Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-10-06, 21:55   #1
Valiza

Stage 2
 
Valiza's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 29
Post Cutia de viteze.

Mi s-a spus ca i s-a dus uleiul din cutia de viteze... de la un timp pana se incalzea motorul facea un cârâit ca si cum s-ar misca fier pe fier. Acum a devenit aproape permanent. Stiu ca e de la cutie ca in momentul in care apes ambreiajul se opreste brusc. Uleiul din cutie nu a fost verificat de muuuult timp. Stiti cumva cat ma costa sa imi verifice si sa completeze cu ulei cutia sa stiu cat sa pregatesc. In cel mai rau caz stiu ca trage 3l de ulei dar nu cred ca e chiar goala . Manopera ma intereseaza inspecial: Urcatul pe rampa si injectatul uleiului.
EDIT: nu ma intereseaza tipul uleiului pt ca nu stiu ce e acum in ea. (cutie) o sa pun valvoline sau cum s-or numi
Valiza is offline  
Old 28-10-06, 01:00   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Angry Re: Cutia de viteze.

Quote:
Originally Posted by Valiza View Post
Mi s-a spus ca i s-a dus uleiul din cutia de viteze...

Este vorba de o trotineta?Ce marca si ce culoare e?
Cutie manuala,automata,secventiala,tiptronic?Draq,mai dati si date cind cereti ceva.

ps.valvolina se foloseste la rabe.
__________________
turbojack is offline  
Old 28-10-06, 10:11   #3
Valiza

Stage 2
 
Valiza's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 29
Default Re: Cutia de viteze.

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Este vorba de o trotineta?Ce marca si ce culoare e?
Cutie manuala,automata,secventiala,tiptronic?Draq,mai dati si date cind cereti ceva.

ps.valvolina se foloseste la rabe.
Masina e in poza... Cutie manuala,automata - manuala, secventiala,tiptronic-> ce-i aia?, ce sunt rabe ? (rable?) e din 97:P.

oricum ma intereseaza cat e manopera ca imi iau in fct de cati bani raman . daca e 1 mil imi iau ulei de la petrom cu 90 000 litru :P. Daca e mult mai ieftin le zic lor sa-mi bage ce cred ca e mai bun.

Last edited by Valiza; 28-10-06 at 10:13.
Valiza is offline  
Old 28-10-06, 13:42   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Cutia de viteze.

[QUOTE=Valiza;601706]Masina e in poza... QUOTE]


Si pare o dacie.........

Sub cutie este un buson de golire cu cap patrat de 10;cum ai sigur span in cutie recomand o golire completa si schimbat cu ulei nou.
Capacitate cutie 1.8 L ,T90 merge suficient de bine.
Trebuie verificate scurgerile de ulei pe la planetare ,in caz de pierderi masive se schimba simeringurile.
Busonul de umplere este pe partea stinga pe la mijlocul cutiei,cu acelasi cap patrat de 10.Umplerea o poti face si cu un furtun si pilnie.Cu banii economisiti pe manopera tragi un chef...
turbojack is offline  
Old 29-10-06, 00:22   #5
Valiza

Stage 2
 
Valiza's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 29
Default Re: Cutia de viteze.

[QUOTE=turbojack;601903]
Quote:
Originally Posted by Valiza View Post
Masina e in poza... QUOTE]


Si pare o dacie.........

Sub cutie este un buson de golire cu cap patrat de 10;cum ai sigur span in cutie recomand o golire completa si schimbat cu ulei nou.
Capacitate cutie 1.8 L ,T90 merge suficient de bine.
Trebuie verificate scurgerile de ulei pe la planetare ,in caz de pierderi masive se schimba simeringurile.
Busonul de umplere este pe partea stinga pe la mijlocul cutiei,cu acelasi cap patrat de 10.Umplerea o poti face si cu un furtun si pilnie.Cu banii economisiti pe manopera tragi un chef...
Ms de raspuns dar nu am cum sa o ridic pe rampa... dupa cum vezi abia mi-am luat carnetu (18 ani) si sunt bata la mecanica... decat sa fac ceva prost si sa se strice de tot ca si-asa nu e intr-o stare prea buna mai bine o duc la mecanic... Vroiam sa stiu cat costa ca vreau sa bag si huse si poate niste boxe de 20-30w ca acum am de 3w... si sa stiu daca mai strang sau merg... treaba trebuie facuta urgent ca a mai avut probleme cu cutia de viteze... i-a cazut surubul si s-a scurs tot uleiul din cutie si s-a distrus complet treapta a 5-a. Eu stiu ca are 3l... deci stii cumva cat costa manopera? si am mai auzit ca e un loc in care nu platesti decat uleiul (mai scump ca pe piata) fara manopera. Recomandari ceva? stau prin Romana daca stiti vre-un loc mai aproape

Poate dau si un chef daca termin treaba
Valiza is offline  
Old 29-10-06, 03:03   #6
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Cutia de viteze.

Nu e mai usor sa te duci la un mecanic si sa intrebi "mai nene cat ma costa sa bag si eu ulei in cutie ? " decat sa pierzi vremea pe forum ?
tarnafes is offline  
Old 29-10-06, 09:08   #7
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cutia de viteze.

Valiza,schimbatul uleiului in cv manuala e o operatiune f comuna pe care o poti face in 99% din service-urile bucurestene ,masina este comuna- neexistand dificultati datorate unor particularitati constructive.Vad ca stii ce-i de facut...treci la fapte(adica fuga la service) si gata.
Succes,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; România Muzical - only music.
lascarica is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -