Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-06, 09:13   #1
MihaiM

Stage 2
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 29
Default Probleme uzura/consum ulei

Am un Fiat Punto 1.2 16v si am observat ca de la ultima revizie facuta acum 5000km uleiul s-a innegrit si curge de pe joja (nu chiar ca apa, insa cand scot joja prima oara se face picatura si pica). In plus in acest interval am completat cam juma de litru iar acum iar nu mai este uleiul la nivel. Folosesc Ulei Selenia 20k 10w-40 recomandat de Fiat. In mod normal uleiul ar trebui sa tina pana la 20.000 km insa faceam revizia la 10.000 si mai completam max 500ml. Insa de data asta e prea de tot. S-a usaz si consumat o gramada in 5000km. Motorul nu scoate fum, scurgeri nu am. In plus, cu 10.000 de km in urma i=am facut un test la Autovit si a iesit perfect, procentaj 100%. Nici forja nu i-am dat mai rau decat de obicei. Care sa fie cauza? Sa-mi fi pus service-ul uleiul prost???? Btw: masina are 84.000 km
MihaiM is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 14:35   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

500 gr. la 5000 km?Pai asta vine 100 gr. /1000 km,ceea ce este mai mult decit normal pt. motorasul de 1.2 l16V.Selenia este un ulei ok,de calitate si intr-adevar merge la 20 000km.
Pina acum nu am intilnit motor de fiat de 1.2 sau 1.3 ,16V care sa nu consume ceva ulei.
Pe aici am intilnit si motoare de 100 000km la care completam 1L la 1000 km (e drept,"forjate"),deci stai linistit,motorul tau e ok.
Nu e mare efortul sa ridici capota la 1000-2000 km. si sa verifici nivelul.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 16:50   #3
MihaiM

Stage 2
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 29
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

Da consumul e in limitele normale. Insa pe mine ma ingrijoreaza schimbarea in ceea ce priveste cantitate consumata fata de reviziile precedente si aspectul uleiului. Oricum maine il schimb sa vad ce se petrece.
MihaiM is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 20:25   #4
andreibmw

Stage 1
 
andreibmw's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 24
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

daca curge cum spui tu s-ar putea sa fie apa in ulei... dar nu cred ca e motorul atat de uzat...
andreibmw is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 20:27   #5
MihaiM

Stage 2
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 29
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

si de unde ar putea fi apa?
MihaiM is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 21:45   #6
andreibmw

Stage 1
 
andreibmw's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 24
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

Ar putea fi apa din sistemul de racire al motorului, dar asta numai daca s-a intamplat ceva cu garnitura de chiulasa sau cu altceva.
andreibmw is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 21:49   #7
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

am vazut ca ziceai ceva de 20.000 de km fara skimb de ulei...hmmmm poate pe afara cu un ulei f bun poti face treaba asta , la noi nu prea.
Te sfatuiesc sa il schimbi la maxim 10.000
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 23:45   #8
MihaiM

Stage 2
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 29
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

Da, buna idee, o sa verific garnitura de chiulasa.

Referitor la schimbul la 20.000km lucrurile stau, mai exact, in felul urmator:
Primul schimb de ulei l-am facut la 18.800 km. Apoi, au venit noi reglementari din Fabrica si service-ul mi-a zis ca schimbul se va face la 10.000. Deci de la 18.800 am schimbat uleiul din 10 in 10 mii. Oricum in primii 18.800 nu consumase mai deloc. Acum daca as merge atat probabil s-ar duce jumate din ulei pe apa sambetei.
MihaiM is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 00:14   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

Apa in ulei,il albeste,da un aspect laptos,nicidecum negreala.10w40 este un ulei fluid,e normal sa curga asa .Desi daca stau bine si ma gindesc la ce mirlanii se fac pe la noi,datorita faptului ca uleiul este ceva mai negru,trebuie sa-l schimbi mai repede ,fluiditatea nu pare sa fie ok,e posibil sa-ti fi schimbat marca uleiului.Esti ferm convins ca ti-au schimbat cu Selenia si nu cu ceva spalatura de butoaie?Utilizind acelasi tip de ulei recomandat,pt. conditii mai grele de utilizare cum e Romania (desi in Italia sint adeseori conditii si mai grele ) trebuiau sa scada intervalul de schimb cu maxim 25% si nicidecum cu 50%,fapt ce mie imi da de banuit ca au schimbat cu alt ulei decit cel pt. care ai platit.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 04:28   #10
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

Quote:
Originally Posted by andre**** View Post
Ar putea fi apa din sistemul de racire al motorului, dar asta numai daca s-a intamplat ceva cu garnitura de chiulasa sau cu altceva.
Nenea andrei...mai devreme spusese omul ca a facut testul al autovit si a iesit f.f.BINE...crezi ca un motor care pierdea compresie in circuitul de racire putea iesi PERFECT acolo?...chiar crezi a nu s-ar fi observat cum explodeaza(sau macar da afara pe la capac apa LA GREU) vasul de expansiune pe dyno?!
Iar ce spune turbojack,ar fi trebuit sa stii si tu mai ales daca vrei sa dai sfaturi,si anume ca uleiul in care a intrat apa este albicios ,zici ca-i lapte inspumat.
Mai multa atentie la ce se dicuta,nu strica
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 10:31   #11
MihaiM

Stage 2
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 29
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

Dupa revizie mi-au lasat uleiul ramas in portbagaj si era o cutie de Selenia. Acum dracu stie daca doar cutia e de Selenia. Vad azi la service ce si cum.

Oricum va multumesc pt raspunsuri
MihaiM is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 10:32   #12
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

[QUOTE=MihaiM;571992]Am un Fiat Punto 1.2 16v si am observat ca .......
uleiul pe care il folosesti probabil,si mai mult ca sigur,este prea fluid si il arde cel mai simplu ar fi sa schimbi uleiul 10w40 cu un 20w40 chiar si agip,valoarea uleiului e cam de iarna si cu schimbatul la20000km asta e pt uleiurile sintetice valabil adica 5w sau 0w dar si astea la 10-15000 le schimbi,semisinteticele si cele normale la 7000 max altul,si asta nu din cauza calitati mai proaste a uleiurilor de aici ci mai de graba conditilor de trafic diferite de la noi,praf mai mult,schimbari mai dese de viteze,semafoare nesincronizate,etc astea duc la inegrirea mai rapida si consum mai mare,asa ca incearca cu un 20w40 sau 50 nu se intimpla nimic la motor si schimbal mai des,pt ca normal nu ar trebui sa ai consum de ulei decit 100g la 5000km,de consumul tau te cam apropi de limita maxima admisa de consum
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-06, 10:42   #13
MihaiM

Stage 2
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 29
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

Limita maxima in carte e de 400grame la 1000 km
MihaiM is offline   Reply With Quote
Old 04-10-06, 17:01   #14
MihaiM

Stage 2
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 29
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

Ieri am schimbat uleiul. Azi am verificat joja si am avut aceeasi surpiza: uleiul pica de pe joja. Am fost la 2 service-uri Fiat. Si-au dat cu parerea 3 persoane in total. Toate au zis ca e normal sa pice. O persoana s-a gandit samiroasa joja sa vada daca se simte miros de benzina. Lui si mie ni s-a parut ca ar mirosi putin. Celorlati 2 nu li s-a parut. Deci ar fi cam 2-1 ca nu miroase. Oricum, dupa discutii mi-am dat seama ca totusi nu era nici ei asa convinsi daca e normal sa picure uleiul de pe joja. La un serivce cautau un Fiat cu revizia abia facuta sa vada daca la ala pica, iar la celalat service a zis ca e normal sa pice ca cald uleiul, ne stiind ca eu ma refeream ca pica si cand e rece motorul. Oricum, daca pica benzina in ulei insemna ca un cilindru nu e ok sau vreo bujie nu-si face treaba. Dar dupa sunetul motorului au zis ca nu s-ar pune problema.

Intrebarea mea ar fi: Pana la urma e normal sa pice uleiul de pe joja sau acesta e un semn de uzura sau proasta calitate?????. Mentionez ca pana acum nu am mai ovservat sa pice decat poate spre 10.000 de km parcursi si in nici un caz dupa 5000 sau cum e cazul acum, de nou nout. De asemenea mai spun ca nu pica siroi ci se formeaza o picatura imediat ce scot joja.
MihaiM is offline   Reply With Quote
Old 04-10-06, 18:26   #15
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probleme uzura/consum ulei

e foarte normal ca la ~15grade temp aer ,un 10W sa picure...E ulei mai omule,nu margarina !!! trebuie sa unga nu sa acopere vreun blat !!...Nu stiu de unde ideea absolut imbecila ca un ulei e cu atat mai bun cu cat e mai..."GRAS"-la modul la care observa asta soferii de dacie din 74 cu 8clase si in varsta de 60ani !...HUH,ce conceptii...m-as fi asteptat la un om de 60ani ce a ingrijit toata viata vreun TV-u,dar nu la 28ani...Ia maestre si studiaza pe net,sunt mii de situri despre lubrifierea MAC-urilor...OR contacteaza-l si "streseaza-l" pe userul einstein1984, care e un copil ce a-nvatzat si are si stiintza de a explica cui vrea sa auda
Succes,

Last edited by lascarica; 04-10-06 at 18:30.
lascarica is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -