Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-06, 18:53   #1
Cronny

Stage 3
 
Cronny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 112
Default intrebare ulei

Salut!am si eu un opel corsa din 2003 motor 1.2 ecotec si nu stiu c ulei si filtru trebuie sa pun;multumesc anticipat!!!(dak am postat gresit va rog sa nu mutati postul)
__________________
opel corsa 1.2 16V 75 de armasari hraniti bine
Cronny is offline   Reply With Quote
Old 23-09-06, 22:36   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: intrebare ulei

Asa cum poate stiu si parintii tai,filtrul de ulei il iei de la mann ,modelul dedicat masinii tale, iar ulei intre 0w40 si 15w40,ce vrei tu,cu cat mai spre 0 cu atat mai bine(cu mentiunea ca daca motorul are uzura mare,va hali mult mai repede unul mai "subtire" la rece decat un..15 sa zicem.INsa eu chiar daca mi l-ar papa sau pierde,TOT 0w40 as pune,nu ma calicesc la 3-400mii/luna pentru a-mi proteja agregatul ).Ca producator, liquiMoly ,castrol,mobil1(de la pitstop), ...sau poate vrei ulei branduit OPEL..-pot sa-ti fac eu rost...sper ca inca mai pot,n-am mai sunat de mult.
E foarte bine ca te lasa parintii sa te bagi la intretinerea masinii dinainte sa ai permis.Cu asta se incepe,NU cu condusul masinii.... Bravo lor.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 24-09-06, 09:57   #3
Cronny

Stage 3
 
Cronny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 112
Default

Masina nu papa ulei k are doar 40.000 km e adusa din germania si arata impecabil deci volan,schimbator viteze,pedale,la usi,la teava de esapament nu te murdaresti daca pui degetu dupa toate astea eu zic ca sunt reali km si masina se comporta exceptional si nu papa ulei

uitati si niste poze cu buburuza

mai am o intrebare ce ulei trebuie sa pun in cutia de viteze????
Multumesc anticipat!!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	corsa.JPG
Views:	41
Size:	476.0 KB
ID:	154134   Click image for larger version

Name:	corsa2.JPG
Views:	34
Size:	470.1 KB
ID:	154135  

Last edited by lascarica; 25-09-06 at 15:30. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului
Cronny is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -