Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-06, 07:22   #1
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default manevrare mai buna ?

Sunt nelamurit in privinta : daca scot arcurile si pun unele mai mici dar tot cu atatea nivele, si practic masina o sa fie mai jos fata de cum e acum (acum urmeaza intrebarea) iau curbele mai usor cu ea etc ?
Si mai am o intrebare : am o gaura in spoilaru din spate a masinii si nu stiu cu ce sa o repar.
__________________
Pentru iubitorii de autoturisme Dacia, va astept pe forumul www.****************
dereck is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 12:20   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: manevrare mai buna ?

CE intelegi prin..." ..iau curbele mai usor cu ea.." ?!
Gaura-cu fibra,normal(zic io).
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 12:59   #3
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: manevrare mai buna ?

depinde din ce ai spoilerul dar cred ca la majoritatea materialelor din care ar putea fi facut merge o reparatie
eu am reparat un spoiler de fibra, cu o cutie de red-bull si niste chit de fibra
ca sa ai o stabilitate cat mai buna in curbe iti recomand si niste amortizoare mai tari,cu arcurile alea mici care doresti sa le pui..dar toate gropile o sa le amortizeze corpul tau ,sincer...

ps:esti din magurele-ilfov?
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92

Last edited by Alex-Rahova; 27-11-06 at 13:01.
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 13:46   #4
Doctorul

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 311
Default Re: manevrare mai buna ?

o suspensie mai tare denota o mai buna stabilitate si un comportament mai dur prin denivelari.
Doctorul is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 15:13   #5
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: manevrare mai buna ?

Spoilaru l am rezolvat pana la urma cu fibra de sticla dar raman nedumerit in privinta amortizarilor, arcuri etc. eu vreau sa o las mai jos, dar pe urma voi avea o manevrare mai buna ? adica sa pot sa intorc mai bine ? sau tot asa greu trag de volan ?
dereck is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 15:58   #6
Doctorul

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 311
Default Re: manevrare mai buna ?

pai depinde dak ai servo sau nu,dak vrei sa iti mearga usor directia iti cuperi o caseta de servodirectie buna+ce mai trebuie,iti reglezi presiunea in cauciucuri,iar daca o lasi mai jos suspensia o sa fie mai rigida deci o sa ai o mai buna manevrabilitate.ai inteles??
Doctorul is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 21:12   #7
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: manevrare mai buna ?

Omule de volan ai sa tragi la fel.Dar da masina va sta mai bine pe sosea.Iti va permite intrarea in curba cu o viteza mai mare decat cea cu suspensia stock.
tarnafes is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -