Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-06, 12:17   #1
andrey_pesca

Stage 2
 
andrey_pesca's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 42
Question Frane????

am un coedoba 04 si vreau sa stiu si eu cand franati brusc va trepideaza pedala de frana, iar la viteze mai mari de 80 kmh da impresia ca nu se mai opreste masina !!!
andrey_pesca is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 22:38   #2
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Frane????

Pedala de frana iti trepideaza datorita abs-ului care impiedica franarea pana la podea si automat scartul rotiilor.Acum masina ar trebui sa "inghete" indiferent de viteza.Faza ca nu se opreste nu e inregula.
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 23:48   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Frane????

Quote:
Originally Posted by andrey_pesca View Post
am un coedoba 04 si vreau sa stiu si eu cand franati brusc va trepideaza pedala de frana, iar la viteze mai mari de 80 kmh da impresia ca nu se mai opreste masina !!!


'04 sau '94 ?
La modelelele noi de ABS nu iti mai bate pedala de frina.In plus frina trebuie sa fie frina.Cert este ca ai problema cu frina,viziteaza un service.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 15-09-06, 18:02   #4
andrey_pesca

Stage 2
 
andrey_pesca's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 42
Talking Re: Frane????

e din 2004 cu 'tambur pe spate'. de oprit se opreste dar parca ar trebuie "inghete" sa simti ca franezi in 20-30 de metri maxim 'parerea mea' a trebuit sa o calc cu toata forta in ea ca sa nu o busesc. bine poate se datoreaza si faptul ca in afara de cielo ca masina straina nu am condus si poate sunt obisnuit cu dacia "inca'
cred ca asa am sa fac am sa o duc la service
DA UN CASCO CAT MAR COSTA 8200 am dat pe ea.
andrey_pesca is offline   Reply With Quote
Old 15-09-06, 18:54   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Frane????

Daca cumva mai sus intrebai cat ar fi casco pentru masina ta,sa stii ca tu puteai sa dai si 100e pe ea sau s-o primesti cadou....Nu are importantza
Am o rugaminte la tine, andrey_pesca: Citeste postul tau de mai sus,or roaga-ti tatal sa-l citeasca si dup-aia intreaba-l ce-a inteles...
"..ar trebuie "inghete" sa simti ca franezi in 20-30 de metri maxim 'parerea mea' a trebuit sa o calc cu toata forta in ea ca sa nu o busesc."...de exemplu.
Cred ca ar trebui ,in mod special atunci cand ceri informatii sau ajutor,sa scrii in asa fel incat pe cititor sa nu-l ia migrenele dupa ce a parcurs cele cateva randuri scrise de tine. Poate eu sunt mai slab la citire,insa recunosc ,m-a cam luat ameteala incercat sa deslusesc ceea ce ai incercat sa comunici mai sus
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 14:45   #6
andrey_pesca

Stage 2
 
andrey_pesca's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 42
Exclamation Re: Frane????

vad ca unii alta treaba nu au decat sa se bage in seama aiurea puteai sa zici sa ma duc draq la un service si imi spun ei daca am probleme. si cu scrisul meu nu stiu de ce e asa de indescifrabil, la termenul de a "ingheta" ma refeream sa opreasca masina in 5 metri , ce e asa de complicat sau poate dau astia un premiu la cine are cele mai multe topicuri!!!!!!


cine se simte ofensat nu are decat
andrey_pesca is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 21:55   #7
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Frane????

Asa ceartal pe obraznic !!!
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 22:24   #8
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Frane????

Quote:
Originally Posted by andrey_pesca View Post
vad ca unii alta treaba nu au decat sa se bage in seama aiurea puteai sa zici sa ma duc draq la un service si imi spun ei daca am probleme. si cu scrisul meu nu stiu de ce e asa de indescifrabil, la termenul de a "ingheta" ma refeream sa opreasca masina in 5 metri , ce e asa de complicat sau poate dau astia un premiu la cine are cele mai multe topicuri!!!!!!


cine se simte ofensat nu are decat
1-ma "bag in seama" cand consider eu de cuviintza fiind o sectiune pe care o moderez,iar bagatul meu in seama a incercat sa te ajute,si prin info referitor la asigurare si prin atragerea atentiei asupra frazelor fara cap si fara coada pentru care unii au nevoie de traducator,astfel nemaifiind in masura a te ajuta
2-eu in postul in care ti-am raspuns,am facut referire DOAR la asigurare,nicidecum la frane.
3-NU ma refeream la un anumit termen("ingheta") ci la intreaga fraza( insa nu ma mira ca n-ai inteles.. )
4-vad ca premiul pentru topicuri incerci sa-l castigi tu, fiind topicul tau, eu doar am facut un post .

Mult succes si incearca a gandi inainte de a tasta,sa stii ca nu vei pati nimica rau
lascarica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -