Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-09-06, 01:24   #1
samer

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 7
Unhappy Problema turbina, apare check-ul

Salutare.
Am un Opel Vectra B , 2001, 2000 DTI 16v si am o mica mare problema.
Imi intra turbina foarte greu, in special din treapta 3-a isi da drumul, o turez de o ia mama dracu si abia isi revine.
Imi apare check-ul.. tot timpul.. si la turatzie mare, cand intra turbina, dispare.

Ce are fratzilor, ca am fost pe la toti mecanicii.. si habar n-au ca sunt tantalai.
La Opel m-au programat in 2 luni (
Daca poate cineva sa-mi zica.. ar fi super..
Am auzit o parere de la cineva ca ar fi Bypass-ul spart, si ar trage aer fals, ceva de genul.

Numai bine.. va pup.
samer is offline  
Old 27-09-06, 19:59   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

In garajul din spatele blocului poti face un singur lucru:sa treci prin lupa fiecare furtunas de pe aspiratie a motorului.
Daca totul e ok,nu-ti mai ramine decit un test motor cu softul de la Opel,altfel e neconcludent.
2 luni programare?Sint si alte reprezentante in tara.
Bafta?
__________________
turbojack is offline  
Old 28-09-06, 22:26   #3
samer

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 7
Unhappy Re: Problema turbina, apare check-ul

ma fratilor am verificat toate furtunasele toate vacumurile nu am gasit nimic spart, nimic fisurat nu stiu ce sa aiba mai are ssi consum mare 10 % nu imi vine sa cred

va multumesc ..... astept raspuns..
samer is offline  
Old 28-09-06, 22:44   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

verifica (daca ai cum) garniturile dintre motor si galeria de evacuare si cea dintre galeria de evacuare si turbina.


ca sa se invarta turbina are nevoie de pres gazelor de evacuare si daca acesta scapa pe undeva inaintea turbinei se poate manifesta prin
- lag mare spre f mare
- turbina isi face simtzita prezenta la o turatie mai amre decat si-o facea inainte
- uneori poate aparea si un zgomot de "tractoras"

remediu, bagi niste pasta pt evacuari in zona aia dar tine mai putin de o saptamna sau pna la prima forja puternica, sau schimbi garnitura stricata.

se manifesta mai ales la rece dupa ce se incalzeste motorul se mai dilata si se mai ingusteaza gaura

- alteori pe forje se aude un suierat (aerul/gazele care scapa)


asta asa ca o idee nu e neaparat sa fie asta.

Last edited by 200SX; 28-09-06 at 22:47.
200SX is offline  
Old 29-09-06, 15:46   #5
samer

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 7
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

am fost azi la reprezentanta la opel shi cu interventiii abia am apucat sa intru pentru un tester dar in fine asa e la craiova ...(
toate bune shi frumeoase pe tester totul apare in regula absolut totul
dar au avut o nelamurire trebuie sa incerca sa schimb o piesa nu stiu cum se chiama mi se pare ca EGK EGHH este in pozitia numarul 7 din poza de mai jos pe care am atasato cam asa ceva e pus pe admisie unde intra niste vacumuri acum tre sa gasesc incao masina model ca al meu shi sa imprumut piesa sa vad dc mai apare cheku ala ......sper sa nu faca probleme sper sa fie piesa aia shi nu altceva .......k mam saturat sa tot caut de ar putea avea
Attached Images
File Type: jpg Circuit_Vacuumatic.jpg (27.0 KB, 72 views)
samer is offline  
Old 30-09-06, 09:42   #6
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

dar masina nu se plafoneaza la 120 km/h? daca da e debitmetrul de aer 5 mil daca e supapa aia este 12 mil noua ia vezi masina la rece trage mai bine? sau tot asa
eu am avut un asta cu acelasi motor cind mi sa bulit supapa aia masina mergea dar nu cum ar fi trebuit
ptr mai multe informatii da-mi un tel 0722305103 ok bafta
__________________
vand seat leon 1.8t 4x4 300 cai https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...x4-300-cp.html




ct77pia is offline  
Old 30-09-06, 10:05   #7
samer

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 7
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

masina nu se plafoneaza de loc shi nici nu mi sa plafonat vreodata debitmetru e roket mere nu are probleme toate arata ca sunt in regula pe tester dare baietiii de la opel au avut o nedumerire cu EGR-ul asta trebuie sa urce pana la 75 % cand o accelerezi shi sa scada la zero cam intr-un minut dar la mine urca pana la 30% shi scade imediat aici e un semnu intrebarii dar sper ca zilele astea sa dau shi io de cineva sa imi dea shi mie un EGR 10 minute shi sa fac o proba cu masina sa vad dc asta e de vina sa nu fac comanda degeaba la piesa .......
samer is offline  
Old 30-09-06, 12:20   #8
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

se schimba cu tot cu galerie
cel putin aasa se vinde
o sa ma interesez la un baiat de la opel din cta si iti zic
ct77pia is offline  
Old 30-09-06, 14:30   #9
samer

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 7
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

ok sa te interesezi pls asa macar un pret saq stiu dc nu rezolv maine cu EGR o sa incerc luni la un prieten la service poate are el ca are numai opel shiiii dc EGR e de vina nu am decat sa cumpar unu sau dc se dA cu galerie cu tot pana mea incerc sa iau fara galerie sa nu bag asa multi bani
samer is offline  
Old 30-09-06, 19:16   #10
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

@samer probleme cu valva EGR se gasesc si la motoarele dizal renault...
EGR se ocupa cu recircularea gazelor nearse sau ceva de genu asta :P
valva se da jos ( mai greu ) dar se da, si se curta bine , apoi se monteaza la loc si vezi daca mai sunt probleme, la multi problema asa s-a rezolvat, daca nu merge asa trebuie un EGR nou
bafta
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline  
Old 30-09-06, 22:14   #11
samer

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 7
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

@BASU stiu cum se schiba EGR eu am curatat shi admisia dar sper sa gasesc maine sau cel tarziu luni la pr ala al meu la service unu sa al incerc sa vad dc da rezultate eu sper ca asta sa bie buba shi nu alteceva ca pe tester toate arata ca sunt in regula.........
samer is offline  
Old 02-10-06, 16:57   #12
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

supapa aia este 90% nu se poate sigila lipi sau alt artificiu sucees
ct77pia is offline  
Old 02-10-06, 22:36   #13
samer

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 7
Default Re: Problema turbina, apare check-ul

am rezolvat baieti a fost un vacum inversat asa am avut masina de cand am scoso din service .... miii de multumiri baieti pentru sfaturile voastre .............pe bune aia de la opel vb aia daca nu ar avea testerele alea ar fii mancatiii pe bune dar asta e ........bine cam rezolvat ....invati mai bine din auzite din staturile de forum decat de la aia acumulezi shi deviii asss..... inca o data miii de multumiri.....
samer is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -