Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-06, 17:32   #1
Nemesis

Stock
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 5
Default Pistoane mai lungi decat cele din fabrica

Trebuie sa schimb un piston, numai ca nu gasesc pe nicaieri de aceeasi dimensiune. Cea mai rapida solutie e sa inlocuiesc tot setul de pistoane. Cele din setul nou sunt insa cu vreo 2 mm mai lungi decat cele pe care le-am avut initial pe masina (motorul e un 2.0 TwinSpark). La distanta dintre segmenti pistoanele noi sunt identice cu cele vechi. Cel care se ocupa de motorul meu mi-a zis ca e OK, a facut proba si au loc astea noi, nu lovesc.

Intrebarea e daca se va comporta altfel motorul cu pistoanele noi si/sau daca pot aparea probleme. Daca v-ati mai lovit de problema asta mi-ar fi de folos un sfat.
Nemesis is offline   Reply With Quote
Old 02-09-06, 19:12   #2
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Pistoane mai lungi decat cele din fabrica

marimea pistonului difera sau distanta din centrul boltului pana la partea de sus a pistonului???
2 mm este foarte mult, probabil ca ai luat si din chiulasa daca ai desfacut motorul.

chiar daca motorul s-ar invarti la rece.. in ture ai multe sanse sa iti ajunga un piston o supapa.

eu nu as face asa ceva, daca chiar nu mai exista pistoane pt motorul tau mai bine cauti mai mici si iei din bloc
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 02-09-06, 20:52   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Pistoane mai lungi decat cele din fabrica

Daca cei 2 mm sint doar de la centrul boltului in jos spre fusta nu e nici o problema daca schimbi toate pistoanele (sint diferente de greutate).
Daca cei 2 milimetri sint in sus pina la capul pistonului...ti-a explicat @beck,mai sus.Apar modificari de compresie si posibilitatea ca pistonul sa bata in supape e maxima.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 03-09-06, 10:41   #4
Nemesis

Stock
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 5
Default Re: Pistoane mai lungi decat cele din fabrica

Diferentele de marime sunt in jos, spre fusta, nu spre capul pistonului. Inseamna ca e OK atunci. Multumesc pt. sfaturi.
Nemesis is offline   Reply With Quote
Old 03-09-06, 11:22   #5
Cambera

Stage 3
 
Cambera's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 149
Default Re: Pistoane mai lungi decat cele din fabrica

Daca diferenta era inspre capul pistonului se lua diferenta la strung.
Cambera is offline   Reply With Quote
Old 07-09-06, 19:25   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Pistoane mai lungi decat cele din fabrica

Quote:
Originally Posted by Cambera View Post
Daca diferenta era inspre capul pistonului se lua diferenta la strung.
daca nu ai dispozitiv de fixare in universalul strungului,ovalizezi pistonul la fixare direct intre falci.
Si nu intotdeauna grosimea calotei pistonului iti permite sa o mai subtiezi.In plus se modifica si distanta de la segmentul de foc la calota si nu cred ca asta va face bine ...
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -