Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-12, 10:50   #1
suici

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 452
Default Problema ulei motor

Se da 318is (m44b19) pentru care bmw recomanda 4.5 litri ulei.Bun.Cand am schimbat uleiul nea mecanicu mi-a pus 5 litri de ulei asa ca uleiul sta pe linia de maxim.De cand a fost schimbat s-au facut vreo 4-5 sute max de km.Ideea e ca atunci cand l-am schimbat mi s-a parut ca vad ceva urme mici de ulei pe scut in fata...N-am bagat in seama m-am gandit ca erau.Timpu a trecut,iarna nu am circulat cu ea o luna cat a fost geru mare insa dedesubt s-a facut o pata de ulei,nu foarte mare...De cand merg cu ea la oprire dupa 5 min se face o pata foarte mica dedesubt ca si cum ar picura vreo 2 stropi de ulei.Am dus-o in service iar ce-i de-acolo mi-au spus ca n-are nimic ca e nivelul de ulei la maxim si mi-au sugerat ca trebuie desfacut motoru si vazut exact ce simering e dus.Ma uit la nivel zilnic si e acelasi...si ma tot gandesc cum a curs de pe la arbore cand a stationat cand tot uleiul e in baie?Ceva idei?!Sa scot uleiul pana la jumate dintre min si max,poate face presiune prea mare la simeringuri ?Mai are rost sau ...?
suici is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -