Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-06, 13:01   #1
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Question

Am auzit ca esapamentele de tunning ar mari puterea mtorului. Eu personal cred ca se poate marii puterea prin esapament, dar cu ce riscuri? Am mai auzit ca un astfel de esapament face arderea mai uscata si prin asta scade durata de viata a motorului. De exemplu la un mercedes 124 cu motor de 2l si 90 cp ar ajuta. Sunetul ar suna bine?(ca am auzit si ca nu s-ar auzi nimic). Ce parere aveti?

Da nici unu nu are vre-o idee macar? ca pana acum au vizitat 18 si nimeni nu a zis nici unu nimic...

Last edited by lascarica; 25-11-06 at 00:25.
neb1dalex is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 00:03   #2
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

nu cred k ar uza motorul..atata timp cat nu faci nimic la motor sa "urle" mai tare, nu are nimic..si sa nu umbli la sonde lambda si catalizator sau nebunii d-astea..e ok..dar la tine nu e cazul..
vad k esti pasionat de mercedes..misto
eu am w115:d ce culoare era al tau si cum era ?
zi-mi pe pm mai multe
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 09:47   #3
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

la fel cum zice si SEBAAA... nu cred ca se intampla ceva la motor...dar am si eu o intrebare...ce sa le fac sa se auda mai tare...am niste tobe borla......si nu urla cum trebe....aproape deloc.....aia mi-au zis ca motoarele turbo nu scot sunet...nu pre imi vine sa crd chestia asta..ca majoritatea cu sunet pe care le-am auzit sunt turbo si mori de sunte....
__________________
fast fast fast...i like to run so fast
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 25-11-06, 10:30   #4
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Thumbs up

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post

eu am w115:d ce culoare era al tau si cum era ?
zi-mi pe pm mai multe
Toate au fost, si sunt albe. 115 Era super fain, in special ca inainte de el am avut Mosvich(..sau cum se scrie..) si asta era o diferenta mare de confort. Era super stilat si ergonomic. 123-ul era(si este) asemanator tehnic cu 115 dar avea un design al anilor '80(115 era mai '70s) si erau foarte fiabile. Confortul iarasi si la 123 era super. 124-ul e mai "nervos" dar pare un pic mai stramt(m-am uitat pe talon si e cu vreo 5-10 cm mai mic pe latime si mai lung cu vreo 15 cm comparativ cu 115,123). Acum daca gasesc vreo ocazie speciala sau forte buna mi-as lua un 126(Cobra din 1992), ca arata foarte fain si are dotari excelente. Si oricum chiar daca sunt vechi au multe chestii care masinile noi de acum nu le au(cel putin nu in pachetul standard).

Quote:
Originally Posted by OctaviaRS View Post
la fel cum zice si SEBAAA... nu cred ca se intampla ceva la motor...dar am si eu o intrebare...ce sa le fac sa se auda mai tare...am niste tobe borla......si nu urla cum trebe....aproape deloc.....aia mi-au zis ca motoarele turbo nu scot sunet...nu pre imi vine sa crd chestia asta..ca majoritatea cu sunet pe care le-am auzit sunt turbo si mori de sunte....
Mie mi-a zis un prieten care are un M3 cu motor cu 6 cilindrii in linie ca nu suna mai de loc pe 4 in linie si daca mai e si diesel nici atat. Nush ce sa zic. Stiu pe unu de aici care are dacie 1310 cu un esapament deasta(nu stiu exact ce marca) si suna super fain. Amauzit/vazut si pe Opel Corsa(benznia 4 in linie) care suna mortal. O sa fac un thread legat de chestia asta ...

Last edited by lascarica; 26-11-06 at 02:35.
neb1dalex is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 00:10   #5
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

Quote:
Originally Posted by neb1dalex View Post
. O sa fac un thread legat de chestia asta ...

Cred ca ar fi perfect sa faci un thread ca nu am gasit pe forum ceva legat de chestia asta cu tobele
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 00:14   #6
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

Acesta este, dar inca nu s-a scris prea mult pe el. Intra si tu si descrie problema(daca pot sai zic asa) acolo, poate gasim o rezolvare. PS: vezi ca s-a mentionat ceva de genul acesta care te-ar interesa....

https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=27937
neb1dalex is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 08:04   #7
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

ERa un topic deschis de mine. Daca tu ai schimbat doar finalele fara sa schimbi tot traseul nu o sa scoata zgomot el fiind amortizat de toba medie, cea care e intre catalizator si finala. Daca nu ai scos-o.. scoate-o si ai sa vezi atunci galagie.

Daca ai tot traseul.. mai ai putina rabdare.. cik ar fi niste site care tre sa se arda ca sa inceapa sa scoata galagie.

Bafta!
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 13:29   #8
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

Care e thread-ul respectiv? Posteaza-l.
neb1dalex is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 19:56   #9
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

Quote:
Originally Posted by B|shOp-VR6 View Post
ERa un topic deschis de mine. Daca tu ai schimbat doar finalele fara sa schimbi tot traseul nu o sa scoata zgomot el fiind amortizat de toba medie, cea care e intre catalizator si finala. Daca nu ai scos-o.. scoate-o si ai sa vezi atunci galagie.

Daca ai tot traseul.. mai ai putina rabdare.. cik ar fi niste site care tre sa se arda ca sa inceapa sa scoata galagie.

Bafta!
am schimbat tot traseul...asa mi-au zis si aia de site...dar din Mai astept si se simte ceva dar nu foarte..poate ca si eu vreau prea mult de la ele nush ce sa zic...merci oricum pt informatzie bafta
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 23:33   #10
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

Si eu am traseul Borla, detenta+ finala, si nu se aude tare, se aude mai frumos, dar nu mult mai tare decat stock. Eu sincer nici nu voiam sa sune prea tare, deci pt mine nu e un dezavantaj. Am vreo 10.000km si n-am observat vreo schimbare, deci nu stiu daca e adevarata treaba cu sitele...De ce nu incerci sa scoti detenta?
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 19:47   #11
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

Quote:
Originally Posted by C8V5S View Post
Si eu am traseul Borla, detenta+ finala, si nu se aude tare, se aude mai frumos, dar nu mult mai tare decat stock. Eu sincer nici nu voiam sa sune prea tare, deci pt mine nu e un dezavantaj. Am vreo 10.000km si n-am observat vreo schimbare, deci nu stiu daca e adevarata treaba cu sitele...De ce nu incerci sa scoti detenta?
daca ii scot detenta nu consuma mai mult?? ca si asa consuma mult...
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 13-12-06, 22:02   #12
thunder rock

Stage 4
 
thunder rock's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 251
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

Esapament zgomotos....pai nu asta se vrea?Si puterea motorului creste cu aproxx 5cp..nesemnificativ pentru unii Teava de 50 fata spate fara detente si alte tampenii fara coturi la 90 grade si respira si motorasele alea.Consumul nu creste -care spune asta sa o si demonstreze gaze arse evacuate inseamna ardere completa ,inseamna umpleri la capacitate inseamna putere crescuta ...etc Terminati cu finale Borla si altele ...sunt tobe turbionare adevarate la acelasi pret aproape care pe linga sound isi mai fac si treaba...dar ma rog asta e parerea mea
thunder rock is offline   Reply With Quote
Old 14-12-06, 21:29   #13
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

Nici eu nu cred ca tobele zgomotoase ar consuma mai mult, deoarece instalarea lor nu influenteaza dozajul injectoarelor.
neb1dalex is offline   Reply With Quote
Old 14-12-06, 22:31   #14
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Talking Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

Quote:
Originally Posted by neb1dalex View Post
Nici eu nu cred ca tobele zgomotoase ar consuma mai mult, deoarece instalarea lor nu influenteaza dozajul injectoarelor.

Tobele sport au diametru marit si circuit de detenta mai lejer decit cel stock,asta inseamna ca gazele vor circula si vor fi evacuate mai repede.Asta inseamna ca o eventuala sonda lambda montata pe undeva pe acolo va incepe sa innebuneasca si sa "excite" ECU ,care la "orgasme" va comanda mai multa benzina la injectoare. La motoarele turbo este si mai grav,daca nu se face o resoftare adecvata.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 02:15   #15
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Default Re: Esapamentul Zgomotos(de tunning) poate uza motorul mai repede? Ce (dez)avantaje a

Posibil, nu mam gandit la masini cu ECU, ma gandeam la cele fara(cum e a mea).
neb1dalex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -