Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-06, 07:46   #1
FastAce

Stage 3
 
FastAce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 80
Default sistemul de incalzire la 1300

vreau sa schimb si io sist de incalzire la o dacie 1300 dar nu stiu ce piese imi trebuie cam cat costa etc....
FastAce is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 07:53   #2
FastAce

Stage 3
 
FastAce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 80
Exclamation Re: sistemul de incalzire la 1300

id meu de messenger este fast_taz_ace plz urgent...ca vine iarnaaaa
FastAce is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 10:23   #3
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: sistemul de incalzire la 1300

Quote:
Originally Posted by FastAce View Post
id meu de messenger este fast_taz_ace plz urgent...ca vine iarnaaaa
se gasea odata in magazine de piese o aeroterma suplimentara turceasca pt dacia eracam scumpa totusi dar poti sa-i faci tu una pe care o pui pe polita de sub bord,pt asta trebuie sa faci rost de un calorifer(radiator de caldura)de masina straina de ex io am avut unul de ford granada pe care lam luatcu tot cu ventilator,are 2 turbine,radiatorul lam montat pe polita de sub bord si ventilatorul lam montat sub el prins tot de polita fara sa rupi de tot cartonul ala faci numai niste ferestre(poti sa-l pui si invers),alimentarea am facut-o de la furtunul de apa calda care se ducea in calorifer,acolo am pus un teu pt ca trebuie sa lasi sa circule apa si prin caloriferul ei ca altfel ti se aburesc geamurile,dupa aceea furtunul suplimentar lam tras prin dreptul bateriei si am dat o gaura in tabla(asta trebuie sa o faci oricum pt orice aeroterma suplimentara care vrei sa o pui)iar returul la fel il scoti tot pe acolo si il bagi tot printr-un teu in furtunul din dreapta de la calorifer care duce la pompa de apa.Dupa ce faci toate lucrarea asta,trebuie sa-ti mai faci o carcasa peste calorifer ca sa iti directionezi aerul cald unde vrei tu se face dintr-o tabla de aluminiu care se modeleaza usor de aici totul depinde de imaginatia ta,oricum dupa aia o sa stai iarna cu geamul deschis de caldura,bafta sper sa fi inteles nu e mare scofala
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 21:36   #4
jenel

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 86
Default Re: sistemul de incalzire la 1300

se mai gasesc sunt vre-o 50-70 de euro merita daca vrei caldura pe dacie mai ales cand sta pe loc (nu trebuie decat sa te legi cu 2 furtune suplimentare nu trebuie sa faci nici o modif la bord are ia ventilator .... tot
jenel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -