Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-06, 20:17   #1
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

Am inceput restaurarea la masina din 1969 a unui prieten, si trebuie sa dam vopseaua jos. Am curatat cu greu aripa spate si am observat ca dispunerea straturilor este: vopsea, strat 2-9 chit, strat 10 vopsea originala si ultimu strat tot chit. Deci chin, nu alta. Vopseaua am dat-o jos rapid cu decapant, si chitul cu polizor cu perie abraziva. Aveti cumva o metoda mai usoara de "raschetat" vopseaua/chitul de pe masina? Eventual o solutie care sa pape tot pana la metal

Multumesc!
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 11:07   #2
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

Quote:
Originally Posted by CataNOS View Post
Am inceput restaurarea la masina din 1969 a unui prieten, si trebuie sa dam vopseaua jos. Am curatat cu greu aripa spate si am observat ca dispunerea straturilor este: vopsea, strat 2-9 chit, strat 10 vopsea originala si ultimu strat tot chit. Deci chin, nu alta. Vopseaua am dat-o jos rapid cu decapant, si chitul cu polizor cu perie abraziva. Aveti cumva o metoda mai usoara de "raschetat" vopseaua/chitul de pe masina? Eventual o solutie care sa pape tot pana la metal

Multumesc!
PRIN SABLAJ,este cel mai simplu ,dar o sa ramai si cu o gramada de gauri unde e rugina si trebuie imediat dat cu substante anti corozive,dc esti din buc poti incerca la o intreprindere care este la intersectia trafic greu cu sos viilor cum te-ai duce spre piata progresu imediat ce ai intrat pe viilor paralel cu statia de tramvai se face o strada la dreapta intri pe ia mergi cam pina la jumate,si pe dreapta e o intreprindere si are si sablaj vezi cum te desurci ii dai lu aia ceva si iti fac si sablaj si tio si da cu grund dc ai la tine
bafta
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 20:47   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

Quote:
Originally Posted by CataNOS View Post
.... cu perie abraziva....

Este vorba de disc cu smirghel multistrat sau perie de sirma rotativa?"Perie abraziva" e un nonsens.
Merge destul de bine si repede cu perie de sirma pt. flex ,modelul in forma de ceasca si nu discoidala.Sirma cu fir mai gros.
Dezavantajul periei de sirma este ca nu curata si rugina ,ci doar o lustruieste.In plus face un praf in jur de te omoara.
Sablarea ramine cea mai buna si de calitate metoda.
__________________

Last edited by turbojack; 19-10-06 at 20:51.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 19:30   #4
tocatoru

Stage 1
 
tocatoru's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 22
Default Re: Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

varianta prin sablaj cu alice de plumb sau ce alte alici poate sa fie si ultima,am vazut pe discovery sablare cu cuji de nuca macinata si sticla pisata e cel mai bine doar ca la noi nu cred ca este
tocatoru is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 20:08   #5
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

Quote:
Originally Posted by tocatoru View Post
varianta prin sablaj cu alice de plumb sau ce alte alici poate sa fie si ultima,am vazut pe discovery sablare cu cuji de nuca macinata si sticla pisata e cel mai bine doar ca la noi nu cred ca este

Lasa discovery ca deja o fac cu dicarbonat de sodiu.Aici e vorba de niste bieti mesteri cu unelte primitive (adica noi)

Pentru omu cu vopseaua poti sa incerci cu un arzator si un spaclu.Dai tot kitul jos.
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 22:29   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

Quote:
Originally Posted by tarnafes View Post
.....
Pentru omu cu vopseaua poti sa incerci cu un arzator si un spaclu.Dai tot kitul jos.....


....si ondulezi tabla de toti tinichigii mapamondului nu o mai scot la linie.La fel si sablarea cu alice este scoasa din calcul,deoarece se aplica in general pe obiecte metalice groase si nicidecum pe tabla.
"La noi la tzara" tot peria de sirma rotativa ,ramine cea mai buna si la indemina scula...
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 07:57   #7
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

De ce nu incerci cu dalta si ciocanul ?
dereck is offline   Reply With Quote
Old 30-10-06, 12:32   #8
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

bun sfat dereck

sablarea cu nisip(fin, filtrat) si granule speciale pt sablare(ceva plastic reciclat)..sau o solutie chimica ce folosesc americanii si altii pt indepartarea vopselei(cu spatula..dupa ce aceasta se transforma in pasta moale)..dar tot impreuna cu sablarea se foloseste si aceasta metoda
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 11:23   #9
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Thumbs up Re: Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

vorba celor de mai sus......baza este flexu si peria rotativa.mai greu dar se curata. nu uita de masca pt praf.
spor la treaba !
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 18:22   #10
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

Da cu flexu si cu parie rotatica este alba aia si costa 150 de mii una, este bine sa dai si cu o crema daia nu stiu exact cum ii zice costa 75 de mii ( daca nici asa nu tine incearca cu un picamar )
dereck is offline   Reply With Quote
Old 14-12-06, 21:37   #11
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum dau jos vopsea+chit de pe masina?

Daca nu ai bani de sablat si nu vrei sa te umpli de praf de la periile de cacat care iti mai si iau acolo un picutz din tabla:
Decanol (decarbusolv, decarburol sau cum s-o mai numi) si un cearsaf.
Intinzi cearsaful pe suprafata, torni cat sa umezesti textila, il lasi cat sa nu se evapore de tot, eventual repeti (verifici si tu daca s-a inmuiat cu un obiect ascutit), si iei la spaclu un strat de cativa mm buni. Asta daca nu vrei sa o duci la sablat, sa faci o treaba profi. Ce ti-am propus eu e solutie mai de buget si mai babeasca, insa cea mai buna treaba o faci la sablat.
__________________
Prowd owner of a 16V Cali
Vand odorizante organice California Scents, dureaza minim 60 de zile => https://forum.4tuning.ro/525-consumab...icate-usa.html
Jady is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -