Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-10-06, 15:33   #1
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Unde as putea lipi un intercooler la pretz decent?

Salut,
Radiatorul(IC) are doua gauri cauzate de lovitura.
In unele parti mi s-a cerut 1.7-2.0mil lei,ceea ce mie mi se pare multicel.La acelasi atelier mi se poate confectiona unul putin mai mare decat cel care-i de reparat, cu..4milioane- Nou cu capete de aluminiu.Pentru doua gauri de 3x2 si 1x2mm nu mi se pare rezonabil jumatate din pretul unuia nou,custom.
Multumesc,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline  
Old 27-10-06, 17:09   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Unde as putea lipi un intercooler la pretz decent?

nu stiu unde se poate lipi dar iti recomand unul nou, mai ales la banii astia

o intrebare totusi:
"se poate confectiona cu capete de aluminiu..." stii cumva daca prin sudura? si unde realizeaza ei sudura aluminiului ca m-ar interesa si pe mine
200SX is offline  
Old 29-10-06, 03:10   #3
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Unde as putea lipi un intercooler la pretz decent?

Lascarica eu sincer am lipit un intercooler cu poxipol Intercoolerul nu suporta asa mare presiune sa dea afara lipiciul , am starns gaura cu un cleste papagal.lipiciul si merge uns Si la ce marime iti face tie unul nou cu 4 mil ? Sa imi zici si mie te rog si sa imi dai si adresa de la facatorii astia de minuni
P.S. Am si eu intercoolere de vanzare,ai putea sa iei unul de la mine , nu le dau scump de la 1,5 mil pana la 2 cel mai mare
tarnafes is offline  
Old 29-10-06, 21:12   #4
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Unde as putea lipi un intercooler la pretz decent?

Te rog da-mi un pm. cu dimensiuni si preturi. Asta care-l aveam eu si care intra binisor acolo,are ~730/110/110 (profil patrat).Nu intra foarte inalt,am gasit de volvo MARE cu doar 1mil in vitan,dar nu incape pe inaltime......oricum din cauza designului frontal al masinii,as prefera unul gros si scund,cum este asta de bmw.
Seara buna,
lascarica is offline  
Old 10-11-06, 12:40   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Unde as putea lipi un intercooler la pretz decent?

..gata,l-am rezolvat ! Am gasit un superbaiat,sunt f. multumit. S-a oferit a-mi face si colectorul de intrare si iesire din aluminiu,insa am sa vad ce fac in privintza asta numai daca voi considera ca as putea face accesul conductelor spre si dinspre IC mai simplu cu alta pozitie a furtunelor.
Merci frumos tarnafes pentru ofertele foarte bune de pretz,insa uite ca pana la urma am reusit cu asta...sa vedem,sper sa fie ok
PS: 200sx ,putem dicuta in private pentru "capete".Va fi nevoie sa-mi dai si un proiect daca te vei hotara sa-l faci.

Last edited by lascarica; 10-11-06 at 13:45.
lascarica is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -