Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-06, 17:23   #1
alygator2000

Stage 5
 
alygator2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 333
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[SEAT]
Lightbulb Probleme La Peste 120km/h cu GSI

motorul trage bine la rece dar...cand se incalzeste...la peste 120km imi da in nas,si se aprinde check'ul ,la tester...senzorul de turatzie si sonda lambda,i'am scos mufa la sonda lambda dar...la fel luni o sa imi vina sonda noua,sa vad dak e vre'o schimbare,in rest tot felul de speculatzii...sarita de la punct,aer fals,si alte chestii spuse de "mecanici" sa vad ce se petrece dupa ce ii schimb sonda.
__________________
->alygator<- ceva cu un TURBO mic care aduce si ceva calutzi...de mare
alygator2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-06, 23:33   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme La Peste 120km/h cu GSI

Cam putine date ai dat despre motor.
Daca e GSI e Opel.Insa asta a trebuit ghicit.
Verifica si senzorul de bataie ,un bulb negru pe blocul motor pe la mijlocul lui ,inspre volan.
Distributia (dinte sarit) n-are treba cu cald/rece,ar trebui sa mearga la fel rau/bine.
La 120km/h poti sa fi si intr-a III-a la 6500 rpm.
Deci ce turatie ai la aia 120 la ora?
La cald,pe loc ,cu pedala in fund iti taie gazul la o anumita turatie,sau sare pina la capat pe rosu ?
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 09:29   #3
alygator2000

Stage 5
 
alygator2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 333
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[SEAT]
Exclamation Re: Probleme La Peste 120km/h cu GSI

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Cam putine date ai dat despre motor.
Daca e GSI e Opel.Insa asta a trebuit ghicit.
Verifica si senzorul de bataie ,un bulb negru pe blocul motor pe la mijlocul lui ,inspre volan.
Distributia (dinte sarit) n-are treba cu cald/rece,ar trebui sa mearga la fel rau/bine.
La 120km/h poti sa fi si intr-a III-a la 6500 rpm.
Deci ce turatie ai la aia 120 la ora?
La cald,pe loc ,cu pedala in fund iti taie gazul la o anumita turatie,sau sare pina la capat pe rosu ?
da e opel,e din 1995,e c20xe tipul de motor,...nu e la o anumita turatie,pur s simplu,la 120 imi taie gazul,chiar dak sunt intr'a 2,sau a 5'a,cand bag pedala la fund...merge intrerupt,ca si cum nu ar face arderile complet.parca merge in 3 pistoane am dat'o intr'o seara cu un audi a 4 (130 cp) si pana la 120 nu l'am vazut in oglinda dar dupa aia...a mea a inceput sa faca pe nebuna(
alygator2000 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 23:51   #4
mishu28

Stage 4
 
mishu28's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 179
Default Re: Probleme La Peste 120km/h cu GSI

probabil ca motorul intra in protectie
mishu28 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -