Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-06, 10:51   #1
FastAce

Stage 3
 
FastAce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 80
Lightbulb dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

am si io o mica intrebare:dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea?plz astept rasp
FastAce is offline   Reply With Quote
Old 12-09-06, 13:20   #2
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

Se vede ca ai 15 ani!!!!
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-06, 14:12   #3
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

chiar ca
nu ii scade ma puterea
nu are cum
dar..daca pui jenti de aliaj..sau de orice fel, care sunt mai mari decat cele originale, atunci vei avea o eroare mai mare la vitezometru(adik o sa iti arate o viteza mai mare)
si o sa accelereze putin mai greu..pierzi o sec sa zicem la 0-100.. ma rog...daca mai prinde 100 dacia ta- atunci cand o sa ai si tu carnet
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 12-09-06, 17:58   #4
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

teoretic daca pui jante de 13 pe berlina scade greutatea cu putin si acceleratia ar cam creste... asta pe scurt.... daca pui jante mai mari e cum spune mai sus sebaaa... dar mai departe ca sa iti dai seama de chestiile astea mai concret mai citeste un pik niste reviste auto
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 13-09-06, 16:30   #5
FastAce

Stage 3
 
FastAce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 80
Question Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

1: vai dragosh ai fost o sursa de inspiratzie!mai bine ziceai ca nu stii decat sa faci comentarii aiurea!
2: (astai pt cei cu rasp mai concrete) am auzit de la cineva ca dak pun jantele astea ii sccade puterea masinii substantial!e tot de 13" numai ca are 175 in loc de 145(latimea rotilor la inceput )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0949.jpg
Views:	104
Size:	108.4 KB
ID:	150563  
__________________
FastAce is offline   Reply With Quote
Old 13-09-06, 21:30   #6
ruller

Stage 5
 
ruller's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,515
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

aha...ptr dacia ta e buna..poate osa simti un pic la acceleratie...(osa scada un pic)..oricum ...eu zic sa nu te opresti daca esti pasionat ....varsta nu conteaza...nu inteleg de ce tot se baga meshterii care au peste 18 ani!!!si se leaga aiurea de varsta ta..oricum bafta!!
ruller is offline   Reply With Quote
Old 13-09-06, 21:39   #7
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

daca ii pui juante pe 15 - 16 da .. dar daca ii pui tot pe 13 .. nu ... exista un raport intre dimensiunea balonului si calea de rulare ..
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 14-09-06, 08:05   #8
FastAce

Stage 3
 
FastAce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 80
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

aha...ms all
FastAce is offline   Reply With Quote
Old 14-09-06, 10:42   #9
tfsi

Stage 5
 
tfsi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 550
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

dar o sa simti directia mult mai greu manevrabila din moment ce nu ai servo,iar din cauza unei dimensiuni mai mari a jantelor si implicit a cauciucuriilor o sa simti acest lucru.
__________________
Colin Forever!
tfsi is offline   Reply With Quote
Old 14-09-06, 12:52   #10
05wnd

Stage 3
 
05wnd's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 153
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

cu jantele vad ca ai rezolvat treaba de vitezometru nu itit face probleme kilometraju ii masurat in cutia de viteze si nu are legatura cu dimesiunea rotiilor (poate la bicicleta unde vine prins pe spita) ........faine jantele in locul tau nici nu as sta pe ganduri.
__________________
05wnd is offline   Reply With Quote
Old 14-09-06, 13:39   #11
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

Quote:
Originally Posted by 05wnd View Post
cu jantele vad ca ai rezolvat treaba de vitezometru nu iti face probleme kilometraju ii masurat in cutia de viteze .....
Si daca imi pun roti de kart ,pe kilometraj voi avea o viteza ,iar pe radar o alta... ...ca sa exageram putin .
Dimensiuni variabile ale jantelor iti va da implicit si un diametru extern variabil al cauciucului,deci erorile pe kilometrajul masinii vor exista.Sint tabele de calcul pt. echivalente de jante.
Pe dacie mai late de 165 ,iti vor da o stabilitate mai buna pe drum dar iti va ingreuna directia (nefiind asistata) ,mari consumul de benzina cu un 5-10 %,va ingreuna putin demarajul,dar asta nu inseamna ca iti va scadea puterea.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-09-06, 15:49   #12
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

motorul tot puterea aia osa o dezvolte

schimbi diametrul rotii, atunci daca rota e ami mica e ca si cum ai avea cutia de viteze cu rap mai scurte si o sa ai o viteza de top mai mica., daca diametrul e mai mare atuncea e ca si cum ai avea rapoarte mai lungi si o sa ai viteza de top mai mare,


daca roata e mai lata castigi pe plecae si pierzi (timp) pe masura ce viteza creste, daca rota e ma iingusta pierzi la start dar castigi pe final..


diametrul e bine sa-l lasi acelasi ca sa arate viteza pe bord corect, greutatea e bine sa o scazi, iar latimea sa o pui exact ata cat e nevoie sa iei un start bun.


ah e afectat si consumul de alegerea rotilor


si franarea ...
200SX is offline   Reply With Quote
Old 14-09-06, 20:35   #13
tfsi

Stage 5
 
tfsi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 550
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
si franarea ...
franarea e afectata in bine,nu? daca maresti latimea cauciucului...aderenta creste.cel putin asta am constat la un fiat punto cu o crestere de la 175 la 195
tfsi is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 12:13   #14
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

Ia si iti pune jantele alea fara probleme. Si eu am 175 pe masina si merg fata probleme. Directia e mai greoaie doar daca nu ai rotile bine umflate. Viteza ti-o arata bine din cauza ca 175 inseamna latimea rotii, nu inaltimea sau alt coeficient. Oricum, daca te hotarasti sa vinzi jantele, da-mi un pm. Eu nu ma tem de treburi de astea...
eu is offline   Reply With Quote
Old 19-09-06, 10:39   #15
FastAce

Stage 3
 
FastAce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 80
Exclamation Re: dak pun jante din aliaj pe o dacie 1300 ii scade puterea

multumesc,mam lamurit!momentan le lasa palea stock(o vreme o sa mearga mama cu masin asta)dar asteas de vanzare!dak le vrea cineva?ne intelegem fast_taz_ace
FastAce is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -