Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-06, 18:56   #1
villytzah

Stage 5
 
villytzah's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 636
Default Imi da nas si moare dak o accelerez-Renault 5

Masina are motor de 1,1 si carburator mono-corp.Problema a aparut la scurt timp dupa ce am achizitionat masina(acum 4 luni),am rezolvat-o ulterior umbland la avans,dar fericirea nu a durat foarte mult si masina iar imi "da nas" cum se zice si merge intrerupt .Cand plec de pe loc e OK dar cum o calc si ajunge la o anumita turatie parca moare(se ineaca) si-mi da nas,dak apas mai tare pe acceleratie trece de chestia asta si incepe usor si greu sa traga si sa mearga bine,cum schimb treapta acc probleme,plus de asta imi da rateuri si pe carburator cand o accelerez fara filtru pus si are si un mers intrerupt la relanti(parca scade in turatie si apoi revine).De la ce pot fi toate chestiile astea?De ce face asa ?Cum pot rezolva?

Mentionez k am dat carb jos si l-am curatat cu spray pt carb si am schimbat platina si condensatorul.Dak ii trag socul si accelerez nu face nici o problema,dak las socul si incerc sa plec sau sa accelerez scade turatia motorului si parca se opreste(cateodata se si opreste)Ce altceva sa-i mai fac k-mi mananca zilele...

Stie cineva un mecanic bun si priceput in Reno-uri in Ploiesti sau imi puteti recomanda pe cineva?Orice parere si sfat e binevenit,MS anticipat.....
villytzah is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 19:30   #2
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Imi da nas si moare dak o accelerez-Renault 5

filtru de benzina sau,
mizerie mult in rezervor.
ia si tu o pompa de umflat,o conectezi la teava de alimentare cu benzina(tur) si da-i citeva pompe.
poate o sa mearga,oricum rau nu face.
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 21:26   #3
georgem

Stage 1
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 10
Default Re: Imi da nas si moare dak o accelerez-Renault 5

Daca in momentul in care tragi socul nu mai face asa e posibil sa fie amestecul prea sarac. Vezi daca poti sa faci amestecul mai bogat, trebuie sa fie unul dintre suruburile de reglaj de la carburator. Sau daca ai pe cineva care se pricepe la asta mergi sa te ajute.
georgem is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -