Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-06, 11:29   #1
marseus

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1
Thumbs down bmw 5er 2000 probleme senzori

sal
am un bmw 528i din 2000 am probleme cu senzoru de abs.
l am schimbat shi ramane aprins abs-u shi asc-u nu mi functzioneaza consumul instant shi kilometrajul
am fost la service shi mi a zis s a dus tot sistemul abs (calculatoru) shi trebe altu , a depistat prin laptop, nu putea lua legatura laptopu cu abs-u, ii dadea erori
dupa un timp s au stins becurile shi totul functiona normal
acum iar mi au aparut becurile(aceashi pb).m am dus la alt service shi a conectaT in alta parte mufa de la laptop(la motor) a facut legatura cu sistemul abs shi i a dat o problema pe cablu abs(nu senzorul)
dak se pricepe careva sau a avut aceleashi probleme va rog sa mi raspundetzi
marseus is offline   Reply With Quote
Old 06-11-06, 11:53   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: bmw 5er 2000 probleme senzori

Daca ajungi in bucuresti,te trimit eu la cineva de unde sigur vei pleca cu masina brici fara sa lasi o avere.Daca vrei nr de tel.,ti-l pot da,insa numai in ziua cand ai drum aici. Altfel as putea sa-ti explic si eu,insa daca ai ajuns la doua ateliere,am tras concluzia ca nu te pricepi cine stie ce or esti prea comod sa te ocupi personal,asa ca.....
PS: Problema pe care o ai este sigur localizata ori pe cablurile ce vin de la senzori ori insasi senzorii(2-3).Ai putea sa dai jos fiecare roata si sa scoti senzorii curatandu-i(tragi de ei-ai gasesti in spatele discului,in butuc cu capul de citire inspre interiorul discului...mai intai e bine sa scoti mufa care leaga senzorul de circuit si se afla pe cablu la aprox 30-40cm).Dupa aia dai cu spay contact sau gaz lampant in fiecare cupla din cele despre care am amintit mai devreme.Dupa aia urmaresti traseele sub masina.Nu strica sa cureti/verifici si releul ce activeaza sistemul la punerea contactului(cu toate ca din cate stiu eu,pentru vitezometru&,semnalul senzorului nu mai trece prin centrala ABS,ci se duce direct in ECU)
Succes si scuze daca oi fi omis/gresit ceva
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 06-11-06 at 12:00.
lascarica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -