Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-06, 16:40   #1
Valiza

Stage 2
 
Valiza's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 29
Question Farul stanga

Am observat recent ca unul din faruri este F galben in comparatie cu celalalt stiti cum pot sa-i readuc transparenta?
Valiza is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 11:17   #2
anaconda89

Stock
 
anaconda89's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6
Default Re: Farul stanga

la ce te referi?la luminozitate?la bec sau ce?verifica la contacte......sa nu fie un contact imperfect...fi mai explicit....)
anaconda89 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 14:27   #3
Valiza

Stage 2
 
Valiza's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 29
Default Re: Farul stanga

Quote:
Originally Posted by anaconda89 View Post
la ce te referi?la luminozitate?la bec sau ce?verifica la contacte......sa nu fie un contact imperfect...fi mai explicit....)
Ma refer la far, (la carcasa de plastic), e mai mat ca celalalt. Cum se ingalbeneste plasticul cand sta in soare...
Valiza is offline   Reply With Quote
Old 04-10-06, 10:48   #4
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Farul stanga

Quote:
Originally Posted by Valiza View Post
Am observat recent ca unul din faruri este F galben in comparatie cu celalalt stiti cum pot sa-i readuc transparenta?
Are hepatita ... sau Icter Mecanic sau Electric !

Cumperi alta sticla ... ce sa ii faci...
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 04-10-06, 19:01   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Farul stanga

Ti-a intrat mizerie pe langa geam...a fost spart vreodata si s-a schimbat numai geamul fara a fi pusa cum trebuie garnitura sau macar silicon. Il desfaci si speli bine geamul pe dinauntru,ATENTIE > FARA a incercasa speli cumva oglinda!! Aia o cureti numai cu jet de aer,si atat.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 10-10-06, 00:45   #6
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Farul stanga

Quote:
Originally Posted by Valiza View Post
Ma refer la far, (la carcasa de plastic), e mai mat ca celalalt. Cum se ingalbeneste plasticul cand sta in soare...
ori e mat ori e galben?daca e e mat il polishezi cu pasta abraziva mai fina si gata isi revine daca e galben o fi jeg pe dinauntru
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 02:12   #7
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Farul stanga

omu nu fa asta ca iti strici plasticul aici in sua cel putin in arizona majoritatea masinilor mai vechi au problema asta din cauza soarelui si a prafului este o solutie speciala o gasesti cu 8 dolari pe ebay, caut-o sub numele de headlight cleaner si o sa vezi despre ce vorbesc dar nu da cu pasta abraziva ca nu rezolvi nimic
draculas is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 02:31   #8
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Farul stanga

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
omu nu fa asta ca iti strici plasticul aici in sua cel putin in arizona majoritatea masinilor mai vechi au problema asta din cauza soarelui si a prafului este o solutie speciala o gasesti cu 8 dolari pe ebay, caut-o sub numele de headlight cleaner si o sa vezi despre ce vorbesc dar nu da cu pasta abraziva ca nu rezolvi nimic
ai facut tu vreodata asta de zici sa nu faca,te-ai intrebat vreodata cum poti lua dupa ebay in romania ceva ?poate vreo teapa ca e mai usor ca alceva mai greu iti accepta,asta fac toti care au masinile asa aici incearca si tu pe un colt de far stricat intii si te convingi,bine ca cel mai usor ar fi cu o masina de polisat ca sa nu te doara mina
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 02:38   #9
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Farul stanga

eu cu solutie de aia am curatzat farurile la un ford focus si a mers foarte bine ! eu ti-am zis sa te uiti acolo ca sa vezi cum i zice si sa o cauti sa o iei din alta parte
draculas is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 03:02   #10
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Farul stanga

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
eu cu solutie de aia am curatzat farurile la un ford focus si a mers foarte bine ! eu ti-am zis sa te uiti acolo ca sa vezi cum i zice si sa o cauti sa o iei din alta parte
eu nu te-m contrazis ca nu ai facut asa,dar sollutia asta nu cred sa o gasesti100% aici si asta e cea mai simpla solutie care ti-am zis cu polisatu aici,plasticul de la faruri este lucios la fel ca vopseaua,si in consecinta polisul va avea acelas rezultat ca la vopsea ,acest procedeu poti sa-l aplici si pe geam,si chiar pe parbrize zgiriate usor,poti incerca pe vreun ciob dc vrei sa te convingi
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 10:28   #11
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Farul stanga

whatever faceti cum vrei dar daca baga abraziv in el o sa-l curete dar o sa ramana zgarieturi extrem de multe chiar daca nu o sa se poata vedea si pana in privavara faru va fi la fel
draculas is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 16:26   #12
Valiza

Stage 2
 
Valiza's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 29
Default Re: Farul stanga

ms de raspunsuri acu nu mai trebuie decat sa aflu cum se scoate
Valiza is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -