Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-07, 19:16   #1
bo_ciprian

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 19
Post Probleme transmisie jeep

Am probleme cu un jeep grand cherokee,din 92,grupul pe fata are un uruit de
``te scoate din masina`` .Am ridicat masina pe elevator si am puso sa mearga,m-am bagat sub ea si galagia se aude de la grupul de pe fata.diferentialul este situat un pik pe partea stanga(nu pe centru)si problema este ca nu stiu ce o fi: sa fie rulmentii care centreaza diferentialul,sa fie uzati dinti de la diferential,sau sa fie doar rulmentul de la roata(dar daca asculti din lateralul masini aproape de roata,pare sa nu fie rulmentul de la roata,si nici joc roata nu are)Si la viteza mica nu se aude (20km).un mecanic care a desfacut grupu a zis ca diferentialul nu are joc.saptamana asta am sa desfac grupul sa vad ce o fi.daca ma puteti ajuta cu vreo idee.......as fi recunoscator.Mersi.
bo_ciprian is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 04:53   #2
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme transmisie jeep

daca e un zgomot de rasnita de cafea vine de la cutia de transfer! lantul de acolo e largit si se loveste de carcasa. si eu am avut aceeasi problema si la mine se auzea la viteze de peste 80km/h. eu am modelul 4x4 all time. nu stiu la tine cum e dar incearca sa cuplezi numai spatele sau oricare alta treapta si vezi daca mai suna!
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 09:06   #3
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Probleme transmisie jeep

vezi sa nu fie vreun satelit ca ai festelito.la mine la wrangler aveam un satelit fisurat si croncanea ca dracu`.costa 1200euro piesa respectiva
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 19:13   #4
bo_ciprian

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 19
Unhappy Re: Probleme transmisie jeep

e 4x4 all time,dar imi face galagia de la 40 km la ora in sus,zgomotul nu se aude,de la cutie, se aude din grupul fata (si nu se transmite zgomotul,de la cutie......)eu ma gandesc ca, ori rulmentii,ori pinionu,sau cremaliera au uzura...Mersi
bo_ciprian is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 19:25   #5
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Probleme transmisie jeep

Nu ma pricep foarte tare... dar vezi sa fie unse cum trebuie... din cate stiu eu trebuie sa fie ceva care sa faca toti rulmentii si rotitele sa fie unse sa alunece bine... oricum cel mai bine desfa tot... si le iei pe rand.
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 06:04   #6
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme transmisie jeep

si la mine se uitau mecanicii la rotile din fata prima data! e posibil ca zgomotul sa se transmita! cupleaza atunci in 4LO (aia de teren accidentat) si daca nu mai face zgomotul e clar!!!

asta e o problema frecventa la grand cherokee si apare de obicei dupa 160 000km
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 06:08   #7
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme transmisie jeep

https://forum.4tuning.ro/showthread.p...uce+transmisia
///V8/// is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -