Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-08-06, 08:14   #1
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default ulei recomandat pentru motor turbo benzina

motor fiat 1.3L turbo BENZINA fabricat in 1987
ce ulei credeti ca i-ar place mai mult ?
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 13:11   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ulei recomandat pentru motor turbo benzina

Uno turbo mk1, frumos...Verifica-i mai intai integritatea si buna-fixare a furtunelor ce duc uleiul la turbina,si dup-aia ia un selenia 5w40 de la autoitalia.Nu-i ambalat in romania(unde sa mai..."completeaza" cu alte chestii ca sa mai ramana si pentru sufletul unora ) si se spune ca ar contine si nustiuce aditivi. Eu am bagat in fiatul meu turbo castrol 10w40, dar mie-mi arunca rau pe la turbina,deocamdata si am incercat ceva cat de cat ieftin.
S-o stapanesti sanatos...a fost si inca poate fi vedeta masina
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 15:08   #3
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: ulei recomandat pentru motor turbo benzina

da, intradevar mk1. RESPECT pentru ca stii despre ce vorbesc. din pacate insa nu am uno , am luat doar motorul sa-l pun in alta masina ...x1/9 daca iti spune ceva
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 16:58   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ulei recomandat pentru motor turbo benzina

parerea mea e ca recomandat este sa fie un ulei care rezista al o temperatura cat mai mare xxW60 dar si un xxW40 merge

si mai e recomandat sa fie schimbat si uleiul si filtrul la 5000km indiferent de cat de bun este uleiul.

eu am folosit castrol magnatec 10w40 si acuma castrol RS 10w60 si nu am de ce sa ma plang

motor turbo de 1.8L benzina
200SX is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 17:47   #5
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: ulei recomandat pentru motor turbo benzina

5w40 eu personal ma intreb daca nu cumva e prea subtire si daca n-o sa mi-i se prelinga pe undeva ....... merci pt raspuns, probabil c-o sa pun 5w40 daca zici ca tu nu ai avut probleme pana acum.
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 20:13   #6
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ulei recomandat pentru motor turbo benzina

Ai cumparat tu x1/9 ala ieftin de pe autovit? ...ma gandeam si eu sa ma bag,dar nu stiam nicaieri un motor de uno turbo si nici nu eram sigur ca CV va face fata la cuplul unui turbo iar cutia de pe uno nu sunt sigur ca merge pe x1.....oricum ,cred ca sunt vreo 2-3 in romania inscrise si functionale....Si ORICUM va face treaba configurat ca Turbo+motor central/RWD....m-am uitat destul de des pe forumul clubului x1/9 si am vazut ca toti care au facut implanturi serioase pe modelul asta,au umblat serios si la articulatie...ceea ce mie mi se pare o treaba de durata si nu eram pregatit....
Eu personal nu sunt de acord cu interventiile majore la motor, FARA a avea in vedere si puntile/franele
Muuult succes,abia astept s-o vad si eu cand o fi gata
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 21:20   #7
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: ulei recomandat pentru motor turbo benzina

n-am fost pe faza cand a fost acel X pe autovit, si nici nu credeam ca ar putea aparea pe acolo asa ceva. este o masina rara. daca vanzatorul era unul din timisoara, ma cam indoiesc de seriozitatea lui, pentru ca eu vorbisem cu cineva din timisoara , a zis ca are un x cu motorul terminat si am zis ca-l cumpar in august cand ma pot lipsii de ceva bani, insa din august nu a mai intrat pe messenger si nici nu mi-a rapsuns la emailuri .......parerea mea este ca foarte rau ca nu l-ai luat, este o masina extraordinare si foarte incitanta. curba de 90 grade o iei cu 70 km/h fara probleme,chiar si frarri e invidios de performantele vechiului X, care in ziua de azi cam toate s-au transformat in proiecte. motor de uno turbo duce sigur, stiu pe unu care o pus un 2.0 multi V facut de lancia cu 220 CP si se descurca caroseria foarte bine. la suspensii nu trebuie sa umblii deloc, daca pui motor de uno turbo, nici macar la transmisie nu ai de lucru pentru ca poti folosii cutia de viteze veche de la x cu tot cu transmisie si ambreiajul hidraulic. sistemul de franare la X este fenomenal.se opreste instant, oricum eu am de gand sa pun pe fata discurile ventilate venite de la uno turbo pentru o mai mare performanta. ar mai fi multe de spus despre X insa nu cred ca am loc aici sa descriu masina sau macar o parte din ea. Singurul sfat care ti-l dau, e daca vezi unul, ia-l si cauta-ma sa-ti spun ce ai de facut la el. eu sper ca anul acesta apuc sa dau o tura cu al meu, deocamdata este inca in bucati, mai lucrez la caroserie. maresc aripile din spate si fac prize de aer pentru radiatoarele de turbo si ulei. precum si un fel de face-lift ca sa zic asa . 'nose down attitude" in fata si in spate "ferarri look" , scuze pentru expresiile folosite in alta limba , dar nu gasesc in roamna o traducere care sa sune la fel de bine.
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 21:53   #8
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ulei recomandat pentru motor turbo benzina

Tu te referi la "VEGA35" de pe okazii......daca vrei,am destui prieteni in TM,iti pot gasi masina imediat daca este in TM.
Eu gasisem alta ,si dupa ce voi cauta nr,voi suna sa vedem daca mai este valabila oferta.Tu din ce oras ai cumparat-o?Ai luat-o prin iunie anul asta ?...Daca zici ca-i asa serios gandita (am admirat si eu una in bucuresti cu ~1an in urma in zona militari),m-as baga si eu,oricum eu cautam baza pentru un proiect pe o platforma cu motor central si fara multe accesorii inutile,cat mai usoara..problema mea este ca nu mai am garaj..(
PS: si uite cat ma enervez pentru ca e posbil sa nu pot participa la Buzau din cauza unui cacat de turbina care nu vine odata si din cauza mecanicilor care sunt foarte aglomerati si din cauza unor coturi pentru intercooler,care iarasi nu le-am gasit.....problemele de genul asta ma ucid iar firmele de afara care vand asa ceva,vor bani in avans...si de aici toata mizeria. Mi-e tare frica de situatia in care voi fi nevoit a comanda repere pentru x1/9...

Last edited by lascarica; 25-08-06 at 21:59.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 23:21   #9
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: ulei recomandat pentru motor turbo benzina

da, despre vega este vorba.daca el s-a dat la fund, nici nu are rost sa incerc sa caut masina, poate ca nu mai vrea s-o vanda. oricum auzisem ca langa statia de metrou dristor este un omw si acolo pe strada cu omw aproape de benzinarie este un x parasit pe strada. eventual da o fuga pana acolo si vezi poate e de vanzare. X-ul fara sa exagerez este o super masina si un proiect de exceptie. singura problema care o s-o ai este la tablarie, cand va trebui-i sa schimbi ceva ca nu gasesti aripi sau alte componente in magazinele noastre. in rest totul se poate face, multe merg de pe fiat 124 , ritmo, yugo , etc etc. am o lista cu masini care au piese de merg si la X. la jante e o problema foarte mare din cauza suspensiei care merge in paralel cu janta si daca janta nu are offset (ET) mic iti freaca in janta. oricum, una peste alta, masina ca femeia , cu cat iti da mai multa bataie de cap, cu atat mai mare e satisfactia cand vezi ca a iesit cum ai vrut tu. Daca vrei o masina pentru un proiect care sa-ti aduca multa satisfactie ia un X. am sa te ajut cu ce pot, deja cunosc x-ul pe de rost. al meu este complet desfacut, pana la ultimu surub.totul va- fi montat inapoi si innoit .Cat despre motorul de uno turbo care tu nu l-ai gasit, nu ma mir, eu l-am adus pe al meu din germania. Data viitoare cand iti trebuie ceva din germania anunta-ma, merg destul de des, si chiar daca e chestia cu plata inainte,macar pot sa te sfatuiesc daca sa faci plata sau nu, am capatat ceva experienta deja cu cei din germania, dupa o discutie la telefon pot sa-ti spun daca e neamt sau teapa iti atasez poza cu motorul uno turbo adus.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	motor3A.jpg
Views:	144
Size:	241.9 KB
ID:	142253  
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -