Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-06, 19:32   #1
marian_sro

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 558
Default citroen-axa cu came

sal.poate ma puteti ajuta si pe mine!am un citroen motor 1124 benzina cu axa cu came in cap.problema e ca pare ca nu are ungere suficienta. poate aveti o solutie de moment pana schimb masina sau motorul!!am auzit ca la modele astea se cam duce motorul din cauza asta.ce ulei ar trebui sa folosesc;ce as putea face sa-i mai prelungesc viata.merci anticipat!!
marian_sro is offline   Reply With Quote
Old 14-11-06, 19:00   #2
marian_sro

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 558
Default Re: citroen-axa cu came

nimeni nu stie?citroenul e visa,motor 1,1 carburatie.masina a fost la niste.......care au cam distrus-o.si eu neavand ce face imi bat capul sa o aduc la o stare acceptabila.....
marian_sro is offline   Reply With Quote
Old 14-11-06, 21:08   #3
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: citroen-axa cu came

Ce nu are ungere buna,motorul sau axa cu came ? Cum tiai dat seama ca nu are ungere ? Ce vascozitate ai la uleiul actual ? Bla bla bla...Da detalii si vei fi ajutat.
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 18:12   #4
marian_sro

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 558
Default Re: citroen-axa cu came

la motoarele cu axa in capul pistoanelor se stie ca sunt deficitare la ungerea axei.cel putin asa am auzit.acum am ulei mol 15w40.ca in specificatiile masinii.problema e ca camele sunt cam uzate.s-a dus cimentajul de pe ele.cand se incalzeste se aprinde si becul la ulei.tot din auzite cica la modele astea se cam caleaza motorul.........
marian_sro is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 18:13   #5
marian_sro

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 558
Default Re: citroen-axa cu came

a mai nou se aude si o bataie la turatii mici.sau la turatii mai mari nu o aud eu.cumpar motor citroen visa 1124 cm sau 1360 de pe bx 14 carburatzie.
marian_sro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -