Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-06, 07:55   #1
badboy4life

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 99
Default Se pune in nas

Salut am un Audi 100 din '90 2.2 Turbo de 165cp si nu ii dau de cap. Daca vreau sa o turez in mers si apas pe depala de acceleratie mai tare la 3000rpm smuceste si nu se mai tureaza, daca il las incet de duce si se tureaza la maxim cu conditia sa nu cer mult din prima. Ma poate ajuta cineva?
badboy4life is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 13:48   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Se pune in nas

Da, du-te si cumpara-ti alta pompa pierburg...de benzina adica.Poti incerca sa mai mergi un pic cu ea daca-i desfaci electrovalva de pe distribuitor (are 2 suruburi), atentie la cele 2 o-ringuri sa nu le pierzi! Dupa ce ai dat jos piesa ,vezi ca pe partea dinspre distribuitor are un surub ce intra in device-ul asta.Dupa ce-l desfaci ,vei realiza ca-i un capac ce acopera un alt susrub de reglaj pe imbus(de 3 ,parca).Ai mai dai si tu drumul la benzina d-acolo,macar juma' de tura.
Succes,
PS: binentzeles,astea-s valabile in masura in care nu ai probleme pe traseul de admisie/turbo...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 26-09-06 at 00:52.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 23:11   #3
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Se pune in nas

Acelasi lucru imi facea si mie la masina.Daca ai intercooler verifica daca mai trage aer din el.Sa nu fie imbacsit.Eu lam spalat bine si a dat roade.Acum depinde care varianta este.Poate aer fals sau ceva de fenul asta.Banuiesc ca la 3000 de ture intra turbina.E clar ea este cauza.Bafta.
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 00:35   #4
hillo

Stage 2
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 39
Default Re: Se pune in nas

incearca sa schimbi delcoul exact asa imi facea mie la nissan,l-am schimbat si am scapat de problema asta.Sigur ti s-a dus carbunele din delcou incearca mai intai sa desfaci sa vezi in ce stare e si dupaia umbla la restu
hillo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -