

@Hondarul : cind spui Vitan te referi la tirgul de la Vitan-Birzesti ? Si daca da e chiar in interiorul lui sau pe undeva pe linga. Scuze dar n-am mai trecut de mult pe-acolo si nu mai stiu ce si cum e.
Merci

Last edited by octav29; 18-01-07 at 18:03.
octav29 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 16:15   #5
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Probleme frina - Lancia Delta 1.6 GT i.e.

in targul de la vitan barzesti, in fund de tot, in spate, e un centru de dezmembrari.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 00:02   #6
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probleme frina - Lancia Delta 1.6 GT i.e.

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
in targul de la vitan barzesti, in fund de tot, in spate, e un centru de dezmembrari.
N U acolo !!...sau mai bine...daca ai timp si vrei sa te distrezi ,procedeaza asa: Cauta mai intai la padrino sau benett un reper mai comun cu pretul aferent si apoi du-te si-ntreaba si la arabul respectiv la care a facut referire hondarul....E distractiv...sa nu fiu inteles gresit,am tot respectul pentru neamul arabesc,majoritatea sunt oameni de mare caracter,foarte curajosi si corecti,cel putin la fel de inteligenti ca celelalte natii....insa cei care au venit aici sunt doar lenesii si cei ce acasa la ei nu erau priviti cu prea multa simpatie din cauza faptelor si a conduitei lor.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 07:14   #7
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Probleme frina - Lancia Delta 1.6 GT i.e.

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
in targul de la vitan barzesti, in fund de tot, in spate, e un centru de dezmembrari.
acolo sa fie ultimul loc unde cauti.
au niste preturi........................................... .......extraordinare.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 15:22   #8
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: Probleme frina - Lancia Delta 1.6 GT i.e.

poti sa cauti alternativ piese si pt fiat tempra 1.6 ie sau tipo 1.6 ie sau alfa 155
toate au aceasi baza de plecare
mai incearca si la paneuro titulescu
acolo sigur gasesti
__________________
Fiat tempra 1.6 ien aprox 110 cai (gone)
Lancia Delta II 1.8 132 hp ..(gone)
Alfa 156 1.8 ts 150 hp (great feeling, gone)
Golf III Rabbit 1.4 mic si rau..(gone )
Honda del Sol 1,6 soch vtec turbo on !!
markizu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -