Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-06, 11:41   #1
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Am un audi a3 1.8 T si de la o vreme turometru o mers rau indica aiurea ... acuma numai merge deloc ... stiti cumva cum ash putea rezolva aceasta problema sau de unde sa iau un alt bord ... am inteles ca numai daca schimb bordul cu totu ... cu unul nou ... dar ma gandeamm ca poate ma poate ajuta cineva cu ceva ... am pus-o pe calculator si acolo arata turatia deci el inregistreaza turatia ... calculatoru .. dar numai merge turometru ... sau alte solutii pls help me ...

up.................
__________________
Audi S3 400+ ---------

Last edited by lascarica; 20-09-06 at 00:18.
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 20-09-06, 00:15   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probleme turometru

Pe dracu' alt bord...in loc de up(Pe viitor,NICIODATA "up" in aceeasi zi cu postul precedent,te rog...oricum,nu-i cazul de "up"pe aria asta...nu suntem pe "bazar"),mai bine puneai mana pe o surubelnitza si dadeai jos ceasurile.Ai 4 suruburi daca mai tin eu bine minte....uita-te atent unde are suruburi(de jos in sus te uiti-de sub volan,cum ar veni),si dai partea de indicatoare de bord afara...te vei chinui un pic daca volanul tau nu se regleaza si-n adancime,insa vei reusi.Daca nu cumva e vb doar de un contact la vreunul din cei 2-3 conectori mari,e vb de un contact imperfect(oxid datorat umezelii) intre pinii "ceasului"-turometru si placa de textolit pe care sunt amplasate restul componentelor si conectorii mari.In ambele cazuri dai cu spray-contact pe mufe(in cazul doi pe pini) dupa care le bagi si scoti de cateva ori.Daca n-ai de unde sa iei spray d-ala ,bagi intr-un spray Gaz lampant,dupa care-l presurizezi.SAu improvizezi cu o seringa ,eventual frecand un pic daca e cazul cu o periutza de dinti dezafectata.
Succes mare!
PS: daca vrei sa fii boier si ti-e lene,te trimit la cineva sa-ti ia 50-100euro si e gata in cateva ore...sau poate are chiar alt bord sa ti-l schimbe direct.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 20-09-06 at 00:20.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 22-09-06, 15:37   #3
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Probleme turometru

mersi mult ... daca mai are altcineva vreo idee ... si ma poate ajuta ... sa incerc mai multe
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 23:14   #4
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Probleme turometru

De ce nu incerci ideea asta si vezi daca da roade ? Sau culegi informatii ?
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 25-09-06, 23:59   #5
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Probleme turometru

sa presupunem ca , caut mai multe informatii ....
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -