Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-06, 03:21   #1
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default scade prsiunea la ulei

problema1
de ce imi cade presiunea? normal era undeva la 3+ acuma e la 1.5 si merge peste doar cand motorul e turat (100km/h) mi s-a intamplat sa stau la semafor si sa ajunga la 0 si mi s-a aprins CHECK GAUGES

problema 2
de ce se aprinde becul de la AIRBAG. o ia asa din senin sta cateva secunde si se stinge am observat ca de obicei se aprinde cand virez stanga
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 18:12   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: scade prsiunea la ulei

pompa
sau
cuzinetii
dusi

cel putin asa e la Nissanul meu primele 2 cauze pentru scaderea de presiune sunt cuzinetii dusi apoi pompa de ulei care a cedat
200SX is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 19:54   #3
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: scade prsiunea la ulei

Quote:
Originally Posted by ///V8/// View Post
problema1
de ce imi cade presiunea? normal era undeva la 3+ acuma e la 1.5 si merge peste doar cand motorul e turat (100km/h) mi s-a intamplat sa stau la semafor si sa ajunga la 0 si mi s-a aprins CHECK GAUGES

problema 2
de ce se aprinde becul de la AIRBAG. o ia asa din senin sta cateva secunde si se stinge am observat ca de obicei se aprinde cand virez stanga

Cati km are masina ta?Are ceva probleme...Daca sunt cuzinetii o sa te rupa la buzunar
  Reply With Quote
Old 13-10-06, 03:57   #4
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: scade prsiunea la ulei

am luat masina la 145 km acuma are aprope 168 am schimbat uleiul regulat si pana acum nu am avut probleme si de-aia nu m-am uitat niciodata sa vad daca mai am ulei in motor. ca tot scadea presiunea m-am gandit sa fac schimbu si SURPRIZA... mi-o papat aproape tot uleiul!!! aia era problema
ala care mi-o facut schimbu era un <<copil>> si doar atata mi-a zis sa schimb de pe 5w pe 10w-30 si sa schimb filtru de aer
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 04:04   #5
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: scade prsiunea la ulei

Si filtru de ulei?Eu ma uit saptamanal la nivelul uleiului,iti recomand sa faci la fel.
  Reply With Quote
Old 13-10-06, 07:12   #6
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: scade prsiunea la ulei

pai filtru de ulei l-o schimbat cand a pus uleiul nou . a zis de ala de aer ca e cam vechi si imbacsit si cica s-ar putea sa manance uleiul din cauza asta.
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 08:28   #7
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: scade prsiunea la ulei

10Wyy
yy cu cat e mai mare cu atat insemna ca uleiul respectiv isi pastreaza propietatile la temperaturi mai mari

xxW40
xx ala insemna consistentza/fluiditatea/grosimea uleiului

valoare mai mare parca reprezinta un ulei mai dens, valoare mai mica un ulei mai ca apa.... acuma daca tu ai schimbat valoarea asta e posibil sa fi pus un ulei mai/prea subtire si asta sa fie problema, vezi ce zice in manualul de service al masinii ce indicativ tre sa folosesti la ulei, si baga ulei cu indicativul mentionat in cartea masinii.

din ce zici acolo ai bagat un ulei mai gros din cate inteleg eu deci ar fi trebuit sa crescca presiunea nu sa scada
200SX is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 01:40   #8
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: scade prsiunea la ulei

in manual zica sa bag 5w-30 si pana acuma tot de-ala am pus inclusiv acum 2 zile cand am facut schimbu ca il aveam cumparat de dinainte. acuma e ok am presiune dar a zis ca daca il mananca sa schimb pe 10w
///V8/// is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -