Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-06, 09:11   #1
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

In primul rand se poate schimba sistemul de franare pe spate? din tamburi sa punem discuri de frana? Si la orice masina? si daca da, cum?
Pe mine ma intereseaza pentru un Ford Capri.
__________________
Gone for cigarettes...one hundred miles and running
nev is offline   Reply With Quote
Old 07-09-06, 10:33   #2
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

pe scurt: da, se poate. dar e o schimbare pur estetica.
pe lung: cel mai simplu ar fi daca masina ta a avut montat de fabrica si discuri pe anumite modele sau ca optiune si sa gasesti una la dezmembrat. sau sa-ti faci o lista si sa cumperi toate piesele noi (vei da faliment rapid).

daca n-a fost optiune de fabrica, va trebui sa incerci sa te descurci, si aici intervin o mie de factori: daca ai tractiune spate, daca gasesti discuri pe dimensiunea care-ti trebuie, etrierele corespunzatoarem rulmenti etc etc etc.

la unele masini, tamburii spate sint actionati mai tirziu decit discurile din fata, din cauza felului in care lucreaza sabotii pe tamburi; caz in care va trebui sa schimbi si distribuitorul de lichid de frina de pe spate si, eventual, conductele.

per total, schimbarea este pur estetica. de ce zic asta ? pentru ca o masina frineaza cu rotile din fata, iar cele din spate au doar rolul de a asigura stabilitatea directionala in timpul frinarii. pentru asta nu ai nevoie de nu stiu ce fel de frine ultra hiper performante. sigur, daca vrei niste jante frumoase sau daca mergi mai mult cu spatele, ai nevoie de frine mai puternice si pe spate daca poti face schimbarea fara multa durere de cap si cheltuieli, eu zic ca merita sa te apuci !
__________________
A physics truck just turned over outside! There’s physics everywhere!
guest is offline   Reply With Quote
Old 08-09-06, 16:47   #3
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

multumesc pentru raspuns.
Ma indoiesc ca a avut ford capri discuri pe spate si daca a avut ma indoiesc ca as gasi prin dezmembrari.
Intrebarea o pusesem in ideea in care o sa imi mai creasca nitel puterea masinii si as avea nevoie si de un upgrade al sistemului de franare.
nev is offline   Reply With Quote
Old 08-09-06, 18:30   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

Quote:
Originally Posted by nev View Post
...
Intrebarea o pusesem in ideea in care o sa imi mai creasca nitel puterea masinii si as avea nevoie si de un upgrade al sistemului de franare.


La o crestere cu 20% a puterii motorului nu este nevoie de up-grade brakes.
Tamburul are un singur neajuns:racirea defectuoasa.De aceea au masinile sport discuri pe spate ,din motive de racire si nu pt. ca ar frina mai bine.
Modificarea de la tambur la disc trebuie f. bine gindita si trebuie sa merite cu adevarat munca si investitia.Cea mai mare problema o ai la fixarea etrierului si centrarea discului de frina in el.La modificari de genul asta este bine sa ai frina de mina pe interiorul discului si nu pe etrier (cum este la BMW sau Volvo de ex. de la care poti lua tot sistemul ce include butucul ,discul,etrierul si il adaptezi direct pe punte).
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 10-09-06, 08:49   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

guest si turbojack cred ca au lamurit problema cum nu se poate mai clar.
Eu as vrea sa subliniez remarca facuta de turbojack conform careia ar trebui sa te orientezi(daca..) spre sistemul de discuri spate cu tamburi pe interior pentru frana de mana.Eu am avut probleme mari dupa stationare prelungita(1-2-4sapt) cu sistemul frana de mana direct pe disc.Melcul pistonasului ramane blocat iar singura solutie(pentru a putea face din nou functionala F.M) in cazul meu,de ex. a fost schimbarea etrierelor.
Cheers,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; România Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 24-10-06, 03:18   #6
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

chiar nu merita schimbarea tamburilor cu discuri?
ma gindeam sa schimb toata puntea spate - la golf 3 - in speranta ca frinele vor fi mai eficiente
am luat componente noi pentru sistemul de frinare dar inca nu sint convinsa ca nu se poate obtine mai mult
CED is offline   Reply With Quote
Old 24-10-06, 06:46   #7
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

Laura pisica-albastra,eficientza la regim normal de lucru,nu o ridici prin montarea discurilor pe spate ci printr-o pompa mai eficienta,discuri fata mai mari si groase(evident ventilate),etrieri multipiston, placutze speciale,etc.
Insa daca vrei treaba f.serioasa ,te va costa peste 1000$+taxe transport,asa cum poti vedea >p-aici< sau >dincoace<.
Insa cea mai la indemana solutie,eu cred ca ar fi pentru tine(gf3),"importul" unui intreg sistem de fanare de pe vreun gti sau vr6 de la dezmembrari..daca stii cum sa-l tocmesti,iesi f. ieftin(daca vrei sa te invatz cum sa ceri pentru a obtine un pretz bun si fara...sa "bati"din gene:-p,vorbim in pm.).Oricum,e de preferat sa te duci insotita de un mecanic,pentru a nu te pricopsi cu un set de discuri..."patrate").
Montarea discurilor pe spate este absolut binevenita in cazul unor jante mai "decupate",caz in care tamburii arata grotesc...dupa parerea mea...fara intentia de a ofensa pe nimeni.
Numa' bine.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 25-10-06, 21:25   #8
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

sigur ca se pot pune pe capri frane disc pe spate... initial nu stiu daca ultimile modele au avut asa ceva dar in prezent exista modificari de acest fel... a... nu vei gasi la desmembrari astfel de frane .. ele trebuie facute ..home made..!!
cauta-ma pe mess si iti voi trimite cateva poze... calaretucatalin
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 29-10-06, 10:47   #9
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

gasit si cateva poze...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CONVERSIE PE DISC DE FRINA.jpg
Views:	1085
Size:	53.4 KB
ID:	168473   Click image for larger version

Name:	CONVERSIE PE DISC DE FRINA2.jpg
Views:	1259
Size:	43.2 KB
ID:	168474   Click image for larger version

Name:	CONVERSIE PE DISC DE FRINA 3.jpg
Views:	957
Size:	42.3 KB
ID:	168475  

cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 04-11-06, 23:15   #10
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

materiale necesare pt operatiunea de mai sus :discuri de peujeot 407 placa adaptoare pt fixat etrieru si etriere de scorpio sau sierra cosworth sau saphire.singura prelucrare e necesara pt a micsora cu 0,25mm diam.buzei care e pe planetara(chestia aia de jur imprejurul capacului de la rulment).
concluzie -pt capri e foarte ushor de facut
costuri-discuri -80-100 de euri amindoua
-etriere -1000000rol
set reparatie etriere-270000rol
-placa adaptoare-50 de lire sterline+transportul
__________________
FORD CAPRI powered by COSWORTH(200HP)
ensured by BROWNING in curind supercharged!
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 04-11-06, 23:33   #11
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

teoretic se poate .. si practic cu unele modificari la pompa de frana ... trebuie trase alte conducte .. etrieri ... si tot sistemu de franare + discuri ... e muuult de munca
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 05-11-06, 00:00   #12
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

imi ia cel putin 4 ore toata operatia,max 6 dak apar probleme
pt chestia cu echilibratu frinelor e simplu- e o valva pe sierra care face ca atunci cind calci frina brusc sa nu ti se blocheze rotile pe spate.
am uitat sa trec pe lista de cumparaturi pompa de frina de tranzit sau de sierrescu cu diametru de 23 sau 25 mm

Last edited by DASCALUGABRIEL; 05-11-06 at 00:03.
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 07:38   #13
FREEMANVeSel

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 64
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

ma gandeam sa fac si io asta la un vectra a.... da la mine e mult mai simplu k am gasit in targ punte cu tot cu discuri... si altele )))))))
FREEMANVeSel is offline   Reply With Quote
Old 16-11-06, 15:42   #14
sori

Stage 2
 
sori's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 65
Default Re: Schimbat pe spate tamburi cu discuri de frana: cum?

da foarte frumos !
sori is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -