Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-06, 20:31   #1
eugenbt

Stock
 
eugenbt's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8
Default audi 100

salut, sunt nou pe forum. am cumparat recent un audi 100 din 1991. are motorul schimbat, un 1,9tdi. am probleme la turometru, (nu merge deloc) si la ventilatorul de bord(nu mai merge asa ca nici rece, nici cald nu pot avea). Cine ma poate ajuta cu niste scheme sau cu sfaturi? multumesc anticipat
eugenbt is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 00:16   #2
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: audi 100

Dezmembrez audi 100.Daca vrei ceva dami pm sau post here.
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 00:55   #3
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: audi 100

Probabil masina a fost pe benzina si "mesterul" a fost pe lene,ca doar era roman. Daca vrei un mecanic care stie audi generatia C4 bine,spune-mi si te trimit. Am mai trimis pe cineva de aici care i-a apreciat serviciile.Oricum problemele pe care le ai tu,sunt rezolvabile si cu un om ce are macar o vaga idee aproppos de mecanica/electrica,ca mine sau ca tine...pentru omul ala,sunt fleacuri
Succes oricum.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 11-09-06, 11:36   #4
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: audi 100

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Probabil masina a fost pe benzina si "mesterul" a fost pe lene,ca doar era roman. Daca vrei un mecanic care stie audi generatia C4 bine,spune-mi si te trimit. Am mai trimis pe cineva de aici care i-a apreciat serviciile.Oricum problemele pe care le ai tu,sunt rezolvabile si cu un om ce are macar o vaga idee aproppos de mecanica/electrica,ca mine sau ca tine...pentru omul ala,sunt fleacuri
Succes oricum.

lascarica abtinete cu mecanicul ca sa ia omu piese de la mine
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 12-09-06, 00:35   #5
eugenbt

Stock
 
eugenbt's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8
Default Re: audi 100

Multumesc pt mecanic dar sunt din botosani asa ca pana in capitala e lung si mai ales, costisitor, drumul. In privinta pieselor, vreau sa vad mai intai cam ce nevoi am. Apropo, radiatorul din fata (intercoolerul, dupa cate am inteles), nu este legat la instalatia de AC. Asta inseamna ca trebuie sa reincarc instalatia?
Am rezolvat cu motorul pentru ventilator. Sunt dusi carbunii. Trebuie sa-mi fac timp sa-l dau jos de pe masina si sa caut altii.

Last edited by eugenbt; 12-09-06 at 00:39.
eugenbt is offline   Reply With Quote
Old 12-09-06, 02:08   #6
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: audi 100

eugene ,si-a gasit salas in bagajul tau de cunostintze legate de auto,un mare ghem de balamuc.....Aproppos radiatoare in fata la tine sunt minim 2 maxim 4, dar intercoolerul de lucru cu a/c-ul ,n-are tati. Ala-i condensatorul,daca ti se pare ca suna prea banal si non-specializat "radiatorul de aer conditionat".... Iar daca ,,condensatorul nu-i legat la instalatie,eu cred ca masina pe care tocmai ai luat-o e o MARE TIGANIE ,facuta in bataie de joc(poate nici N-AI aeroterma si nici vaporizator..) )....Iti recomand sa Verifici BINE seriile masinii,ca la stilul in care a fost facut transplantul de motor(poate o avea inca cutia de benzina...cine stie),si restul interventiilor, n-ar fi chiar mare mirarea. Binentzeles ca nu-ti doresc sa descoperi asa ceva,numai ca ,poate-i mai bine sa stii cu ce mergi pe strada,pentru ca banii inapoi nu-i mai vezi,insa un dosar penal ai putea intrezari
Mult Noroc !
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 12-09-06, 15:46   #7
Fabulous

Stage 4
 
Fabulous's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 208
Default Re: audi 100

El a zis de ventilatorul de bord, nu de a/c. Nu e nici o legatura intre ele. La mine ventilatorul merge, dar numai pe rece, daca comut pe cald tot rece baga. Iar turometrul desi merge, nu indica bine, deci avem cam aceleasi probleme, cu diferenta ca la mine functioneaza, dar defectuos. Daca astea sunt singurele probleme, atunci e bine Eu pot trai cu ele. Orice mecanic le rezolva, timp sa ai de stat la atelier ca la banuti nu cred ca costa asa mult.
__________________
My shit is custom
Fabulous is offline   Reply With Quote
Old 12-09-06, 16:39   #8
eugenbt

Stock
 
eugenbt's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8
Default Re: audi 100

multumesc de sfaturi. nu sunt meserias, iar in privinta masinii actuale sunt chiar in ceata. cu Dacia ma descurcam, aproape in orice situatie. asta-i noua pt mine si mai ales e pe motorina, ceea ce n-am mai condus pana acum. benzinare am mai multe la activ. de aceea am rugat pe cine are scheme ale masinii, carte tehnica sau altele despre ea sa-mi trimita. vreau sa aflu mai multe despre audi 100 ( a6 ) 1991. multumesc inca o data anticipat.
eugenbt is offline   Reply With Quote
Old 12-09-06, 17:06   #9
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: audi 100

Quote:
Originally Posted by Fabulous View Post
El a zis de ventilatorul de bord, nu de a/c. Nu e nici o legatura intre ele. La mine ventilatorul merge, dar numai pe rece, daca comut pe cald tot rece baga. Iar turometrul desi merge, nu indica bine, deci avem cam aceleasi probleme, cu diferenta ca la mine functioneaza, dar defectuos. Daca astea sunt singurele probleme, atunci e bine Eu pot trai cu ele. Orice mecanic le rezolva, timp sa ai de stat la atelier ca la banuti nu cred ca costa asa mult.
Ai fost extrem de profund aici...atata de profund incat eu n-am inteles care-i legatura dintre ce am spus eu si raspunsul tau in care s-ar intelege ca intentionezi a corecta gresita mea intelegere a unei probleme... .Citeste atent inainte sa postezi

PS: INSA daca mai "iti pica" folie 3M,vreau sa cumpar si eu. Multumesc

Last edited by lascarica; 12-09-06 at 19:24.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 13-09-06, 09:41   #10
Fabulous

Stage 4
 
Fabulous's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 208
Default Re: audi 100

Am omis sa citesc postul #5 cand am scris si de aia nu vedeam legatura.
Ok.
Fabulous is offline   Reply With Quote
Old 14-09-06, 21:34   #11
eugenbt

Stock
 
eugenbt's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8
Default Re: audi 100

pentru tarnafes : ai cumva si o turbina pt motor de 1,9tdi?
eugenbt is offline   Reply With Quote
Old 15-09-06, 17:23   #12
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: audi 100

Nare tata...
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 01:05   #13
eugenbt

Stock
 
eugenbt's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8
Default Re: audi 100

are cineva manual de reparatii pt audi 100 1991 si pt motor 1z 1.9tdi? eu am cd-ul autodata cu motoare injectie pe benzina fabricate pana in 1987. ofer la schimb
eugenbt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -