Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-11, 20:28   #1
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Interpretare ITP probleme mari emisii..

Am fost si eu azi la ITP am un Golf 3 1.8 benzina.. cu toate ca am masina nasol de tot.. adica probleme mari consum mare.. bujiile afumate mereu.. nu mai stiu ce sa i fac.. am schimbat sonda lambda.. senzor temp.. bujii.. filtre.. chiar nu stiu ce sa zic.. la motor am facut test de compresie a iesit f bine.. verificat furtune sa nu prinda aer.. verificat tur-retur sa un fie infundat..

CO 13.46,
CO2 6.70,
CO Corr. 13.46 ,
HC 624,
O2 0.07,
Lambda 0.645 ( cu masina turata pe la 2500 )

deci dupa cum se vede probleme mari cu emisiile.. Co Corr ala ar trebui sa fie 0.3-0.5 la mine are aceeasi valoare ca CO simplu..
Lambda deasemenea ar trebui sa fie pe la 1.003 am inteles.. si O2 pe la 0.50.. si HC deasemenea mult mai mic.. gen 200-300.. dupa cum vedeti la mine e urat de tot

Daca mai aveti vreo idee ce sa mi dati.. ar mai exista vreun motiv ( in afara de ce am zis eu ca am schimbat ) de la care as putea sa am asa probleme grave ?
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 09:26   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Interpretare ITP probleme mari emisii..

Se face o diagnoza pentru a monitoriza parametri motor.
Nu se schimba piese de-a valma.Se cauta cauza defectului.O lambda ieftina este platita degeaba.Nu tine.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 10:31   #3
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: Interpretare ITP probleme mari emisii..

Da stiu diagnoza aceea neaparat trebuie s o fac.. dar problema e ca ma chinui de nu stiu cand )

Si nu vrea deloc.. se conecteaza interfata .. si nu poate sa mi verifice decat Airbag uri.. la motor nu vede nimic diagnoza.. am inceput si eu singur sa caut sa gasesc buba.. am urmarit firele acelea de unde se conecteaza diagnoza.. vin unde trebuie in calculator.. nu sunt intrerupte nu nimic..

Mai merg maine undeva sa incerce o diagnoza.. daca tot nu .. voi incerca sa cumpar o instalatie electrica completa si s o schimb pe asta.. nu stiu ce sa zic..

Asa dupa tine ce crezi ? deci din moment ce diagnoza sa conecteaza si vede doar airbaguri.. inseamna ca firele alea duc bine in ECU nu ? si problema ar fi de la firele din motor/injector in ECU care sa fie puse prost sau intrerupte ceva si sa nu se poata conecta la alea..

sau pe la un electrician ceva care sa se priceapa sa merg.. dar nu am gasit nici unul

Last edited by earthquakero; 19-10-11 at 10:33.
earthquakero is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -