Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-09-06, 05:49   #1
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default oare se duce transmisia?

acum 3-4 saptamani am inceput sa aud un zgomot la cutie -un fel de vajait- azi dimineata vajaitul s-a transformat intr-un zgomot de rasnita de cafea ( paraca s-ar manca fier pe fier) faza e ca zgomotul incepe usor de la 80km/h la 100 face ca dracu ( se simt si niste trepidatii usoare ) dar daca o calc la 120 nu mai face urat
care e problema? oare e dusa cutia in viteza a3a?
///V8/// is offline  
Old 15-09-06, 08:09   #2
B_84_RIP
BMW Driver

Stage 5
 
B_84_RIP's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 367
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: oare se duce transmisia?

s-ar putea sa nu mai ai ulei in cutie.....
B_84_RIP is offline  
Old 15-09-06, 10:19   #3
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: oare se duce transmisia?

Zgomotul tine de viteza de rotatie a cardanului(flansa/rulment?!) sau de treapta de viteza? Daca-i soliciti din pedala trecerea in a 3-a pe la 40-50km/h ,incepe sa faca de la viteza aia zgomotul?!
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline  
Old 15-09-06, 20:36   #4
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: oare se duce transmisia?

cutia e automata pe la 75-80km/h trece in a3a deci n-am cum sa rulez in a3a cu asa viteza mica. ulei in cutie am 100% ca m-am uitat si nu curge ( pe deasupra uleiul l-am schimbat in februarie si am facut 20.000 km de atunci )
///V8/// is offline  
Old 15-09-06, 22:56   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: oare se duce transmisia?

Ba ai cum. Am avut si eu vreo 4automate,din care una o mai am si acum(e3.
Roaga-l pe unul care are ceva experientza in condus automate sa-ti arate...daca erai in buc.,iti aratam eu in seara asta.O pacalesti din acceleratie. Probabil e prima automata pe care mergi si esti si sofer de f putin timp(de fapt e evident ...age19).
Succes !
lascarica is offline  
Old 15-09-06, 23:09   #6
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default Re: oare se duce transmisia?

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Ba ai cum. Am avut si eu vreo 4automate,din care una o mai am si acum(e3.
Roaga-l pe unul care are ceva experientza in condus automate sa-ti arate...daca erai in buc.,iti aratam eu in seara asta.O pacalesti din acceleratie. Probabil e prima automata pe care mergi si esti si sofer de f putin timp(de fapt e evident ...age19).
Succes !
Explica te rog procedeul, ca pare util.
scorpio GL is offline  
Old 15-09-06, 23:27   #7
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: oare se duce transmisia?

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Ba ai cum. Am avut si eu vreo 4automate,din care una o mai am si acum(e3.
Roaga-l pe unul care are ceva experientza in condus automate sa-ti arate...daca erai in buc.,iti aratam eu in seara asta.O pacalesti din acceleratie. Probabil e prima automata pe care mergi si esti si sofer de f putin timp(de fapt e evident ...age19).
Succes !
CORECT!!! conduc de mai putin de un an si e prima masina !
am pus-o in a2a si am calcat-o pana pe la 75-80 km/h (dar pentru putin timp ca nu a permis drumu ) si nu s-a auzit zgomotu ala ( s-ar putea sa-l fi acoperit zgomotul motorului ca era la peste 4000rpm ) o sa mai incerc sa ma conving
totusi... cum o pacalesc din acceleratie ???
///V8/// is offline  
Old 15-09-06, 23:37   #8
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: oare se duce transmisia?

Nu abuza de cele 2/3(2la 4tr,3 la 5tr) pozitii destinate franei de motor !...nu confunda cu modul tiptronic ca vei plange!
-scorpio_GL, uite astia incearca sa explice aici...eu nu stiu sa-ti explic,insa daca nu reusesc a pune"pe picioare" cat de cat fiatul turbo pentru cursa de maine,voi fi prezent ca spectator doar(,si venind cu bmw-ul iti voi arata "pe viu"
lascarica is offline  
Old 16-09-06, 00:42   #9
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: oare se duce transmisia?

mama ..chiar n-am inteles nimic din linkul ala..
cred k ideea e sa o duci la un mecanic sa o conduca , sa iti zica si el o parere, sau macar cineva kre a mai avut automate
nu te juca cu treptele alea..cum a zis si lascarica.. k e jale iarna, si nu numai..
sebaaa is offline  
Old 16-09-06, 01:55   #10
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: oare se duce transmisia?

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Nu abuza de cele 2/3(2la 4tr,3 la 5tr) pozitii destinate franei de motor !...nu confunda cu modul tiptronic ca vei plange!
-scorpio_GL, uite astia incearca sa explice aici...eu nu stiu sa-ti explic,insa daca nu reusesc a pune"pe picioare" cat de cat fiatul turbo pentru cursa de maine,voi fi prezent ca spectator doar(,si venind cu bmw-ul iti voi arata "pe viu"
cred ca suntem la departare prea mare ca sa vin sa-mi areti pe viu
inainte sa-ti citesc postu in care ziceai sa nu ma joc cu frana de motor am mai fost la o tura am pus-o in a2a si i-am dat 80/h... am ascultat cu atentie si cam dupa 10-15 secunde de rulare constanta la 80 am auzit zgomotul iara... deci e clar nu e de vina viteza a3a ci e cardanul (cum ai spus tu )
din linku ala am inteles ca trebuie sa o accelerez la 40-50 sa iau picioru de pe acceleratie si dupaia sa o calc tare sa anulez sistemu ala si sa treaca in a3a ( dar oricum nu mai e nevoie de experiment ca am aflat care-i <<buba>> )
momentan bani s-o duc la mecanic n-am ... ce se poate intampla in cel mai rau caz daca continui sa circul asa???
///V8/// is offline  
Old 18-09-06, 11:30   #11
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: oare se duce transmisia?

ba eu ma tot mir daca nu aveti idee ce e cutia automata mai bine intrati pe alte siteuri nu tampiti omu cu sfaturi de tri lei fraierilor!
omu cutia ta automata are nevoie urgenta de un service si anume schimbat filtru si uleiu, dar : daca in momentul cand dai jos uleiu observi in exces pilitura de fier atunci e grav daca pui ulei nou nu o sa mai misti masina din loc pentru ca, abreiajele din cutie sunt duse si iti trebe altele ceea ce in romania ma indoiesc ca vei gasii dar daca nu observi pilitura de fier in cutie atunci mai e o sansa , ulei de cutie bun nu orice jeg si poate vei avea vre-o sansa si daca mai vrei si alte info lasa-mi un PM bye
draculas is offline  
Old 18-09-06, 12:48   #12
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: oare se duce transmisia?

"draculas" Fraier cred ca esti tu mai baiatule, iar cu sfaturile aberante- ar fi bine sa stai acolo la tine si sa-ti platesti sutele de rate. Vezi tu...sunt unii fraieri de aici,din romania care sunt in stare sa faca aici mult mai multi bani decat faci tu acolo si fara sa se lege sclavi pentru cateva generatii si fara sa riste libertatea...asa ca nu mai te da miez,ca nu stiu cati te vor baga in seama....Ai ceva frustrari de cand erai in Ro. sau ce?!. NU te mai indoi ca va gasi aici oameni specializati in CV automate sau kituri de reparatie,ca o sa te rupi
ATENTIE la limbaj ! Data viitoare cand aduci ofense altor useri,vei fi nevoit sa dai sfaturi pe alte forumuri...daca acolo inca mai ai acces,eu necunoscand un forum mai permisiv decat asta la capitolul acceptare mizerii din partea userilor.
Numai bine,
lascarica is offline  
Old 18-09-06, 18:28   #13
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: oare se duce transmisia?

a luat-o si tata la o tura si el zice ca zgomotul e mai degraba un zgomot de rulment si ca s-ar putea sa nici nu fie de la cutie...
///V8/// is offline  
Old 18-09-06, 18:51   #14
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: oare se duce transmisia?

Am avut si eu o problema asemanatoare la un Voyager, pe la 80-90km/h se auzea un uruit,problema a fost rulmentul pe care 'sta' planetara.
 
Old 18-09-06, 18:56   #15
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: oare se duce transmisia?

jeep, chrysler, dodge, plymouth.. toate facute de chrysler... s-ar putea si sper sa fie si la mine aceeasi problema
cat te-a costat???
///V8/// is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -