Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-10-06, 21:42   #1
Alex_z0ne

Stage 2
 
Alex_z0ne's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 67
Question CAp planetara rupt de 2 ori!! Golf

Fratilor ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac.Am un Volkswagen GOLF IV 2002 1.9TDI si acum 3 zile am schimbat un capat de planetara stanga la un service. Azi a crapat si celalalt. Ce ar putea sa fie???? Nu vreau sa dau cate 2-3 mil pe capete de planetara. Acuma vin de la service si ce imi spune ca ar fi pinionul din cutie sau nu stiu ce tampon. Imi intra bine in viteza nu am probleme cum sa fie tamponul sau pinionul de vina? (un singur lucru "ciudat" la cutie este atunci cand bag 2 sau 4 mai brusc se aude un "palc" nu din cutie sau ambreiaj ci la maneta ca un gol) ...
HELP .S>O>S .

pls careva cineva stie???? si mai am o problema cu iala. nu imi intra cheia de tot in iala de la sofer. Ce sa ii fac?se poate remedia?
cineva ceva ajutor?
__________________
Golf 4 Tdi - AXR- Special Edition
Angel eyes - Recaro Seats- Clear Look
GTT RACING

Last edited by lascarica; 06-10-06 at 00:54. Reason: TREI posturi consecutie fara a raspunde decat propriei persoane...3xUp/zi !
Alex_z0ne is offline  
Old 06-10-06, 00:46   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CAp planetara rupt de 2 ori!! Golf

Alex ,am inteles-o p-aia cu dublatul topicului,dar p-asta cu cate un post cu functie de "up"la fiecare 6-7minute...?!...in stilul asta ai putea ajunge la cateva pagini intr-o singura zi...pagini pe care ai posta numai tu...ca dealtfel si Ratingul dat de tine topicului Tau de cand l-ai postat...CHIAR ti s-a parut ceva stralucit(ti-am dat si eu"terrible"-sa mai scada cele 5stele) de cand ai dat prima data "enter"???...vezi ca de la note date de tine insuti se poate ajunge sa faci totul numai impreuna cu tine insuti
In al treilea rand ,daca tie lene pana sa dai si un copy/paste,atunci cred ca nu-i cazul sa mai deschizi topic,inseamna ca userii de aici nu prea merita atentia si osteneala ta...nu?!...sau cum?!...Cred ca-l voi inchide in seara asta si daca chiar ai ceva de spus,,vei deschide un topic calumea,care sa aiba cel putin subiectul de baza explicat pe larg AICI nu pe alt forum!! Putina rusine,nu strica...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 06-10-06 at 00:49.
lascarica is offline  
Old 06-10-06, 00:49   #3
Alex_z0ne

Stage 2
 
Alex_z0ne's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 67
Default Re: CAp planetara rupt de 2 ori!! Golf

sory dar eraaa prea mult de povestit. nu fac reclama sau alte chestii. sau up dar astept solutia unor oameni profesionisti. cat despre rating am zis sa atrag putin atentia.


Scuze din nou pt greseli, dar nu or sa se mai repete.
Alex_z0ne is offline  
Old 06-10-06, 00:56   #4
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CAp planetara rupt de 2 ori!! Golf

De data asta l-am facut eu,data viitoare sper sa fii mai atent te rog
PS: nici maar forumul alora nu merge calumea...am refresh de 3x ca sa pot acesa topicul respectiv...vezi,cum era sa te ajute cineva,cand nici macar nu putea deschide pagina cu detalii?!
Succes,
lascarica is offline  
Old 06-10-06, 21:02   #5
Alex_z0ne

Stage 2
 
Alex_z0ne's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 67
Angry Re: CAp planetara rupt de 2 ori!! Golf

buna tunci incept cu povestea :Acum 3 zile am schimbat un capat de planetara stanga la un service. Azi a crapat si celalalt. Ce ar putea sa fie???? Nu vreau sa dau cate 2-3 mil pe capete de planetara. Acuma vin de la service si ce imi spune ca ar fi pinionul din cutie sau nu stiu ce tampon. Imi intra bine in viteza nu am probleme cum sa fie tamponul sau pinionul de vina? (un singur lucru "ciudat" la cutie este atunci cand bag 2 sau 4 mai brusc se aude un "palc" nu din cutie sau ambreiaj ci la maneta ca un gol) ...
Azi ma duc la service. Vb cu unul din patroni si ce imi spune : " Suportii sunt buni, planetara drepte, nu stau fixe au joc normal, cutie buna, motor bun, nu stim de la ce s-a rupt." Cheama unul din tinichigii: " bay X ia uita-te masina asta a fost lovita? X: Nu domnule e dreapta nu are nimik masina" Asta ii spune tinichigiul patronului, apoi vine altu si imi spune ca masina e stramba motorul e stramb, ca nu stie ce are. Fratilor ce pot face impotriva lor? Nu se poate asa ceva toti se ascund sa vorbeasca, de patron. De la capul ala de planetara presupunand ca ei nu l-au pus bine ce putea sa imi strice asa tare incat ei sa zica ca nu stiu ce are masina.??
Deci toate bune si frumoase. pana cand azi imi spune ca planetara cu totu nu e buna cik...


Ma duc eu la un mecanic azi cu planetara cu tot la el. Ce imi spune nu are nimik ci doar capu e NASPA si nu e NOU! . Bun sa presupun ca toate au fost din vina unui mecanic fara experienta?


Voi ce zicceti? Va dati seama ca m-am cam desumflat cand am aflat ca o planetara noua costa intre 1200RON si 1600 RON.. vorbeam de unul singur la magazinul auto la preturile astea. mai incerc inca o data sa ii schimb capul si daca se rupe si asta ce credeti ca ar trebui sa ii fac??
Alex_z0ne is offline  
Old 06-10-06, 22:55   #6
Alex_z0ne

Stage 2
 
Alex_z0ne's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 67
Default Re: CAp planetara rupt de 2 ori!! Golf

SI vreau sa mai stiu ceva : Cand am luat masina am luato cu 3 chei : 2 briceag si una plastic (matrita). problema e ca numa una merge. Cum pot sa o programez si pe cea de a doua?
Alex_z0ne is offline  
Old 11-10-06, 02:03   #7
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: CAp planetara rupt de 2 ori!! Golf

auzi daca nu vrei sa mai schimbi capete de planetara puna mana si schimba tampoanele de la motor si cutie pentru ca asta problema pe care o ia, ca sa programezi cheia mergi la un dealer care comercializeaza marca de masina pe care o ai tu si ti-o fac iei acolo contra cost bineinteles
draculas is offline  
Old 13-10-06, 16:54   #8
Alex_z0ne

Stage 2
 
Alex_z0ne's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 67
Default Re: CAp planetara rupt de 2 ori!! Golf

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
auzi daca nu vrei sa mai schimbi capete de planetara puna mana si schimba tampoanele de la motor si cutie pentru ca asta problema pe care o ia, ca sa programezi cheia mergi la un dealer care comercializeaza marca de masina pe care o ai tu si ti-o fac iei acolo contra cost bineinteles





Pana la urma nu avea nimik masina ci idiotii de la sevice au pus capul de la planetara invers si logic era ca acesta din urma sa se rupa.
Alex_z0ne is offline  
Old 13-10-06, 17:39   #9
MS 87 PIJ
Skoda Driver

Stage 5
 
MS 87 PIJ's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 742
Member of:
[SKODA]
Default Re: CAp planetara rupt de 2 ori!! Golf

Multi zic ca vaii ca eu ma duc la REPREZENTANTA la ...... ca acolo imi face klumea ...ma rog sunt unde da sunt unde nu ca nu peste tot se lucra bine,atuncia e nasol cand se apuca de masina ta un pusti de la reprezentantza si nu se uita nimeni la el
si poate iti face o boacana si o lasa asa,si sunt cazuri ca iti pune in loc de noua folosita.Deci in unele locuri e tot una unde iti duci masina la reparat.
MS 87 PIJ is offline  
Old 13-10-06, 23:27   #10
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: CAp planetara rupt de 2 ori!! Golf

ce ordinari pe cuvantul meu sper ca ai facut scandal eu unu l-as fi luat de gat pe manager
draculas is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -