Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-06, 13:18   #1
silviu ionescu

Stage 2
 
silviu ionescu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 54
Default N-am frane!

Vin sa aduc in discutie o problema pe careo am de vreo doua saptamani cu masina mea.Am un opel astra f (motor c16nz - daca are vreo importanta) ale carui frane nu mai tin in sensul ca daca apas pedala de frana,se duce in gol aproape,pana jos de tot,timp in care capacitatea de franare scade drastic,riscand sa ma opresc in spatele cuiva.DAR...daca apas inca o data imediat pedala de frana,prinde foarte bine ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat.Am verificat lichidul de frana si e la locul lui nici un strop mai putin.Am fost intr-un service iar cei de acolo mi-au zis ca e de vina pompa de frana si ca sa o cumpar ca ei o pot aduce pe comanda spunandu-mi ca ma cost undeva pe la 3-4 milioane(parca asa am auzit...).
Eu vreu sa va intreb,chiar e nevoie sa schimb toata pompa(daca ea e de vina) sau nu exista o alta posibilitate de a remedia aceasta problema?
silviu ionescu is offline   Reply With Quote
Old 23-11-06, 14:34   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: N-am frane!

Face asa permanent sau doar aleator?
Daca face asa permanent este aer pe instalatia de frina care se rezolva printr-o aerisire la fiecare roata.Problema este ca trebuie gasit si locul pe unde intra aer,altfel la "n" kilometri va trebui sa faci o noua aerisire.
Sanse maxime sint ca si pompa sa fie defecta,caz in care gasesti destule la SH.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 23-11-06, 15:47   #3
silviu ionescu

Stage 2
 
silviu ionescu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 54
Default Re: N-am frane!

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Face asa permanent sau doar aleator?
Daca face asa permanent este aer pe instalatia de frina care se rezolva printr-o aerisire la fiecare roata.Problema este ca trebuie gasit si locul pe unde intra aer,altfel la "n" kilometri va trebui sa faci o noua aerisire.
Sanse maxime sint ca si pompa sa fie defecta,caz in care gasesti destule la SH.
dar trebuie schimbata toata pompa?...pt ca am auzit ca se schimba si garniturile acesteia...intreb si io.multumesc oricum pentru sugestie.
silviu ionescu is offline   Reply With Quote
Old 23-11-06, 20:31   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: N-am frane!

Quote:
Originally Posted by silviu ionescu View Post
dar trebuie schimbata toata pompa?...pt ca am auzit ca se schimba si garniturile acesteia...intreb si io.multumesc oricum pentru sugestie.

se pot schimba doar garniturile,insa operatia este bine sa fie facuta de un profesionist.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 19:05   #5
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: N-am frane!

Mi se pare ca nu le da voie la astia sa comercializeze componente ale sistemelor de franare folosite...
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 19:14   #6
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: N-am frane!

nu au voie sa vanda comp. sist. franare sh!
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 19:18   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: N-am frane!

Quote:
Originally Posted by George_P. View Post
Mi se pare ca nu le da voie la astia sa comercializeze componente ale sistemelor de franare folosite...


???????.......hmmm...de unde stiti asta?Pare o mare noutate,deoarece pina acum am cumparat tot ce am avut nevoie de la SH.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 21:05   #8
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: N-am frane!

Au dat si la televizor mai demult,ca vindeau astia de la remat,vindeau tot felu' de piese de la sistemele de franare....discuri,etriere.

Incearca sa cumperi un etrier ceva de la sh si vezi daca iti da...si daca iti da,inseamna ca nu-i prea legala afacerea respectiva.

George_P. is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 21:21   #9
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: N-am frane!

Quote:
Originally Posted by silviu ionescu View Post
Vin sa aduc in discutie o problema pe careo am de vreo doua saptamani cu masina mea.Am un opel astra f (motor c16nz - daca are vreo importanta) ale carui frane nu mai tin in sensul ca daca apas pedala de frana,se duce in gol aproape,pana jos de tot,timp in care capacitatea de franare scade drastic,riscand sa ma opresc in spatele cuiva.DAR...daca apas inca o data imediat pedala de frana,prinde foarte bine ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat.Am verificat lichidul de frana si e la locul lui nici un strop mai putin.Am fost intr-un service iar cei de acolo mi-au zis ca e de vina pompa de frana si ca sa o cumpar ca ei o pot aduce pe comanda spunandu-mi ca ma cost undeva pe la 3-4 milioane(parca asa am auzit...).
Eu vreu sa va intreb,chiar e nevoie sa schimb toata pompa(daca ea e de vina) sau nu exista o alta posibilitate de a remedia aceasta problema?
Am avut aceeasi problema la masina mea si pompa a fost de vina,am luat una sh si am inlocuit-o singur.
  Reply With Quote
Old 08-02-07, 13:35   #10
F Sierra 2.0i Man

Stage 3
 
F Sierra 2.0i Man's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 88
Default Re: N-am frane!

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Face asa permanent sau doar aleator?
Daca face asa permanent este aer pe instalatia de frina care se rezolva printr-o aerisire la fiecare roata.Problema este ca trebuie gasit si locul pe unde intra aer,altfel la "n" kilometri va trebui sa faci o noua aerisire.
Sanse maxime sint ca si pompa sa fie defecta,caz in care gasesti destule la SH.
fratilor problema asta o am si eu numai ca are si unele particularitati si sincer as vrea sa aflu daca exista ceva care regleaza cursa pedalei /de ce : la fel frana imi tine tare ciudat/ trebuie sa fiu tot timpul atent cum apreciez distanta pt ca la o franare mai lunga pedala coboara >>coboara de ajung cu ea aproape de podea / insfarsit am mai patit sa stau pe loc cu ea in panta si sa ma trezesc la fel ca pedala incepe sa se inmoaie si tot asa pana cand era s-o scap odata pt ca jos de tot dintr o data pedala s a inmuiat complet/ ideea e ca m-am dus la mecanic i am schimbat palcutele am pus unele cica cu o compoz mai buna sau asa zicea el(vrajeala) ideea e ca le a si aerisit iar inainte frana tinea doar in zona tare a ei acum parca a inceput sa mai tina un pic dar tot lesinat dar am dat in alta nu mai blocheaza de loc rotile si tre sa am mare grija acum la aia care sar de pe trotuar (tu-i in gat de sinucigasi ) ca apas in pedal cam ca in branza iar mecanici pe la care am fost ridica din umeri
F Sierra 2.0i Man is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 22:55   #11
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: N-am frane!

Quote:
Originally Posted by F Sierra 2.0i Man View Post
.... ca apas in pedal cam ca in branza iar mecanici pe la care am fost ridica din umeri

Pompa de frina defecta;garniturile uzate ,scapa presiunea inapoi.
Scoate capacul rezervorului pompei,pune pe cineva sa "pompeze" la pedala de frina,si vei vedea prin gaura capacului cum lichidul va avea un aspect de gheizer/izvor.
Pe unele siera (daca despre asta este vorba) merg si pompe de Transit.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 10:16   #12
F Sierra 2.0i Man

Stage 3
 
F Sierra 2.0i Man's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 88
Default Re: N-am frane!

da despre cea din avatar este vb si ma doare sufletul de ea ca bag la bani in ea ca intr-un spital de urgenta si tot prost merge sau eu am standarde prea ridicate si poate ar trebui sa ma astept la mai putin/insfarsit TKS Man poate ai idee si cam cat costa si pe unde gasesc pt ca azi masina e in service sa ii schimb axul cardanic si planetarele ca acolo alte am dureri


P.S. Daca poti uitate si pe tHread-ul "Ford cu Brobleme Need help MAn" Pls/ nu l-am pus la misto chiar am nevoie de ajutor si de pareri de la voi /e adevarat regulile le-am citit mai apoi asa imi pare rau daca vreti uitati si pe acolo ca sincer, chiar ma arde la buzunare masina asta de cand am luat-o
F Sierra 2.0i Man is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -