Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-04, 17:42   #16
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

si eu ce sa pun la motoru meu ecotec ? ca abia am luat-o si am inteles ca trebe schimbat uleiu si filtru ca o mers cu *** de olei ...
Am zis sa merg pe un Castrol GTX3 da nush mai departe numere si chestii
sau un Castrol Magnatec ?
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 19:30   #17
bogh120

Stage 1
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 15
Member of:
[CITROEN]
Smile Re: Uleiuri de motor

eu am uncitroen 2.0 HDI o am de noua masina si pun in ea numai castrol GTD Magnatec 5w 40 si il schimb la 10 mii mi se pare ok nu curge pe nicaieri nu da gaze ....merge f bine ..cred ca este un ulei f bun ...nus acum daca calitatea o fi ea de castrol din afara ...ca totusi este luat din Romanica...dar cred ca este ok pentru un mers lejer si asa ca chestie sa ma bag in discutie...am vazut si eu ce scrie in cartea masinii referitor la ulei...cred cu temperaturile de functionare...cred ca la clima noastra merge super ok un 5w 40 nu este f cald vara si nici f frig iarna
5w 40 am vazut ca mergea de pe la -20 de grade pana pe la 50 de grade ...nu cred sa fi fost la noi in ultimii ani temperaturi care sa nu se incadreze aici
bogh120 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 22:32   #18
g3org3lll

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 8
Default Re: Uleiuri de motor

salut,am si eu o intrebare pentru cine cunoaste. care este diferenta intre castrol magnatec 10w40 a3b3 si castrol magnatec 10w40 a3b4,precizez ca am facut schimbu de ulei la un polo 1.4 benzina cu castrol magnatec 10w40 a3b4 si am vazut acum ca e si acela cu a3b3 si nu stiu care e diferenta,va multumesc
g3org3lll is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 21:17   #19
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Uleiuri de motor

salut , interesante afirmatii referitoare la grupe si gradari uleiuri... eu detin un tt 1.8t si un bmw 1.8 tds din 1996 ori nu folosesc altceva deca 0w30 de vreo 40.000 km.. fara nici un repros. nu prea inteleg cum e cu ideea "ulei de vara, ulei de iarna" cand orice motor are temperatura optima de fc. la 90 grade. mai in scurt, nu prea sunt eu scolit dar 0 se incadreaza in aria maxima de temperaturi respectiv -40 +40 de fapt orice ulei se incadreaza la + 40 doar ca nu toate la -40 dar nu stiu nici un producator sa aiba contra indicatii la 0w doar ca mai toti evita datorita pretului mai mare ori se formeaza usor ideea de masina greu de intretinut. audi tt recomanda 0w30 bmw 18 tds tot 0w30 lexus gs 300 tot. nu prea inteleg logica cifrei mari de dupa w doar in ideea de a ascunde anumite batai zgomote ori in mitea mea cred ca e mai usor sa inoti in apa de cat in mal dar asta doar in mintea mea. dar oricum asta e un subiect extrem de controversat cu multe pro si contra dar disutiile adevarate despre calitatea uleiurilor se gasesc pe forumuri americane. eu am primit recomandarea sa folosesc 0w30 in bmw de 15 ani cu 300.000 km cand am ajuns in romania toti mecanicii au spus ca e crima pt motor dar e dovedit contrariul respectiv peste 40.000 km nimic + sau - doar o usoara scadere de consum motorina.
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 10:30   #20
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Uleiuri de motor

Quote:
Originally Posted by seliuc daniel View Post
nu prea inteleg cum e cu ideea "ulei de vara, ulei de iarna" cand orice motor are temperatura optima de fc. la 90 grade.
in mare ai dreptate, dar temperatura de functionare de 90~ este temperatura lichidului de racire, temperatura uleiului poate fi mai mare sau mai mica, instalatia de racire iti influenteaza si temperatura uleiului binenteles, doar ca nu foarte repede, daca ai radiator de ulei e alta treaba (defapt ai pe tt, pe 318tds nu stiu)

uleiul isi schimba vascozitatea in functie de temperatura, la temperatura de functionare si un 10w40 are cam aceeasi vascozitate cu 0-30.

si ar mai fi un fapt de luat in seama, in timp uleiul se deterioreaza, adica al doilea indice scade (la uleiurile minerale mai repede ,la sintetice mai greu)
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 21:29   #21
uleisua

Stage 3
 
uleisua's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 167
Default Re: Uleiuri de motor

Cine doreste un ulei de motor full-sintetic de caliatate fabricat in America gaseste pe www.ulei-sua.com

Toate produsele sunt aduse din America
uleisua is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -