Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-06, 07:14   #1
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default masina unui prieten

am un prieten care are un nissan pathfinder 2003 (70 000km) V6 3.5l
masina consuma enorm... cam 19-20% la reprezentanta il plimba de pe o zi pe alta si-l fac de bani... au gasit aia niste gauri in catalizator si le-au astupat cu chit dar nu s-a rezolvat nimic si acum ei zic ca trebuie curatate injectoarele...
intrebarea: injectoarele infundate ridica consumul? normal ar trece mai putina benzina prin ele... sau vor mecanicii sa-i mai suga din portofel?
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 16-12-06, 09:37   #2
Flow

Stage 5
 
Flow's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,895
Exclamation Re: masina unui prieten

Quote:
Originally Posted by ///V8/// View Post
am un prieten care are un nissan pathfinder 2003 (70 000km) V6 3.5l
masina consuma enorm... cam 19-20% la reprezentanta il plimba de pe o zi pe alta si-l fac de bani... au gasit aia niste gauri in catalizator si le-au astupat cu chit dar nu s-a rezolvat nimic si acum ei zic ca trebuie curatate injectoarele...
intrebarea: injectoarele infundate ridica consumul? normal ar trece mai putina benzina prin ele... sau vor mecanicii sa-i mai suga din portofel?
sunt masini cu motor si gabarit mai mic si consuma mai mult de atat
mie unul mi se pare mai mult decat normal consumul
Daca are vreunul dintre colegii de forum sau a avut un model asemanator k masina si motorizare si spune ca ii lua mai putzin atunci as crede
In rest cam asta i consumul
uite asa k idee - cl 500(masina mult mai mica) - 24 litri/100 km in afara localitatzi( sport) motor 500 V8
in oras nu ma mai gandesc asa ca poate n ar fi rau k prietenul tau sa se obisnuiasca cu consumul dat fiind masina pe care o are
__________________
PREA MULT TIMP LIBER DAUNEAZA MINTII SI ASA ODIHNITE
Flow is offline   Reply With Quote
Old 16-12-06, 10:33   #3
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: masina unui prieten

nu mi se pare deloc deplasat consumul .. serios .. pentru o asemenea mashina si motor ..
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 16-12-06, 10:52   #4
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: masina unui prieten

Da, injectoarele infundate dau un consum mai mare,pt ca in loc sa pulverizeze,curg. Si pentru a nu obliga un necunoscator in ale nissan-ului sa cate pe net,spune si tu pana la capat ceea ce ai de spus,si anume: Ca-i pe Benzina 3.5L si ceea ce chiar nu-mi dau seama- in ce regim consuma atat?!> drum intins/ oras/ CARE oras?
Daca ala-i consum urban in bucuresti,este mai mult decat normal. Daca-i extraurban si omul doar a mers pe sosea fara sa treaca de 150km/h(are aerodinamica de caramida si in cazul vitezelor mari ar putea ajunge cu extraurbanul si la 15%) si fara sa faca trasee off-road....atunci e mult.
FLOW, exemplul dat de tine nu stiu cat este de relevant....cu CL500 poti circula in regim "sport" asa cum ai specificat...cu pathfinder nu prea te vad exersand procedeele lui Ayrton Senna .Aia e o masina sport-lux ,la care consumul nu a fost deloc o prioritate pentru constructori.Treaba e un pic diferita la un offroad ce are nevoie de autonomie. Asa,la fel de bine am putea face comparatie cu vreun STi de Gr.N in proba speciala...ca are motor si mai mic...
Numai bine,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 17-12-06, 10:18   #5
Flow

Stage 5
 
Flow's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,895
Post Re: masina unui prieten

relevant sau nu cred ca s a intzeles ce am vrut sa spun
pai in oras ia audi meu 12 - 13 asa ca.....
Flow is offline   Reply With Quote
Old 17-12-06, 22:16   #6
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: masina unui prieten

consumul asta e mixt oras+autostrada si mie nu mi se pare deloc normal pt ca eu am 4.7 si-mi consuma cam 15 (in acelasi regim)....
///V8/// is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -