Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-10-06, 17:21   #1
puma rider

Stage 3
 
puma rider's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 82
Member of:
[AfterDark Racing]
Default Reconditionare Vopsea

Am tot felul de zgarieturi mai mici sau mai mari pe masina, de la niste pisici binevoitoare ce au dormit pe capota si pe plafon, are cineva vreo idee cum se pot estompa cu un minim de cheltuiala??
puma rider is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 18:39   #2
Mugurel_ASU

Stage 2
 
Mugurel_ASU's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: Reconditionare Vopsea

am si io ceva de genu produse de pisici , crengi oameni prosti , ... in fine totudi nu au ajuns la tabla .Cineva mi a spus sa in cerc sa o polisez si sunt mari sanse sa se acopere . e bine sa o plisezi la un service , pt o mai buna eficienta
Mugurel_ASU is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 20:04   #3
puma rider

Stage 3
 
puma rider's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 82
Member of:
[AfterDark Racing]
Default Re: Reconditionare Vopsea

cred ca la asta o sa recurg pana la urma...la un polish, ms de informatie
puma rider is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 22:41   #4
ianis_zeus

Stage 5
 
ianis_zeus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 903
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Reconditionare Vopsea

salut....am si eu o problema asemanatoare...am gasitoo dimineata zgariata pe usa din dreapta de un cainee cred ca se vad trei zgarieturi ca si cum sar fi urcat pe ea(probabil so fi urcat pe usa sa vada daca am casetofon in ea)si vreau sa stiu si eu ce fel de polish sa cumpar ca sa ii dau eu....daca puteti sa imi spuneti si mie firma si pretu....
ianis_zeus is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 23:27   #5
mache_rau

Stage 4
 
mache_rau's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 243
Default Re: Reconditionare Vopsea

Quote:
Originally Posted by ianis_zeus View Post
salut....am si eu o problema asemanatoare...am gasitoo dimineata zgariata pe usa din dreapta de un cainee cred ca se vad trei zgarieturi ca si cum sar fi urcat pe ea(probabil so fi urcat pe usa sa vada daca am casetofon in ea)si vreau sa stiu si eu ce fel de polish sa cumpar ca sa ii dau eu....daca puteti sa imi spuneti si mie firma si pretu....
majoritatea polishurilor care se gasesc pe piata sunt mai mult pt vopsea matuita ma refer la polishuri care se merita sa le cumperi...maxim 500 de mii un tub sa zic.... cat despre zgarietura ta ,n-o sa se mai observe dak este luat doar lacul vopselei dak este mai adanca zgarietura si a trecut de vopsea...e mai greu
du-te pe la cora au destul de multe tipuri de polishuri universale,doar culoarea dorita... kiar si kituri din astea pt retusuri cu pasta abraziva,lac si polish(asta in cazul zgarieturilor destul de adanci)
ps:decat sa dai 1mil pe o trusa din asta polish(si tot nu o s-o faci cum trebuie dak nu ai masina de polish si experienta ) mai bine mai astepti putin,sa zicem pana la iesirea din iarna cand se zgarie destul de frumos masina,mai o gramada de zapada de pe marginea soselei,sau cand dai jos zapada de pe ea si cand s-a dus zapada ii tragi un polish care costa undeva pe la 2mil....ti-o matuieste,lac si polish nu cum fac jepcarii astia la spalatorii doar cu pasta de polish X(
__________________
clubul vagabontilor cu zero venit saluta cu entuziasm fetele care inghit :-h :-h :-h
mache_rau is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 23:39   #6
ianis_zeus

Stage 5
 
ianis_zeus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 903
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Reconditionare Vopsea

k....mersi
ianis_zeus is offline   Reply With Quote
Old 28-11-06, 16:03   #7
puma rider

Stage 3
 
puma rider's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 82
Member of:
[AfterDark Racing]
Default Re: Reconditionare Vopsea

Nu am incercat pe masina mea, dar a incercat un prieten pe un mitsubishi lancer negru, a dat cu un polish de 80 000 cumparat de la carrefour, si iesit impecabil, nu se mai vad zgarieturile. E un tub negru pe care scrie doar Polish, sau ceva de genul. La o masina cu o vopsea mai speciala nush cum o sa arate, dar pare foarte bun, comparativ cu alte tzepe ce costa de 3 ori mai mult
puma rider is offline   Reply With Quote
Old 28-11-06, 17:35   #8
mache_rau

Stage 4
 
mache_rau's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 243
Default Re: Reconditionare Vopsea

Quote:
Originally Posted by puma rider View Post
Nu am incercat pe masina mea, dar a incercat un prieten pe un mitsubishi lancer negru, a dat cu un polish de 80 000 cumparat de la carrefour, si iesit impecabil, nu se mai vad zgarieturile. E un tub negru pe care scrie doar Polish, sau ceva de genul. La o masina cu o vopsea mai speciala nush cum o sa arate, dar pare foarte bun, comparativ cu alte tzepe ce costa de 3 ori mai mult
Eh la 80 de mii kiar se merita si dak nu ai ce sa faci in weekend ,mie unu kiar imi place sa stau sa frec la masina .....sau dak kiar esti pasionat de asta mai vand astia prin targ de la 50E in sus masini din astea pt polish cu alea kiar faci treaba buna,nu de alta dar dupa ce am polisat masina simteam k imi cad mainile numai eram in stare sa le ridic
mache_rau is offline   Reply With Quote
Old 28-11-06, 21:52   #9
yahho

Stage 2
 
yahho's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 35
Default Re: Reconditionare Vopsea

eu aveam o masina cu vopsea originala rosie, din '86. va dati seama ca si la rosu se matuieste imediat vopseua de la soare, si o vopsea veche de 20 de ani ce sa mai zic.

asa ca o data pe luna trebuia sa-mi fac vreo 2-3 ore libere si sa o dau cu ceara peste tot.
intreadevar se duc zgarieturile de suprafata si vopseaua este protejata de razele UV, ploile acide si alte chesti de prin natura (gainatzi de ex )).

dupa parerea mea cea mai buna si mai cunoscuta ceara este TurtleWax car polish.

asa ca spor la frecat, si grija sa nu dati pe plastic sau cauciuc ca pateaza si nu se mai duce!!
yahho is offline   Reply With Quote
Old 28-11-06, 22:30   #10
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Reconditionare Vopsea

Quote:
Originally Posted by yahho View Post

asa ca spor la frecat, si grija sa nu dati pe plastic sau cauciuc ca pateaza si nu se mai duce!!...



Ba se duce cu un detergent special destinat doar pt. a curata polishul de pe plastic si cauciuc
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 12:19   #11
FREEMANVeSel

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 64
Default Re: Reconditionare Vopsea

polis MAFRA e cel mai bun am un preten de lucreaza intr-o spalatorie auto de vre-o 8 ani si zice ca ala ar fi cel mai bun si scoate k a scos de pe a mea
__________________
vrumm vrummmmmm
pedal to the metal
FREEMANVeSel is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 20:48   #12
ianis_zeus

Stage 5
 
ianis_zeus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 903
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Reconditionare Vopsea

salut.....nu stii cumva pe unde gasesc si eu polish dasta mafra.....oricum mersiii.o sa caut si sa vad ce fac
ianis_zeus is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 21:36   #13
yahho

Stage 2
 
yahho's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 35
Default Re: Reconditionare Vopsea

raman la ce am zis mai devreme turtlewax e nr.1 pe plan mondial, scuze ca fac reclama, dar asa este.

uita-te pe situl romanesc la carwax, polis si restauratori pt. vopsea veche, oxidata sau decolorata http://www.turtlewax.ro/despre.html?...=1&principal=2

scuze inca o data de reclama...
yahho is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 19:36   #14
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: Reconditionare Vopsea

Quote:
Originally Posted by yahho View Post
raman la ce am zis mai devreme turtlewax e nr.1 pe plan mondial, scuze ca fac reclama, dar asa este.

uita-te pe situl romanesc la carwax, polis si restauratori pt. vopsea veche, oxidata sau decolorata http://www.turtlewax.ro/despre.html?...=1&principal=2

scuze inca o data de reclama...
ptr toti care sunt interesati de polish si cum arata o masina inainte sidupa intartai pe topicul meu bafta
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -