Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-12, 20:20   #1381
alex.sparco

Stage 5
 
alex.sparco's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 352
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Pai bagi pensula intr-un recipient cu nitrodiluant dupa ce termini treaba
alex.sparco is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 20:49   #1382
allexandru
Competitor CNCA

Stage 5
 
allexandru's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 697
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by alex.sparco View Post
Pai bagi pensula intr-un recipient cu nitrodiluant dupa ce termini treaba
am bagat... in unu de avem pe acasa de il foloseam la amestecul vopselei.. si tot nimic.. sa intarit pensula la fel ca si cand nu as fi bagat-o.. credem ca e vre unu special.. adica sa isi faca efectul
__________________
my Corsa B
allexandru is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 21:19   #1383
alex.sparco

Stage 5
 
alex.sparco's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 352
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Acetona...
alex.sparco is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 21:21   #1384
allexandru
Competitor CNCA

Stage 5
 
allexandru's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 697
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by alex.sparco View Post
Acetona...
deci cu acetona sa inteleg nu cu diluant.. ca ma cam dusesi in eroare..
allexandru is offline   Reply With Quote
Old 03-03-12, 17:27   #1385
astra sedan

Stage 5
 
astra sedan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 411
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

revin cu o intrebare ,cine ma poate ajuta cu o explicatie pentru a face un eleron tip cls pt portbagaj,nu inteleg cum se face matrita ........o sa pun o poza sa fiu mai exact .ms mult
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	194.88.148.41.jpeg
Views:	236
Size:	1.51 MB
ID:	2348006  
Attached Images
 
astra sedan is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 12:43   #1386
avatar3d

Stage 3
 
avatar3d's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 131
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by alex.sparco View Post
Pai bagi pensula intr-un recipient cu nitrodiluant dupa ce termini treaba
acetona dar nu orice acetona pentru a curata pensulele
avatar3d is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 14:20   #1387
dannyxx

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 5
Smile Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut tuturor,

as vrea sa incerc sa-mi fac si eu un clean look la bara fata la un golf 4 , nu am lucrat pana acum cu fibra dar bara oricum trebuie inlocuita si as vrea sa exersez pe ea...poate ..poate iese cum vreau, si as vrea sa va intreb care e densitatea cea mai recomandata a tesaturii pentru lucru la spoiler , eventual si la capota...am cautat prin forum dar e posibil sa fi sarit acea parte daca scrie pe undeva, ..

multumesc
dannyxx is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 14:25   #1388
alex.sparco

Stage 5
 
alex.sparco's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 352
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Daca vrei rezistenta...pui 3-4 straturi de fibra.Eu asa pun si nu mi s-a crapat.
alex.sparco is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 14:30   #1389
dannyxx

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 5
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

eu ma refeream la densitatea fibrei at cand o cumpar, 220,300,500,800 g/m2 am gasit undeva si sunt impartite in aceste categorii, banuiesc ca e la grosime , si intrebam ce densitate ar fi optima , cu care s-ar lucra usor ,si sa folosesc tesatura sau statimat?
dannyxx is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 14:35   #1390
alex.sparco

Stage 5
 
alex.sparco's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 352
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Eu 300 folosesc...statimat e mai bine dupa parerea mea.E mai rezistent si se face mult mai usor.
alex.sparco is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 14:51   #1391
dannyxx

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 5
Smile Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Multumesc pentru sfat,inca o intrebare..bara este formata din 2 bucati..spolierul si partea neagra de jos ..nu stiu cum ii zice ..pentru imbinare ce material pot folosi ..ma gandesc ca daca pun tot fibra sa nu fie prea rigid si sa apara crapatura daca ating bordura sau ceva..exista un material flexibil sau kit care sa-mi ofere putina flexibilitate? la bandou nu este nevoie de flexibilitate caci nu prea e atinsa in acea zona...dar mu as vrea ca la acea imbinare sa apara crapaturi la orice atingere a unei borduri ...multumesc inca odata pentru raspunsuri
dannyxx is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 23:16   #1392
mytzu20

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 8
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut tuturor!
mi-am facut o bara pentru o dacie .... numai ca este o problema nu am avut un trafalet metalic sa indepartez toate bulele de aer si aceasta este destul de denivelata .... am incercat sa o indrept cu smilgher pus in flex numai ca pentru a aduce la drept trebuie sa intru foarte mult in ea si o subtiez prea tare ...
1 de unde pot sa fac rost de un trafalet metalic ?
2 in afara de chitul cu fibra exista cumva alt chit , am inteles ca ar fi ceva ca poxipolu sau poxilina ceva din 2 batoate cere se freaca bine intre ele si apoi se da pe fibra , stie careva ? ( treaba asta mia zis-o un mos care a muncit nu stiu unde si facea din fibra tuburi mari de vreo 2-3 metri in diametru , asa mi-a zis el , bine mosu era destul de troznit si nu am inteles foarte bine )
multumesc anticipat !
mytzu20 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 08:56   #1393
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Bulele de aer le scoti f bine cu pensula. Nu folosi poxipol pe fibra, rasina lipeste f bine unde ai nevoie. Trafalet metalic iti poti face la strung, dintro tija filetata mai groasa prin care dai o gaura in centru, si ai tamburul. Ca si maner folosesti un maner obisnuit de trafalet.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 11:23   #1394
mytzu20

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 8
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..


multumesc de sfat ! nu ma gandisem la bara filetata .
ce vreau eu sa zic e ca nu ma apuc sa dau acum cu poxilina , dar vreau sa stiu daca exista asa ceva pentru fibra poate la dimensiuni mai mari,nu poxilina, eu am dat-o ca si exemplu pentru ca are batoanele alea 2 care se amesteca .
mytzu20 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 10:57   #1395
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by mytzu20 View Post
salut tuturor!
mi-am facut o bara pentru o dacie .... numai ca este o problema nu am avut un trafalet metalic sa indepartez toate bulele de aer si aceasta este destul de denivelata .... am incercat sa o indrept cu smilgher pus in flex numai ca pentru a aduce la drept trebuie sa intru foarte mult in ea si o subtiez prea tare ...
1 de unde pot sa fac rost de un trafalet metalic ?
2 in afara de chitul cu fibra exista cumva alt chit , am inteles ca ar fi ceva ca poxipolu sau poxilina ceva din 2 batoate cere se freaca bine intre ele si apoi se da pe fibra , stie careva ? ( treaba asta mia zis-o un mos care a muncit nu stiu unde si facea din fibra tuburi mari de vreo 2-3 metri in diametru , asa mi-a zis el , bine mosu era destul de troznit si nu am inteles foarte bine )
multumesc anticipat !
daca bulele de aer sint foarte mari,trebuie sa slefuiesti mult,sa scapi de ele.
chiar daca intri prea adinc nu e problema.
nu stiu daca am mai spus,
pt lucrul cu fibra exista pisla(cea strarificata) si tesatura care este mult mai fina.
poti sa acoperi gaurile cu rasina si pisla,lasi sa se intareasca slefuiesti la nivel ,cureti foarte bine cu acetona(nu benzina sau alt diluant) si poti sa acoperi totul cu pinza dedicata lucrului cu rasina.
dau un link unde gasesti,sper sa nu se supere nimeni,nu are legatura cu masinile.

http://phoenixmodels.ro/shop/tesatur...gmp-p-597.html

la ei gasesti multe chestii interesante in domeniu.
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -