Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-06, 12:30   #1
bambu

Stage 5
 
bambu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 456
Default Cum curat injectoarele

Exista in comert f. multe solutii,aditivi de benzina care au drept scop curatarea injectoarelor.Vreau sa stiu cine si ce a folosit in acest scop si a dat roade.
__________________
RENAULT Megane RS 225Cp 2008
www.hothatches.ro
bambu is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 13:35   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum curat injectoarele

ultrasunete
200SX is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 15:04   #3
bambu

Stage 5
 
bambu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 456
Default Re: Cum curat injectoarele

Asta stiam dar nu stiu unde si la ce bani.Ideea e ca masina nu face figuri dar le-as curata preventiv cu o solutie ceva.
bambu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 15:09   #4
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum curat injectoarele

Daca nu te doare capu' de ce tii musai sa faci tratament de sinuzita?. Dupa parerea mea,solutia eficienta se limiteaza la ultrasunete.A mai aparul inca un sistem care le curata fara a fi scoase din circuit(doar din galerie),dar nu am folosit-o si nu bag mana-n foc. Despre solutiile pe care le gasesti la benzinarie...UITA."Roade" ale solutiilor alora:-necesitatea de a schimba imediat filtrul si cateodata chiar afectarea pompei de benzina.
Deasemenea,cum spuneam si mai sus..."curatzare preventiva"...mi se pare cam...hmm
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 19:46   #5
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Cum curat injectoarele

Deci Lascarica sa inteleg ca NU recomnazi folosirea solutiei de curatat ? ;eu ma pregateam sa ii bag o solutie dasta "delicioasa" maine

P.S. Nu ai mai venit sa vezi ce iti trebuie.
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 21:11   #6
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: Cum curat injectoarele

Nu cred ca solutiile din comert intradevar ajuta cu ceva la curatarea injectoarelor, dar am avut o perioada in care am pus o astfel de solutie de la Casite, pe care scria ca mareste cifra octanica cu 2-3 puncte si curata injectoarele. Asta era un fel de hibrid, dar am vazut ca aveau si solutie numai pt curatare, si alta numai pt marirea cifrei octanice. Sincer sa fiu se simtea ca masina merge mai bine cu cele 2-3 puncte in plus, mergea mai rotund motorul si era putin mai silentios. Avand in vedere calitatea benzinei din Romania, ai putea sa incerci!
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 23:05   #7
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Cum curat injectoarele

solutiile de curatzat injectoare nu sunt bune .. au in ele nishte particule mici care chipurile curatza depunerile .. adevarat cat de cat .. dar cel mai bine la ultrasunete .. mecanic .. sau dat in goarna cu o benzina buna OMV 100
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 23:47   #8
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Cum curat injectoarele

da-i cateva demaraje pana in 6000 rpm
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 00:37   #9
bambu

Stage 5
 
bambu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 456
Default Re: Cum curat injectoarele

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
da-i cateva demaraje pana in 6000 rpm
La mine chiar nu duce lipsa Vede macar odata la 2-3 zile 6000rpm deci ar trebui sa am injectoarele "bec"
bambu is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 20:24   #10
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Cum curat injectoarele

Pai eu atunci le am Brici ! Am cuplu la 6400 Si eu dau in ea
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 23:10   #11
mishu28

Stage 4
 
mishu28's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 179
Default Re: Cum curat injectoarele

incearca sol de curatat duralube
am folosit eu si are efect
mishu28 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-06, 21:58   #12
bambu

Stage 5
 
bambu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 456
Default Re: Cum curat injectoarele

OK mersi de pont.
bambu is offline   Reply With Quote
Old 01-12-06, 00:53   #13
tzoo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 168
Wink Re: Cum curat injectoarele

carerra 100!!
tzoo is offline   Reply With Quote
Old 02-12-06, 19:34   #14
ianis_zeus

Stage 5
 
ianis_zeus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 903
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Cum curat injectoarele

salut...mie mia zis un baiat de un loc unde curata cu ultrasunete ....e visavis de spitalu colentina dar cica lucreaza mai mult cu bmw.....daca vrei sa te duci acolo
ianis_zeus is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 03:26   #15
shrekk

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 59
Thumbs down Re: Cum curat injectoarele ASA NU! AICI NU!!!

Orice ati face dragi prieteni nu va lasati lasati pacaliti de dugheana lipita de AUTO NESTI de pe soseaua berceni nr80 sau de banner-ul de deasupra ei pe care scrie ''serviceinjectore.ro'' asa cum am facut eu. Ca orice om am vazut banner-ul mergand pe strada si cand s-a ivit 'ocazia' de curatat injectoarele am intrat pe site-ul de mai sus si pe cat de profesionist pare realizat acest site pe atat jepcar este omul ce il reprezinta. Ce credeti...vorbesc cu omu la telefon..la la la...ca e ocupat,ca vino maine..dar dimineata ca el are programari..ca nu sta pana dupa-amiaza ca in caz ca se intampla nush ce sa nu o lasam pe urmatoarea zi etc..vrajeala la maxim. Zis si facut..ma trez cu noaptea-n cap..ajung acolo...ma vad cu el vorbim un pic de pret..100 lei de injector (dar nimic de planurile lui diabolice )si imi zice cv de genul...mergi la receptie cu talonul..eu ma conformez...intra masina in service se da jos 1 injector vine omu il ia,merge la dugheana sa cu el si abia aici incepe cu apropouri subtile cum ca oricum platesc manopera la sevice acum,ca ar fi bine sa le curat pe toate(vroiam sa curat unul initial care stiam ca e nasol) ca sa iasa treaba ca la carte..ca asa trebuie..ca manopera la sevice citez''E CEVA'' etc..aceiasi vrajeala...eu ii spun multumesc dar..nu multumesc..knd mi-am dat seama ca voi fi nevoit sa platesc o manopera din aia nesimtita de reprezentanta auto pe dat jos injectoarele dar zic asta e..cat poate sa fie? Intre timp omu daca a vazut ca nu m-a 'agatat' cu 100ron la toate injectoarele a gasit el o solutie de compromis..pe loc..50 de lei fiecare pentru celelalte trei
..ca le curata doar duzele..ca tot e mai bn..ma prosteste si de data asta si culmea tupeului vine cu injectorul pt care platisem ''tratament complet''(vorba sa) si imi cere 125 de lei..si vorbisem 100.In fine la sfarsitul operatiunilor ma trezesc ca am de dat 125lei pt un injector plus 150 celelalte trei plus frumoasa suma de 280 lei manopera auto nesti egal prosteala de 555 lei..si eu vroiam sa ma scot in ziua aia..sa cheltui minim hahaha. Tin sa precizez k nu am nimic de obiectat asupra calitatii lucrarii efectuate doar asupra felului cum decurg lucrurile acolo..mai exact se merge la prosteala pe fata..nu mi-a spus ca se dau jos injectoarele in service si e separat de dugheana lui..ca se plateste separat manopera de el decat atunci cand a fost prea tarziu si asa cu apropo..daca mergeti la acest individ 'sorin'...parsivitatea,hotia si nesimtirea vor fi la ele acasa.

Last edited by shrekk; 04-04-13 at 03:50.
shrekk is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -