Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-06, 21:10   #1
Mishu'

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
Default Probleme cu un motor de opel vectra A

am un Opel Vectra A Hatchback din '95 cu un motor de 2000cmc, 16V, 100Kw Ecotec(carburatie). Motorul merge intrerupt(pe benzina), nu are demaraj si imi rupe si tobele.I-am pus GPL si merge super bine, dar pe benzina face la fel...M-a terminat...nush ce sa-i mai fac....daca aveti vreo idee sau vreo sugestie...plsssssssssss k nush ce sa-i mai fac......
Mishu' is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 21:25   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

ecotec 2000cmc 16v de 100kw NU este carburatie ci Injectie monopunct !...insasi numele iti putea sugera asta...eu m-as fi gandit cam asa: daca scrie EcoTec,ar putea insemna "ecologic technology" si daca as fi citit pe capacul rezervorului ca merge cu fara plumb(oricum eticheta verde),deci are sonda lambda....care este controlata de....jigloarele carburatorului?!?..Oare?!...mai probabil are un ECU si deci intre 1 si 5 injectoare
Succes !

PS:1 curata-i injectorul,apoi verifica 2membrana aia subtire de deasupra,apoi verifica 3sonda de temperatura.Scoate-i si 4conectorul sondei lambda si vezi cum se comporta;daca face permanent,verifica si daca si cat mai da 5pompa de benzina;apoi verifica daca nu cumva are probleme "stomatologice" 6cureaua de distributie......nu ai specificat in ce circumstantze merge rau...la cald/la rece/permanent
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 29-10-06 at 21:31.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 23:07   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

Quote:
Originally Posted by lascarica;603668

PS:[B
1[/B] curata-i injectorul,apoi verifica 2membrana aia subtire de deasupra,apoi verifica 3sonda de temperatura.Scoate-i si 4conectorul sondei lambda si vezi cum se comporta;daca face permanent,verifica si daca si cat mai da 5pompa de benzina;...

Daca merge rau doar pe benzina as verifica in primul rind pompa de benzina daca da suficienta presiune.Este o "buba" clasica la vectrele din prima generatie,iar defectiunea pompei apare in special prin mersul cu rezervorul pe sec. Nu lasa niciodata sub sfert rezervorul.Eu stiam ca cel de 2000 este multipunct...
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 23:21   #4
Mishu'

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

am schimbat pompa de benzina si tot la fel face.eu sunt incepator si am crezut k am injectie monopunct pe ea dar baietzii care au vazut-o au zis k e carburatie.nush ce sa zic....multi oameni si multe pareri...
Mishu' is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 23:46   #5
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

daca au vazut-o "baietii" si au zis ca e pe carburatie..e clar
sper k folosesti benzina fara plumb,nu?
daca foloseai cu plumb..aveai probl naspa deja
sa incerci si aditivii aia de benzina din carrefour
aia "fuel and injector cleaner" ..chiar ajuta
si sa te duci la un atelier sa iti curete injectoarele daca nu te pricepi..
si dupa aia spune-ne daca tot merge naspa
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 23:52   #6
Mishu'

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

pai daca e pe carburatie mai are injectoare?din cate am vazut eu benzina e introdusa in "carburator" printr-un furtun.nu e injector(adica genul; acela de conducta metalica).cum am mai zis eu sunt incepator la chestiile astea si as dori daca se poate sa aflu mai multe detalii despre masina asta(cum ar fi un manual ceva...eu stiam ca re 136cp dar unii spun k are 150 si altii 136..ce sa mai cred?...)
Mishu' is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 15:50   #7
Mishu'

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

Aveti aici poze cu motorul(stiu k trebuia spalat dar nu am timp).sper sa va ajute si sa puteti sa-mi dati si cateva detalii tehnice despre el....ms mult...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SP_A1066.jpg
Views:	201
Size:	171.2 KB
ID:	169071   Click image for larger version

Name:	SP_A1067.jpg
Views:	146
Size:	146.7 KB
ID:	169072   Click image for larger version

Name:	SP_A1068.jpg
Views:	138
Size:	142.2 KB
ID:	169073  

Mishu' is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 16:30   #8
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

Este asa cum ti-am spus eu,injectie monopunct,adica un fel de carburator controlat de ECU. Are un singur injector.
Nu trebuie sa mai repeti ca nu esti in tema......e evident: se vede acolo mare air-meter (debitmetrul) iar tie ti-au zis aia ca-i carburator si i-ai crezut..)...spune-le sa nu mai faca glume pe banii tai. E motorul de 136cai (x20xev, dupa parerea mea). Cel de 150 are multipunct. Oricum e un motor f bun,stiam ca are pistoane forjate stock.In general il intalnesti pe calibra.Uite si alte info:
- http://www.katho.be/VHTI/automechanica/simtec.htm
- http://www.sbdev.co.uk/History_files...**********.htm
- http://www.calibra-club.de/info.html
-Arunca o privire si >aici<,chiar daca nu esti vorbitor de limba germana,tot te vei alege cu cateva informatii mai ales legate de ce au reusit altii sa scoata din motorul ala
Succes si scuze de intrerupere.. (ti-am sters postul in care solicitai linkurile promise de mine si uitate)

Last edited by lascarica; 31-10-06 at 01:51.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 21:52   #9
Mishu'

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

dupa parerea voastra e ceva de capul la motorul asta sau mai bine il schimb?eu nush ce sa mai fac...consumul e mic...masina arata bine...nu prea as renunta la ea. Pot sa fac ceva sa-i mai maresc performantele?Daca da ce si cam cat m-ar costa....k am vazut site-uri si site-uri de tuning dar nu au preturile afisate si nici nu dispun de prea multi bani...de curand mi-am luat jenti ATS...NCAP cica(tot baietzii au zis)...astept raspunsurile voastre...ms
Mishu' is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 02:11   #10
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

Ti-am raspuns mai sus,e "ceva" de capul lui, parerea mea este ca NU are rost sa-l schimbi sub nici o forma ! De pe majoritatea siturilor serioase poti downloada oferta de preturi in PDF. Nu mai te uita la boschetari care fac import si din turcia ,numa' sa le iasa 100-300% profit. Daca nu gasesti ,iti dau eu maine oferte de la doua firme de tuning. Dar sa nu te astepti sa gasesti luminite ,neoane si alte cacaturi de styling...hotaraste-te ce vrei mai intai...daca ai zis performantza,performantza iti ofertez. Respectivii nu sunt din Ro.,la noi nu cunosc decat firme de styling care mai importa si cate un reper de tuning numai la comanda.
De bani trebuie sa dispui daca vrei sa apara un zambet pana la urechi pe fata ta in momentul in care vei face primii 100m cu masina ta dupa operatiile de tuning.
Daca nu,te vei limita la o evacuare,un soft mai agresiv ,o admisie directa si poate o injectie multipunct (galerie+injectoare+ecu+debitmetru+valva din capu' rampei,+++multe sarme de tras si conectat). Insa nu te astepta la acelasi consum mic...arderile mai puternice nu se fac numai cu aer si un soft mai sportiv,ci si cu ...combustibil
ORICUM...pana la schimbarea sistemului de alimentare,performantza e mai mult factor psihologic ....stii ca ar trebui sa fie mai bine si parca o si simti ...stii ca aia teoretic "da" Xcai,ailata Y cai.....si uite asa creezi inconstient o imagine a cresterilor pe care creierul o aseaza peste realitate- de aici de multe ori apar exagerari care scot la iveala zambete ironice...
-Ranjetul ala Larg pe fata il vei dobandi numai daca optezi pentru montarea de turbo sau macar compresor mecanic
Succes,
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 19:05   #11
Mishu'

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

merci mult pentru ajutor....sper sa pot sa rezolv problema cu motorul intrerupt...
Mishu' is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 23:21   #12
mishu28

Stage 4
 
mishu28's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 179
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

ai un motor super 16v inj multipnct gestionata de un calculator
verifica debitmetru de aer(pe admisia de aer)si calculatorul
am patit la fel cu un passat3r
mishu28 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 14:33   #13
KILLER JOHN

Stage 2
 
KILLER JOHN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 29
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

ohoo ,nu sa mai postat de mult aicea , Mishu' mai ai masina ,am un opelas la fel k al tau ,si am si eo probleme de genu k merge inecat ,nu se tureaza mai tare de 4500 ,am schimbat nijte senzori dar degeaba ,dar in schimb am descoperit k am si o fisura in chiuloasa si acuma caut k nebunu o chiuloasa si nu prea gasesc si stau cu ea pe dreapta
KILLER JOHN is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 14:36   #14
KILLER JOHN

Stage 2
 
KILLER JOHN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 29
Default Re: Probleme cu un motor de opel vectra A

da a ta ce culoare e , e tot verde inchis cumva ?
KILLER JOHN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -