Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-06, 01:27   #1
marean_cpr

Stage 2
 
marean_cpr's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 44
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Question ceva suspicios

motorul meu de 1.8T de 210 cai scoate un clantanit ca aproape ca la diesel.poate sa ma lamureasca cineva in privinta asta?cei de la service spun ce e ok dar nu au putut sa-mi spuna de ce
marean_cpr is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 02:41   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ceva suspicios

Cei de la service ti-au spus ca e ok?!...huh...
Posibil sa ai un tachet care nu mai lucreaza,dar la fel de bine si vreun boltz...acuma' depinde de unde ti se aude sunetul de diesel.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 22-10-06, 11:08   #3
marean_cpr

Stage 2
 
marean_cpr's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 44
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ceva suspicios

mersi frumos!ma gandeam eu ca pe forum voi gasi un raspuns caci cei de la "service seat" sunt vai mama lor,si cica da bine la cartea masini sa te duci la firma de origine,mai rau ii faci.
marean_cpr is offline   Reply With Quote
Old 22-10-06, 17:08   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: ceva suspicios

Quote:
Originally Posted by marean_cpr View Post
....cei de la service spun ce e ok .......

Dar le-ai spus ca nu e diesel?

Notiune de "clantanit" si sunet "ca un diesel" ,naste diverse ipoteze,niciuna de bine,din pacate.
Un tzacanit mai ascutit ce se aude cu preponderenta in partea de sus a motorului este de la axa cu came.
Un sunet mai gros ,ce se aude mai pronuntat in partea de jos este de la vibrochen,probleme la cuzinetii bielelor.
Un sunet de talanga,"toc-toc-toc" e piston spart.
Asta tine de partea muzical orchestrala ,iar un "dirijor" bun ti-ar putea da una din aceste cauze ale sunetului "in plus".
O diagnoza a motorului ar fi trebuit sa iti dea un rezultat exact cu ce se intimpla in motorasul ala.Pina si o simpla "ascultare" a motorului cu coada ciocanului trebuia sa-i spuna ceva unuia ce stie ce si cum.La naiba.Toti mecanicii buni sint la pensie sau in exil?
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 09:17   #5
marean_cpr

Stage 2
 
marean_cpr's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 44
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ceva suspicios

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Dar le-ai spus ca nu e diesel?

Notiune de "clantanit" si sunet "ca un diesel" ,naste diverse ipoteze,niciuna de bine,din pacate.
Un tzacanit mai ascutit ce se aude cu preponderenta in partea de sus a motorului este de la axa cu came.
Un sunet mai gros ,ce se aude mai pronuntat in partea de jos este de la vibrochen,probleme la cuzinetii bielelor.
Un sunet de talanga,"toc-toc-toc" e piston spart.
Asta tine de partea muzical orchestrala ,iar un "dirijor" bun ti-ar putea da una din aceste cauze ale sunetului "in plus".
O diagnoza a motorului ar fi trebuit sa iti dea un rezultat exact cu ce se intimpla in motorasul ala.Pina si o simpla "ascultare" a motorului cu coada ciocanului trebuia sa-i spuna ceva unuia ce stie ce si cum.La naiba.Toti mecanicii buni sint la pensie sau in exil?

cineva mi-a spus ca este de la injectie pentru ca astra lui face la fel...am bagat-o pe calculator in service si nu mi-a dat nici o eroare...
marean_cpr is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 23:12   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: ceva suspicios

Quote:
Originally Posted by marean_cpr View Post
cineva mi-a spus ca este de la injectie pentru ca astra lui face la fel...am bagat-o pe calculator in service si nu mi-a dat nici o eroare...
Erori electrice si de parametri ai functionarii nu vei avea niciodata .Este problema unui/unor lagare ce au jocuri de functionare mult mai mari.Adica motorul ala bate si are nevoie de testari mai seruioase care includ si analizarea vibratiilor .
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 26-10-06, 12:17   #7
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: ceva suspicios

cand calci ambreiaju` se mai aude? am aceeasi problema si e de la nu stiu ce rulment pe la placa de presiune..nu e foarte mare pericolu` se poate sa fie vorba si de nivelul uleiului in cutia de viteze
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 17:13   #8
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ceva suspicios

1)face la rece si apoi la cald dispare?
2)la rece nu se aude dar apare cand se incalzeste motorul?
3)se aude tot timpul?
4)se aude la mers constant sau la mers in sarcina?
5)la ce turatii se aude?
200SX is offline   Reply With Quote
Old 28-10-06, 09:40   #9
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: ceva suspicios

cred ca nu ii mai "clantane" masina omului de nu mai zice nimic. 200sx eu cred ca am dreptate in privinta acestei probleme.din 4 masini 2 au aceasta simtoma, cu nubira am fost la reprezentanta si au spus aia ca nu am de ce sa-mi fac griji, directorul de la RAVER constanta fiind prieten bun cu mine
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 28-10-06, 12:21   #10
marean_cpr

Stage 2
 
marean_cpr's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 44
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ceva suspicios

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
1)face la rece si apoi la cald dispare?
2)la rece nu se aude dar apare cand se incalzeste motorul?
3)se aude tot timpul?
4)se aude la mers constant sau la mers in sarcina?
5)la ce turatii se aude?
este un clantanit de destul de fin,se aude mai mult daca ridici capota,din masina nu se aude ,nu se intensifica la turatii mai mari si se aude la fel si la rece si la cald
marean_cpr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -