Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-12-06, 16:48   #1
uno

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 84
Default filtre aer lampa/yed ?

Stie cineva ceva despre filtrele de aer sport Lampa sau YED ? sunt bune de ceva sau nu merita banii ?
uno is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 16:52   #2
horguemtuning

Stage 5
 
horguemtuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,454
Default Re: filtre aer lampa/yed ?

Ce sa iti zic desi am si filtre Yed , Lampa,K&N si Simota prima varainta e intre K&N si Simota insa acela e mai premium , adica mai scumput , Lampa mi se pare cam subreda ca si structura , YEDul merge are o structura destul de buna si ca si pret merge, gama este cam restransa (in baza e tot cred made by Simota), problema generala e sa o dimenzionezi corect pentru motorul respectiv .
Cel mai simplu este cand iei un filtru de aer in mana sa incerci sa o strangi un pic si vezi daca cedeaza structura atunci aceeasi lucru se va intampla si cand motorul trage aerul mai tare .
Alta problema e ca 90 % cine ia filtre sport nu il da cu ulei pentru filtru si asteapta pana se imbacseste apoi le arunca, fara sa o curete cu un kit pe care daca il ia ii ajunge 10 ori aprox !

Last edited by horguemtuning; 03-12-06 at 16:55.
horguemtuning is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -