Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-06, 19:58   #1
uno

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 84
Default legaturi turometru diesel

Am schimbat motorul pe benzina(al carui turometru era legat la bobina de inductie) cu unul diesel; ulterior am facut rost si de un bord de versiune diesel dar nu stiu cum sa leg firele deoarece : turometrul diesel are 3 fire: unul este legat la +general al bordului, unul este la -general al bordului si unul trebuie sa vina de la senzorul care se gaseste pe volanta; problema este ca senzorul de pe volanta are 2 fire si nu unul cat am eu de legat la bord; oare pe unul din firele senzorului trebuie alimentat cu + ?
uno is offline   Reply With Quote
Old 01-12-06, 22:28   #2
Atk

Stock
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 4
Default Re: legaturi turometru diesel

Din in cite stiu eu toate turometrele au cite 3 fire 1. masa sau borna 31; 2.plus contact sau borna 15 ; 3.firul de impuls care poate fi legat la unele variante diesel ori pe alternator,ori exista un cititor pe volanta sau alte variante sunt pe pompa de injectie....
Referitor la cititorul de pe volanta ,poti incerca sa legi un fir de la senzor la masa,probeaza...
Ideal ar fi sa gasesti pe cineva cu o masina la fel dar diesel si sa ridici schema,sau sa apelezi la un electrician bun sa iti rezolve problema
Atk is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -