Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-06, 20:41   #1
The Professor

Stage 3
 
The Professor's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 123
Default Ulei in galeria de la intercooler! Turbina??

Am o astra bertone 2.0 turbo. Am gasit ulei in galeria de aer de la intercooler , defapt m-am prins ca scapa ulei pe acolo deoarece am un BOV montat si arunca prin el ulei dar lucru asta se intampla doar la un condus sportiv. E sigur de la turbina ,dar ce o fi dus la ea. E un K04!! Se poate reconditiona?Daca merg normal nu pierde ulei, oare pot sa circul asa o vreme pana reconditionez turbina? POt aparea alte defectiuni??
__________________
Astra Bertone 2.0 turbo
Golf 4 1.9 tdi
Opel Vectra B1 2.0 dti
Honda CBR f4i-sport Remus-Hard Line
Lupo 1.4 TDI
Polo 9N 1.4 TDI
Roadster Cabrio
Bmw E39 525d
The Professor is offline   Reply With Quote
Old 05-09-06, 20:52   #2
hit-man

Stage 5
 
hit-man's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 331
Default Re: Ulei in galeria de la intercooler! Turbina??

e semeringul de ulei de la turbo da stai linistit ca nu are nik...la majoritatea masinilor cu turbo ai sa gasesti ulei in admisie
hit-man is offline   Reply With Quote
Old 06-09-06, 09:17   #3
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ulei in galeria de la intercooler! Turbina??

Uzura in segmeti profesore (Nu exista ...semeringuri in turbine copile-hitman).
Iti spuneam ca aceeasi problema o am si eu,numai ca mult mai accentuata (bine,parerea me este ca "hibridizarea" in cazul meu a scurtat mult viata turbinei,oricum ea are maxim 1.2[cu compresorul stock],iar la mine a mers overboost 1.6 ) decat la tine.Mai poti merge mult si bine daca nu te dai la ea...dupa un timp va incepe sa-ti dea fum si la relanti ca a mea...atunci vei fi nevoit s-o schimbi. Sau daca vrei sa-ti faci upgrade acum,hai sa comandam amandoi,poate avem vreo reducere.Si daca stii ca te dai la ea des,ia-ti ball-bearing...eventual pui si un overrun (eu ma gandesc la un proiect propriu adaptabil la cateva modele benzinare-turbo mai comune la noi,nu-i chiar asa dificil de realizat ceva eficient...zic io )
Succes,

PM:Ai ultimile posturi Consecutive sterse hitman,nu fac pe atoatestiutorul,ci incerc sa informez corect un om pe care-l si cunosc,iar daca cineva-mi arata ca aberez TAC si-mi cer scuze eventual...ceea ce tu nu faci,ba mai mult ,incerci sa ataci cu argumentul ca... e prostia ta si faci ce vrei cu ea...Daca mai vrei sa postezi ,da dovada de bun simtz...Nu te va acuza nimeni de exces in privintza asta,crede-ma
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 06-09-06 at 12:16.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 06-09-06, 09:42   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Lightbulb Re: Ulei in galeria de la intercooler! Turbina??

la mine mai e o problema care poaet fi intalnita si la tine:

in capacul de la axele cu came se infig niste furtune pentru aerisire, si in increngatura de furtune unul duce intre debitmetru si turbina (la mine vine traseul in felul urmator: filtru aer-debitmetru-turbina-intercooler-galerie admisie), astfel incat la condus sportiv axele cu came arunca ulei in aceste furtune si o parte din el se scurge in admisie inainte de turbina , iar apoi turbina il imprastie in tot traseul...

pe romaneste nu stiu cum ii zice dar cauta pe net "oil catch tank", mai pe scurt este un bidon care se monteaza ep acest furtun ca sa colecteze uleiul in el si sa-l impiedice sa mai ajunga in admisie

cel putin asa e la mine la tine nu stiu cum este dar poate sa fie aceiasi problema, si sa nu fie neaparat turbina.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 06-09-06, 13:32   #5
The Professor

Stage 3
 
The Professor's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 123
Default Re: Ulei in galeria de la intercooler! Turbina??

As incerca o reconditionare , eventul o schimbarea a acestor segmenti. Am gasit pe forum pe cineva care spunea ca poate face upgrade la acest tip de turbina la 260 de cai si as fi interesat. Avand in vedere ca presiunea este de 0,5 bar nu cred ca turbina ar fi fost prea solicitata pentru a necesita o schimbare!
Salutari Lascarica !!
The Professor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -