Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-11-06, 15:51   #1
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Arrow

Am si eu un mercedes 124 din '85, si in anumite momente(in special la de viteza de 80 km/h, pe drum putin denivelat sau la vant lateral) nu are stabilitate pe spate, mai exact da impresia ca vrea sa derapeze, parca este lovit din lateral, dar isi revine repede(dupa o oscilatie sau doua). Nu are jocuri la brate, nici la directie(oricum problema e de undeva din spate cred). amortizoarele sunt in regula(adica, la comprimare nu creaza balans vertical). Piesele cred ca sunt standard, nu cunosc prea bin deoarece am cumparat masina doar de doua luni. Am mai avut un mercedes 115("bot de cal"), si 2 123-uri(cobra) si niciunu nu imi parea asa de instabil, si inca pe departe. Asta parca "e alunecos de spate". care credeti ca ar fi problema? Ati mai intalnit? Mai aveti nevoie de detalii?

Pe post de completare: cauciucurile 205/65/15, jenti originale din otel(nu aliaj)nu m-am uitat daca rotile au fost echilibrate, dar nu cred k e de la aia, ca ar trebui sa fie vibratii de frecventa mare si intensitate mai mica, dar astea sunt foarte rare si puternice.

Last edited by lascarica; 21-11-06 at 18:56.
neb1dalex is offline  
Old 21-11-06, 18:50   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probeleme de stabilitate la mercedes 124

verifica geometria rotilor
turbojack is offline  
Old 21-11-06, 19:06   #3
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probeleme de stabilitate la mercedes 124

Intr-adevar,tu te-ai gandit ca daca la 123 sau 115 erau necesare doar bucse bune si amortizoare asemenea,ar trebui sa fie la fel de simplu si la 124...dar nu este. primele doua au bratze slide la puntea spate(bratz inferior tringhiular fixat oblic in unghi de ~20 grade fata de axa ce corespunde latimii vehicolului. Pe cand 124 ,este prima ce a fost dotata cu multilink,sistem ce necesita la fiecare schimbare de bucse,o recalibrare-deci unghi si cadere.
Daca mai mergi tare cu ea in starea asta,ai putea termina urat calatoria la un moment dat
Mergi si fa-ti unghiul pe spate(si pe fata daca tot esti acolo) la un atelier SERIOS si daca se poate da si cu niste vasilina pe bucsele mari ca daca nu,vor scartzai innebunitor de fiecare data cand suspensia spate va lucra.
Succes,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline  
Old 22-11-06, 21:26   #4
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Default Re: Probeleme de stabilitate la mercedes 124

Si cam in ce pret s-ar incadra o reparatie/reglaj ca aceasta(la un servis SERIOS), sa stiu si cati bani sa-mi iau la mine.
neb1dalex is offline  
Old 27-11-06, 21:33   #5
neb1dalex

Stage 2
 
neb1dalex's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 58
Thumbs up Re: Probeleme de stabilitate la mercedes 124

Am fost la un alelier(ASV Auto - Dacia astistenta, sa imi fie corectat postul daca fac reclama) si am testat-o pe standuri si raportul(total) este:


1. Bieletele din spate de la bara de stabilizare au joc(una char tare).
2. Un capat de bara de la directie are joc.
3. Frana de pe o roata merge la numai la juamtate din normal(980N cand celalalte merg peste 2250N)
4 Frana de mana nu merge bine.
5 Nu e reglata bine geometria rotilor nici pe fata nici pe spate.

Din pacate, eu nu monteaza asa ceva ci daor fac teste si constatari. Deci va trebui sa gasesc alt service care sami monteze piesele si ssa regleze geometria.

Multumesc de ajutor.

Last edited by neb1dalex; 27-11-06 at 21:35.
neb1dalex is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -