Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-10-11, 18:21   #1
CazyRoll

Stage 4
 
CazyRoll's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 239
Default Reconditionare jante

Stiu ca m'am trezit tarziu, dar vreau sami reconditionez jantele de iarna ( aliaj). Sunt exfoliate in ultimul hal dar le am deja montate pe masina sa le mai pot duce undeva profi.
Stiam ca se pot reconditiona si prin multa truda ( am o perioada mai libera) asa ca imi pot permite sa pierd cateva ore/janta so reconditionez manual .
Imi poate lasa cineva linkul de la un diy la asa ceva? sau imi poate explica exact pasii/ materialele de care am nevoie? Stiu ca am nevoie de smirghel cu grad diferit de abraziune ( unu pentru gros, unu intermediar si unul fin) si de un lac( nu stiu de care?) . Orice sfat ar fi binevenit !
CazyRoll is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 19:02   #2
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Reconditionare jante

asa ca idee cauta pe youtube/google/ PE NET !

Decanolul la Policolor costa 15 lei sticluta de 400 de ml , ceva mai bun gasesti pe la 25 .

Spor la treaba


Asta am gasit pe un alt forum , un DIY facut de utilizatorul JACKUL

"Am cumparat asa: solutie decanol de la policor ( cam proasta) si alta italieneasca din targ ( se pare ca mult mai buna decat cea romaneasca).

Am mai cumparat un lac spray, smirghel cu granulatie mai mare ( 300) si smirghel cu granulatie foarte fina ( 2000).
In locurile unde era sarit lacul, erau si putin atinse.

Folosind decanolul italian, am dat cu pensula pe buza jantelor, avand grija sa nu ating spitele. Se depune un strat de aprox 1-2 mm pe suprafata pe care vrem sa o curatam, si se lasa sa lucreze. de mentionat ca din ce am observat timpul de actiune e aproximativ 3-4 ore. Dupa aceasta perioada, o sa vedeti ca lacul se umfla, si se inmoaie. Binenteles actiunea nu e uniforma, in unele locuri e desprins, in altele inca se tine bine.
Ca sa va scutesc de munca si sa nu patiti ca mine cea mai buna metoda de a coji totul se ia janta si se baga sub jet de apa fierbinte. Lacul ramas se ia folosind un spaclu, sau ca sa nu zgariati folositi o pana de plastic ( eu am ascutit o periuta de dinti la capat, pentru a ma putea folosi de ea). Daca dati cu jetul de apa fierbinte si cu pana de plastic, se ia destul de usor. Altfel daca nu folositi apa fierbinte o sa va chinuiti cu zonele unde decanolul nu a actionat 100 %.

Dupa ce se curata jantele complet, am folosit bormasina si conectata la ea o piatra polizor, pentru a aduce la nivel loviturile din buza jantei, cele mai pronuntate. Dupa piatra am folosit smirghelul cu granulatie mare, dupa aceea cel cu granulatie fina pentru a-i da luciu. Aici e destul de munca, daca vreti sa iasa bine, si va sfatuiesc sa nu va grabiti. E posibil sa apara febra musculara :beerchug:.

Cand sunteti multumiti de rezultat, se aplica lacul. De preferat 2-3 straturi, cu perioade de uscare intre ele"

Last edited by tuluca.dan; 30-10-11 at 19:04.
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 08:47   #3
emy_davidoff

Stage 3
 
emy_davidoff's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 141
Default Re: Reconditionare jante

Salut!Sunt si eu din Bacau.Am un seria 5,am avut o problema cu cineva si mi-a taiat caciucurile toate,am mers cu ele taiate pana acasa,am strambat jantele putin.Zi-mi si mie unde pot sa merg sa le indrept .. Sa mi le faca bine.Auzisem ca pe la SAPET sau daca stii in alta parte zi-mi si mie te rog.Mersi mult.
emy_davidoff is offline   Reply With Quote
Old 07-11-11, 01:00   #4
CazyRoll

Stage 4
 
CazyRoll's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 239
Default Re: Reconditionare jante

Salut, din pacate nu stiu pe nimeni. insa poti intra pe topicul de bacau si sa'i intrebi pe cafenea, mai mult ca sigur iti vor recomanda pe cineva . Nasol incident, nu inteleg de ce unii se razbuna pe masina cand au ceva de impartit, dar asta ne e tara. Sper sa ti rezolvi jantele !
CazyRoll is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -