Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-06, 18:48   #1
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default diferente sonde de temperatura ford

imi poate spune cineva ce diferante sunt intre sondele de temperatura ford??? de exemplu ce valoare au la 25 g C si ce valoare au la 95 ( aprox ) g C sondele negre.. maro sau albe ( scorpio...capri sau sierra???)
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 21:36   #2
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default Re: diferente sonde de temperatura ford

chiar nu stie nimeni... ...??
o alta intrebare ... inteleg ca sonda de temperatura vine montata in serie cu ceasul indicator...acum.. circuitul este alimentat in 12 sau in 5 v..??? undeva in bord mai exista o componenta care la unele modele mai vechi se prezinta sub forma unei capsule de metal .. cu 2 picioare plus " o masa" in care se afla un bimetal pe care este bobinat o rezistenta de nichelina.... la modele mai recente in locul bimetalului este montat un lm 7805 de aici trag concluzia ca intreg circuitul se alimenteaza in 5 v...lucru absolut necesar avand in vedere ca si ceasul de la nivelul benzinei este legat la traseul ce iese din acel limitator.. acum problema... am legat ceasul indicator in serie cu sonda si l-am alimentat la 5 v.. ( stabilizat tot cu un lm 7805) dupa care am introdus sonda in apa fiarta... nu am inregistrat nici un raspuns.. precizez faptul ca am incercat cu 2 sonde si ceasuri separate... unde am gresit???
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -