Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-06, 03:18   #1
snicky

Stage 4
 
snicky's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 209
Member of:
[INSANE RACERS]
Default Cum imi dau seama de compatibilitatea unor jante cu masina?!

am un matiz si vreau sa imi iau niste jante. distanta dintre prezoane la matiz este de 4x114 din cate stiu eu. dar cum se masoara aceasta? pe diagonala sau intre prezoane? astept si eu un raspuns pls cat mai urgent ca am mare nevoie
PS: sper ca am postat unde trebuie ca nu am gasit nici un thread de genu asta
__________________
snicky is offline   Reply With Quote
Old 22-08-06, 06:18   #2
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: am si eu o intrebare

pe diagonala
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-06, 11:08   #3
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum imi dau seama de compatibilitatea unor jante cu masina?!

cele patru prezoane/gauri fiind la distantze egale unul fata de altul, constituie un patrat indeal,de unde rezulta ca este la fel de bine sa masori cum vrei tu,gauri alaturate sau aflate in diagonala. INSA o chestie de care e bine sa tii seama mai ales daca mai treci de suta cu el,ar fi gaura din centrul jantei care o centraza pe butuc(pe capacul rulmentului) si care in genere ajuta la fixarea rotii la montare. Acolo e bine sa fie fixa iar daca este gaura jantei mai mare,sa cumperi niste inele adaptoare,preferabil metalice.
Succes si cand intri pe un forum,obisnuieste-te sa citesti tot ce e categorisit ca "regulament/regula" inainte de a posta....de exemplu,pe sectiunea asta -"O mica regula"
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 22-08-06 at 22:20.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 22-08-06, 16:57   #4
pdw

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 125
Default Re: Cum imi dau seama de compatibilitatea unor jante cu masina?!

Quote:
Originally Posted by snicky View Post
am un matiz si vreau sa imi iau niste jante. distanta dintre prezoane la matiz este de 4x114 din cate stiu eu. dar cum se masoara aceasta? pe diagonala sau intre prezoane? astept si eu un raspuns pls cat mai urgent ca am mare nevoie
Se masoara pe diagonala, dar ai grija ca se masoara distanta dintre centrele prezoanelor si nu distanta efectiva dintre ele.
pdw is offline   Reply With Quote
Old 22-08-06, 22:31   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum imi dau seama de compatibilitatea unor jante cu masina?!

pdw, poate arati si altora care nu stiu si care se bazeaza numai pe ce au invatzat la geometrie in scoala generala, CUM poate avea lungime diferita ipotenuza ,la doua triunghiuri dreptunghice isoscele (ce au catete de aceeasi lungime- asta ca sa reducem la ceea ce trebuia sa stii de prin clasa a 5-a, un patrat putand fi descompus in doua astfel de triunghiuri).
Sunt tare curios sa vad de unde a venit concluzia ta cu diagonala
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 08:03   #6
pdw

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 125
Default Re: Cum imi dau seama de compatibilitatea unor jante cu masina?!

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
pdw, poate arati si altora care nu stiu si care se bazeaza numai pe ce au invatzat la geometrie in scoala generala, CUM poate avea lungime diferita ipotenuza ,la doua triunghiuri dreptunghice isoscele (ce au catete de aceeasi lungime- asta ca sa reducem la ceea ce trebuia sa stii de prin clasa a 5-a, un patrat putand fi descompus in doua astfel de triunghiuri).
Nu inteleg de ce crezi ca eu consider ca "poate avea lungime diferita ipotenuza ,la doua triunghiuri dreptunghice isoscele (ce au catete de aceeasi lungime)", pt ca eu n-am spus asa ceva. Lungimea ipotenuzei este aceeasi la cele 2 triunghiuri in care se descompune patratul, aceasta fiind diagonala lui.

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Sunt tare curios sa vad de unde a venit concluzia ta cu diagonala
La concluzia asta am ajuns deoarece distanta dintre prezoane este diametrul cercului care trece prin centrele lor, iar in cazul de fata, fiind vorba de 4 prezone, acestea formeaza un patrat a carui diagonala = diametrul cercului.

Quote:
Originally Posted by lascarica
este la fel de bine sa masori cum vrei tu,gauri alaturate sau aflate in diagonala
Din ce ai scris aici ar insemna ca latura patratului sa fie egala cu diagonala, ceea ce nu e adevarat.
pdw is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 14:25   #7
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum imi dau seama de compatibilitatea unor jante cu masina?!

Daca tu voiai sa-l ajuti NUmai din punctul de vedere al distantzei enuntzate de el,e oarecum corect ce spui.
Eu faceam referire la modul cum poate fi masurata nu neaaparat distantza aia,pentru a ne da seama daca o anumita janta se poate monta pe un anumit butuc.Oricum ,cred ca deja si-a facut o idee,asteptam sa ne spuna daca e lamurit si daca a gasit ce voia

Last edited by lascarica; 23-08-06 at 14:43.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 07:53   #8
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Cum imi dau seama de compatibilitatea unor jante cu masina?!

mai demult gasisem un site care spunea cum se calculeaza distanta intre prezoane ( BOLT PATERN ) sa stii daca ai 4x98 sau 4x100, etc.
imi amintesc ca la cele in 4 prezoane se calculeaza distanta dintre 2 gauri pe diagonala , dar sincer nu-mi amintesc exact de unde incepi masuratoarea, pentru ca la unele se ia mijlocul gaurii in calcul, la altele marginea cea mai indepartata si la altele marginea cea mai apropiata. da un google , daca cumva imi iese in cale calculatorul am sa-l postez aici ca sa stii macar ce fel de jante sa-ti cauti.
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -