Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-06, 18:58   #1
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Semeringul de la bariera !

Am si yo o problema dar nush sigur daca e din cauza semeringului de la bariera ! deci : daca fac o liniutza cu cineva si omor masina peste 140 dupa ce opresc daca e sa plec imediat de pe loc si bag putzin picioru in ea ( nu demaraj sau chestii de astea ) imi patineaza discu de rupe , in a 4-a la 60 km/h daca bag picioru brusc in acceleratie patineaza discu si pe urma deabea urca , tre` sa o iau incet .Dar dupa liniutza daca o las sa stea 20 -30 min nu imi mai patineaza discu .Nu am probleme cu discu pt ca nu imi patineaza din cauza ca sa dus pt ca am urcat cu a 3-a pe unde a urcat un tip cu a 2-a pt ca nu putea sa-i de a 3-a si nu are probleme cu discu sau cu placa de presiune pt ca e mecanic si cunoaste.El a zis ca ar ajunge ulei pe disc pe la semeringu de la bariera .Este adevarat ?????
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 23-09-06, 21:27   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Semeringul de la bariera !

Pai...depinde de la care bariera bre...Daca-i automata sau actionata de vreun CFR-ist...sau era vb de bariera de la parcarea de la inter?!...)
Si pan' la urma...ce-ti pasa tie de bariere?!...)
Mai tati...acuma' serios...tu ai de facut urmatorii pasi:
Dai jos cutia,Verifici simeringul de palier ,dupa care daca nu-i asa cum a banuit a fi mecanicul tau,schimbi placa de presiune macar. In principiu,la tine eu tind sa cred ca-i placa decalita ,mai ales tinand cont de varsta ta...abia ti-ai luat permisul...si..neah,astia mai batrani au vazut multe...
Succes,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 24-09-06, 12:21   #3
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Semeringul de la bariera !

10x pt post ! e vb de motor 1.4 de dacie ) o sa incerc sa verific semeringu daca nu schimb si placa si discu ca si asa stau degeaba acasa in cutie :P ! ms
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 24-09-06, 21:14   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Semeringul de la bariera !

Pai daca ai Dacie,prin fereastra carcasei de punere la pct. a motorului se vede daca este ulei pe volanta sau nu,desi tind sa cred ca placa de presiune este defecta sau de proasta calitate si nu mai lucreaza bine la cald .
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-10-06, 16:27   #5
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Semeringul de la bariera !

Nush , o sa schimb tot , semering , placa si disc ca sa nu mai am probleme ca tot banii aia ii dau pt ca discu si cu placa le am acasa :P ! 10x pt post ! respect
DolusD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -