Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-06, 12:38   #1
la mano negra

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 3
Default sugestii tunning-ALFA 155 2.5 V6

SALUT!!
As vrea sa mai modific un pic masina pe care o am,alfa 155 2,5 v6(165 cp)- km 170.000, am pe ea deja : volan momo piele, directie sport, cauciucurii 205/45 zr16 83 w good year- eagle f1, jenti originale alfa pe 16, pedalier sport de pe Q4, suspensie sport (nu stiu ce anume), dar e rigida si nu se clinteste pe curbe, e toata neagra ext+ int piele neagra.
o sa fac si niste poze.
sunt din buc.
La putere vreau sa umblu si la evacuare(tunning exterior dupa ce am cu ce sa ma afisez pe strazi), tzin sa mentionez ca nu vreau sa : coste nu stiu ce turbine 5000-7000 euro si sa nu pot sa merg pe strada ca da rateuri sau......, la evacuare ....nu vreau sa raman fara talon ca bubuie si scoate flacari si chestii de genul asta.
Vreau sa pot merge si cu ea pe strada si daca ma supar pe vre-un bmw sau .....ceva puternic sa pot sa ma tzin dupa el si daca il si mai intrec e perfect.
Presupun ca firmele de tunning ma pot face "fericit" cu anumite chip-uri sau... alte treburi, acum ..cui ma sfatuiti sa baga niste banutzi in buzunar, si ce sa pun pe ea fara sa-mi explodeze motoru!!!!

Cu sitma si consideratie
Adrian

"ASFALT USCAT"
la mano negra is offline   Reply With Quote
Old 19-09-06, 13:19   #2
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: sugestii tunning-ALFA 155 2.5 V6

eu am avut pe mana cateva luni un Q4 si era o masina extraordinara, lipita de drum , cum nu prea intalnesti la alte masini iar peste 3500 de ture motorul era impresionant (sunet + putere). Cred ca si 2.5 merge excelent. Jante mai mari nu te sfatuiesc pt ca 155 are mic locul la roti si pe 17 doar cu cauciucuri pe 30 sau 35 care cred ca nu sunt prea indicate pt bucuresti. Motorul fiind unul aspirat cred ca nu ai castiga cai multi prin chiptuning.
__________________
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 19-09-06, 14:16   #3
la mano negra

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 3
Default Re: sugestii tunning-ALFA 155 2.5 V6

Quote:
Originally Posted by 3SGE View Post
eu am avut pe mana cateva luni un Q4 si era o masina extraordinara, lipita de drum , cum nu prea intalnesti la alte masini iar peste 3500 de ture motorul era impresionant (sunet + putere). Cred ca si 2.5 merge excelent. Jante mai mari nu te sfatuiesc pt ca 155 are mic locul la roti si pe 17 doar cu cauciucuri pe 30 sau 35 care cred ca nu sunt prea indicate pt bucuresti. Motorul fiind unul aspirat cred ca nu ai castiga cai multi prin chiptuning.
1.jante,intr-adevar nu vreau sa modific ca "inch", doar k design
2.daca nu chip, atunci......si unde, si ce , apropo, nu imi place sa bage mana oricine care zice ca sa pricepe si are un garaj si s-a apucat de tunning ieri si azi e mare si tare, tzin la masina asta si de cand am luat-o o singura persoana s-a ocupat de ea, dar nu are chip-uri, turbine.....si alte noutati in materie de tuning, asa ca sunt fortzat sa merg la Next level


Cu stima si consideratie

Adrian
la mano negra is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -